| anonim_4396 a întrebat:

Iau un tratament cu anticonceptionale de la ginecolog de 3 luni de zile. 2 luni ciclul mi-a venit regulat la 28 de zile si totul era perfect. La sfarsitul cutiei 2 am fost nevoita sa iau pilula de a doua zi (eram in saptamana placebo) si dupa aceea am continuat sa iau normal tratamentul. Ciclul de la cutia 2 a durat mai mult decat trebuia si cred ca era din cauza pilulei de a doua zi. Azi trebuia sa imi vina ciclul. Sunt la sfarsitul cutiei 3 si nu a venit. E posibil sa imi intarzie putin? Anticonceptionalele ar fi trebuit sa forteze organismul sa aiba un ciclu regulat. E posibil sa intarzie din cauza pastilei vreo 1-2-3 zile?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti-ai administrat/folosit pastilele AC in mod corect zilnic la aceeasi ora, dupa administrarea celei de-a 8-a pastila AC de pe PRIMA FOLIE folosita, in organismul tau din acel moment era instalata PROTECTIA CONTRACEPTIVA TOTALA pe intreaga perioada cat se foloseste aceasta metoda de protectie. Adica pe intelesul tau si al altora, ai fost protejata 100% in absolut fiecare urmatoare zi atat in cele 21 de zile cat administrezi pastilele AC, cat si pe perioada urmatoarelor 7 zile de pauza dintre folii. Daca din inconstienta sau din pura prostie ai folosit pastila de a 2-a zi Escapelle, in acest caz trebuie sa te prezinti de urgenta la medicul ginecolog care ti-a prescris anticonceptionalele. Se pare ca nu esti constienta de enorma prostie facuta si nici de faptul ca poti sa ramai definitiv sterila/stearpa. Sanatate!

| sofisis a răspuns:

Doamne fereste. Tu nu esti sanatoasa... efectul AC poate fi afectat ( pun accent pe POATE) doar in cazul in care iei antibiotice! Atat. Si atunci eventual stai si tu fara sex o saptamana sau folosesti prezervativ, ca nu mori! In nici un caz NU iei si AC si pastila de a doua zi. Este o inconstienta majora si o bataie de joc la adresa organismului tau. Roaga-te sa nu aiba efecte de durata.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La ce dracu iti trebuie pastila de a doua zi, daca iei anticonceptionale? laughing laughing laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am luat multa vitamina C si am baut mai mult ceai pentru ca am fost racita si am luat in continuare tratamentul si am citit pe net ca anticonceprionalele au un efect scazut daca bei ceai de sunatoare si iei vitamina C (cum am facut eu).