| мαяуυтѕα a întrebat:

Hii!happy In ultima vreme am inceput sa ma interesez de viatssa sexualabig grin Ce se poate intampla daca faci sex fara prezervativ? (sa nu credeti ca o sa fac astalaughing Am doar 11 anipuppy dog eyes) Fundita pentru cel mai bun raspunsswinking

Răspuns Câştigător
| raluca_2332 a răspuns:

Acest articol este recomandat atat fetelor cat si baietilor care au intentia sa-si inceapa viata sexuala, sau chiar si-au inceput-o. Nu e o noutate pentru voi faptul ca toti cei care fac intr-un fel sau altul educatie sexuala (medici, psihologi, profesori, parinti, etc) recomanda folosirea prezervativului.

Cu toate acestea, multi tineri nu se arata foarte interesati de acest subiect: unele fete spun "baiatul e cel care trebuie sa aiba prezervativ la el, pentru ca el il foloseste", "eu iau anticonceptionale", "nu sunt la ovulatie", "cand faci sex pentru prima oara nu poti sa ramai insarcinata", "n-o sa mi se intample tocmai mie", "baiatul acesta este curat, am incredere in el".

Baietii spun: "eu nu pot sa raman insarcinat, nu e problema mea", "oricum, prezervativele se rup", etc.

Vom vedea in continuare ca cei care spun cele enumerate mai sus, pun gresit problema si nu sunt corect informati. Veti afla de ce e necesar sa aveti prezervativ la voi indiferent daca sunteti fete sau baieti, cum se foloseste corect prezervativul astfel incat sa evitati accidente gen "s-a rupt" sau "a cazut".

Sarcina nu este cel mai mare pericol

Desi fetele aflate la o varsta tanara, dar si partenerii lor, se tem de sarcina si se framanta cum sa faca s-o evite (calcule, strategii), aceasta nu e nici pe departe cea mai mare problema care poate aparea in urma contactului sexual neprotejat. Stiti de ce? Pentru ca sarcina, fie ea si nedorita, nu este o boala. Sigur ca indepartarea ei prin procedurile medicale specifice presupune anume riscuri dar ele nu sunt atat de mari ca cele aduse de bolile cu transmitere sexuala.

Uneori cand esti indragostit/indragostita sau foarte dornic/dornica sa-ti pierzi virginitatea, consideri asta prioritatea numarul unu, nu vrei sa ratezi ocazia si nu te mai gandesti ca ai putea pati ceva.
De ce trebuie sa folosim prezervativul?

O fata sau un baiat poate avea o boala cu transmitere sexuala chiar daca are o igiena impecabila, chiar daca este o persoana extrem de atractiva, imbracata cu gust, frumos educata sau este pur si simplu asa cum iti place tie. Poate sa aiba o BTS chiar daca o/il iubesti si ii acorzi incredere.

Posibil sa zici „nu pare sa aiba vreo boala" dar aparentele inseala si BTS nu isi aleg victimele. Oricine poate face o astfel de infectie, accidental, pentru ca BTS nu sunt neaparat un semn de lipsa de igiena sau de educatie. In plus, de multe ori nu stim ca avem o boala transmisibila sexual si, cu atat mai mult, riscam sa infectam pe partenera sau partenerul nostru.

Infectiile sexuale se pot lua chiar de la primul contact. Uneori nu conteaza daca unul sau ambii parteneri sunt virgini. Exista boli care se pot contacta si pe alte cai (prin instrumentar contaminat folsit la saloanele de piercing, tatuaje, intretinere corporala, manichiura, coafura, prin manevre medicale, transfuzii de sange, folosirea in comun a unor obiecte de uz intim. Ele se pot apoi transmite prin contact sexual neprotejat. Este cazul SIDA si al hepatitelor B si C.

Sarcina, la randul ei, poate aparea dupa primul contact sexual. Chiar daca sunteti baieti si nu puteti ramane „insarcinati", este o dovada de responsabilitate si respect fata de partenera, s-o protejati de riscul unei sarcini sau a unei BTS. Cu siguranta o fata va va pretui mai mult pentru acest gest.

Cum ne protejeaza prezervativul?

Prezervativul este o metoda de protectie asa numita „de bariera", pentru ca limiteaza trecerea fluidelor (lichidelor secretate de corp) de la o persoana la alta: secretiile vaginale, lichidul prespermatic, sperma, saliva. Daca o persoana este purtatoare a unei infectii, toate aceste secretii pot sa contina respectivii microbi. Aceste secretii ajunse pe un corp sanatos, in zone sensibile cum e cea genitala, il pot infecta. Microbii se iau usor in conditiile actului sexual (vaginal, oral sau anal) deoarece frecarea mucoaselor favorizeaza patrunderea lor in straturile profunde ale pielii si in vasele capilare unde se inmultesc rapid.

Prezervativul protejeaza fata de sarcina si de bolile cu transmitere sexuala, de cele mai multe ori. Protectia nu e perfecta deoarece uneori se petrec accidente. Pentru a invata sa le evitati, cititi mai departe.

Scurta descriere a prezervativului

Cumparati un prezervativ sa-l studiati. Cand il scoateti din ambalaj (aveti grija sa nu-l rupeti odata cu invelitoarea), observati un inel, o membrana si, la mijloc, un tubuletz mai subtire ce continua membrana. Tubuletzul respectiv se numeste rezervor si serveste colectarii spermei in momentul ejacularii.

Inelul provine din rularea prezervativului inainte de ambalare. Prin derulare, aplicarea pe penis se efectueaza foarte usor.

Aplicarea corecta a prezervativului

Prezervativul se aplica numai cand penisul este in erectie. Se aseaza inelul pe gland cu rezervorul in dreptul orificiului uretral. Pentru aceasta e nevoie sa trageti preputul pentru a dezveli glandul. Presati rezervorul intre degete pentru a scoate aerul din el. Prezervativul se deruleaza inspre baza penisului. Nu se desfasurati prezervativul inaintea aplicarii, pentru ca, desi seamana cu un ciorap, nu se foloseste la fel.

Daca nu e aplicat in mod corect, prezervativul poate sa cada in timpul actului sexual. Nu se aplica prezervativul pe penisul ud. Nu se aplica dupa penetrare sau dupa sex oral. De asemena nu se pune lubrifiant sau spermicid pe penis inaintea prezervativului. Daca folositi lubrifiant peste prezervativ, acesta trebuie sa fie unul compatibil pentru ca unii lubrifianti favorizeaza ruperea prezervativului.

Daca prezervativul cade, riscul sarcinii sau al transmiterii unei BTS revine. Dar daca este aplicat corect, un prezervativ de calitate cade sau se rupe extrem de rar.
E bine de stiut ca prezervativul poate sa cada si daca este prea mare. Din acest motiv unele firme producatoare au oferta de prezervative "pe marimi". Daca prezervativul este prea stramt poate sa reduca placerea sexuala.

Dupa ejaculare, penisul trebuie sa paraseasca vaginul inainte de a pierde erectia pentru ca, altfel, sperma poate iesi din prezervativ. Dupa indepartare se face un nod la prezervativ si se arunca la gunoi (nu in toaleta).

Destul de rar se intampla ca prezervativul sa se rupa. Pentru a evita pe cat posibil acest accident verificati daca ambalajul prezervativului este intact si daca produsul nu este expirat. Prezervativele sunt testate in fabrica si sunt foarte rezistente. In principiu, daca ambalajul e OK, si continutul este in regula. Nu pastrati prezervativul in buzunar, langa chei, in portofel sau langa obiecte contondente. Aveti grija cum rupeti invelitoarea si cum il extrageti.
Sper ca ti-am fost de ajutor:*

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti lua sau transmite o boala cu transmitere sexuala si poti ramane insarcinata.

| Crisu a răspuns:

Poti ramane inarcinata sau sa iei cine stie ce boala.Nu o face de acum pentru ca esti inca mica si o sa regreti mai tarziu.Si nu o face fara prezervativ, pentru ca nu stii ce boli cu transmitere pe cale sexuala ei.Si e un lucru bun ca vrei sa te interesezi, ca sa nu faci vreo greseala happy

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Deci la 11 ani nu cred ca ar fi potrivit pentru sex
si ca saty raspund la intrebare
prezervativul te ajuta sa nu faci plozi si de diferite boli care le poti lua de la partener

| blue-star a răspuns:

Daca faci asta, atunci o sa ramai insarcinata.
Acum, eu nu inteleg de ce unii baieti vor fara protectie? De ce?! Va doare, va inteapa, va musca sau va strange?! Aia cu durerea cred ca e adevarata.Cred si eu ca doar sa ai lipsa totala de creier.

| Cjay a răspuns:

Hai sa iti explic :
-daca faci sex fara prezervativ sunt 100000000 de riscuri dar si placerea este mai mare!
- si daca faci sex fara si respectivul se ejaculeaza in tine s-ar putea sa faci un bebe:X
- dar iti zic eu daca vrei sa o faci cu respectivu fara prezervativ ia anticonceptionale inainte si nu o sa ai probleme!happy

| Ionutzz97 a răspuns:

Poti lua boli sau sa ramai insarcinata

| Gabitsza a răspuns:

Poti sa ramai insarcinata sau sa ieri anumite boli de la baieti.straight face

| RMihai a răspuns:

S-ar putea sa te supar de la inceput si am sa-ti spun ca esti cam prea mica pentru subiectu asta DAR daca nu folosesti prezervativ baiatu poate ejacula in fata si nu ii bine pentru ca apare bebe si is multe boli care se iau prin contact sexual, ai grija mai asteapta pana pe la 17 ani si sa folosesti prezervativu

| Helvete a răspuns:

Poti ramae insarcinata sau poti lua o boala cu transmitere sexuala. Oricum, e cam devreme sa te interesezi de chestiile astea. Dar atata timp cat nu ai de gand sa faci ceva, e okay, zic eu.

| BlueShaRk_2770 a răspuns:

Bai fato esti idioata sex la 11 ani?
cand vrei sa te **** cu un necunoscut spune-i sa foloseasca prezervativ, dar cand te **** cu sotu/prietenu nu prea este nevoiehappy...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostalanco

| JёŁєU a răspuns:

Poy... thinking Dk ay ajuns la o vastha la care ay ciclu si doresthy sa faci sex este recomandat sa folosesty prezervatiul don't tell anyone D oare c el te fereste de boly ca de ex: sida straight face sida este o boala f perikuloasha insha sa nu t baezy mereu p prezervativ deoarece acestha poate sa nu isy indeplineaska thoathe rolurile [[-x insha d cele may dese ori o facewinking prezervativu t apara si de risku de a ramne insarcinatha :* Sper ca ai inteles big grin Din parthea meah iti dau un 10 pentru ca ay intraznit sa puy aceastha intrebarewinking desy este normal sa sty :* sper ca atunci cand o sa iti incepi viata sexuala sa o faci la o varstha potrivitha de preferinta la 18 any straight face pentru ca doamne feresthe dk faci un copil raised eyebrows? insha riskurile nu trebuie uithatewinking t pup si sper sa iti traiesthy copilaria si sa iti incepy viata sexuala de la o varstha frageda :*

| Ciurea_8211 a răspuns:

Numai prezervativul te poate feri de o sarcina nedorita si de bolile cu transmitere sexuala.happySper ca ti-am fost de folos.tongue

| adrianronaldo a răspuns:

Eu am 12 ani si iti spun ca daca faci sex fara prezervativ o sa ramai insarcinata, pentru ca prietenul cu care faci sex poate are sperma deja si poate ajunge sperma in corpul tau si nu cred ca vrei un copil acum, daca te intereseaza ce am spus imi dai te rog id-ul tau de mess si vb pe mess