| tinkerBELL_2566 a întrebat:

Imi doresc sa nu ma mai afecteze asa usor rautatea persoanelor din jurul meu.Cum as putea reusi sa imi creez un scut impotriva prostiei si rautatile altora? Cum sa devin o persoana indiferenta, pentru ca nu fac decat sa ma ranesc singura datorita faptului ca sunt asa naiva si sufletista si am incredere in oameni care nu fac decat sa profite si sa isi bata joc?

Răspuns Câştigător
| erik a răspuns:

Draga prietena, presupun ca ai temperament predominant melancolic, care este cel mai sensibil dintre toate cele patru elaborate de Aristotel. Facand parte din structura temperamentului tau, orice efort de a te schimba, va esua.Solutia ar fi sa-ti dezvolti spiritul de toleranta si ingaduinta, fata de ceilalti! si sa-ti invingi spiritul critic, specific acestui temperament.Scutul de care ai nevoie creaza-l dintr- un prieten/sot iubitor, familie, etc care sa raspunda nevoilor tale
emotionale.Atunci te vei bucura de mai mult echilibru interior si te vei simti mult mai puternica...si nu uita! sensibilitatea este o trasatura foarte valoroasa.

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Nu vei reusi. Sunt oameni ca tine care au un bun simt si o omenie. Acesti oameni, nu se pot schimba. Dar, cu timpul, poate vei invata ca in aceasta lume esti singura. Incearca sa nu te implici emotional. Te vei obisnui. Cand vei primi, mai multe lovituri, te vei invata minte. Legat de scut, creazati propriul tau cerc de prieteni. Nu poti trai, izolata. Traieste fiecare clipa. si traieste prezentul. Asa se spune: Traieste aici si acum. Pa

| erik a răspuns:

Imi cer scuze pentru confuzia pe care am facut-o in textul raspunsului meu(probabil din neatentie) si anume, este vorba de Hippocrate, (un nume cu care sunt foarte familiarizat) ci nu de Aristotel.

| erik a răspuns:

Imi cer scuze pentru confuzia din textul raspunsului meu si anume, nu este vorba de Aristotel ci de Hippocrate, un nume cu care totusi, sunt foarte familiarizat.

| dnxbv a răspuns:

Orice dezamagire e o noua lectie invatata. iti va fi de folos odata.

| alexgogo a răspuns:

E un nene pe net, il cheama les brown. cauta pe youtube, asculta ce are de zis.

succes

| Stephisorrr a răspuns:

Si eu eram cam, ca si tine.
Dar totusi orice persoana face parte dintr`o "comunitate"
adica. dintr`un cerc de prieteni
ai grija cum iti alegi prietenii happy
Si o sa vezi ca totul o sa fie bine.
nu rezolvi nimic daca incerci sa fi independenta sau daca stai singura oh go on
sper ca te-am ajutatbig hug funda?big grin