| cicicaale a întrebat:

Iau anticonceptionale, si este a2-a luna, credeti ca este vreo problema daca nu am facut pauza de 7 zile, numai 3... iar cand mi-a venit menstruatia in prima zi am si luat. Acum am citit si am vazut ca trebuia luate din a8-a zi, eu credeam ca trebuie din nou din prima zi

5 răspunsuri:
| EvelynnMind a răspuns:

Prima data se iau atunci cand iti vine menstruatia in prima zi apoi. termini pastilele si urmeaza perioada aia de o saptamana de pauza in care tu o sa fii pe stop dupa ce o sa fii. O sa le iei iar. in aceeasi zi cand ai inceput sa le iei. Adica daca ai inceput sa le iei intr.o marti. le vei termina undeva intr.o luni si le vei incepe sa le eie dupa ce ti se va termina menstruatia adica tot intr.o marti

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu doar "acum" ai citit Prospectul?

Dar eu CUI îi răspundeam în 10 Decembrie 2013?
Acolo ți-am indicat și Prospectul :
http://www.tpu.ro/......tenerul-a/

Din punct de vedere contraceptiv, NU este nici o problemă că le-ai început mai devreme ( contracepția NU este afectată ).

Doar că, dacă nu ai respectat modul de administrare, e posibil să ai DEREGLĂRI hormonale/menstruale, sau să apară unele efecte adverse ( vezi Prospectul )...

Sărbători fericite!

| cicicaale explică (pentru bursuc001):

Nu l-am citit atunci sad

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru cicicaale):

Mda, asta e sad
Să sperăm că nu vei avea probleme!

| wolder a răspuns:

Pauza de 7 zile trebuie respectata, daca cumva vrei s mergi l mare si vrei sa nu-ti vina iei 2 luni continuu