| cineva_6892 a întrebat:

Sunt o persoana care a trecut prin momente foarte triste de la o varsta frageda, inca din clasa a V-a toate prieteniile mele s-au destramat si s-au transformat in cei mai mari dusmani ai mei.Stateam in aceeasi clasa si zilnic ma criticau iar eu in acei 3 ani in care am fost acolo m-am izolat, am creat un fel de scut pentru a ma apara de toate cuvintele dure pe care mi le spuneau pentru ca zilnic varsam o lacrima datorita lor doar ca in final am ajuns ca eu sa nu mai pot "evada" din acel scut, acum cand sunt la liceu imi este foarte greu sa imi creez prieteni si mai ales sa-mi gasesc o iubita. Este ingrozitor sa observ ca toti din jurul meu isi gasesc cu asa o usurinta o iubita, sunt foarte sociabili iar eu in schimb nu pot sa scap deloc din acest scut. in mare parte din conversatiile pe care le am nu reusesc sa le fac "interesante" sa stiti ca am incercat sa am mai multa incredere in mine sau sa incerc sa nu ma gandesc la ceea ce cred ei despre mine numai ca totul a fost in zadar.Am avut o "iubita" (in ghilimele) care s-a prefacut ca ma iubeste numai pentru a ma distruge complet (inca de la bun inceput si-a dorit asta)dar atunci cand credeam ca ea ma iubea eram mai sociabil ca oricand, nu numai cu ea ci cu toata lumea, eram fericit doar ca nu dura mai mult de o zi. Vreau sa va rog din suflet sa ma ajutati sa ies din acest "Scut" care a devenit o "Capcana" pentru ca ma uit in jurul meu si vad ca toata lumea reuseste sa isi faca prieteni, iubite dar eu nu. As prefera sa nu-mi dati sfaturi care-s prea la modul general.

Răspuns Câştigător
| asdgfhresry a răspuns:

Offf, dar nu e o dilema ca nu ai prietena. Eu sunt fata, si nu am prieten[sunt a8a]. Dar pe net incerc sa vorbesc cu cat mai multa lume, si fac tot posibilul sa nu par trista. Glumesc, ii fac pe toti sa rada. Eu ma simt extrem de bine cand ajut pe altii. Ma simt in largul meu. Si daca ii ajut, mi-am facut prieteni, si ma inteleg cu toti. Stiu cae un sfat general asta, dar incearca sa iti faci un singur amic, la liceu, sau pe net. Cu el te vei antrena sa fii mai sociabil si mai deschis. Trebuie sa accepti provocarile. Nu conteaza ca cei din jurul tau sunt mai... fata de tine. Prietena iti vei face, nimeni nu ramane fara pereche pe pamantul asta, decat daca tu vrei asta. Dar pentru toti exista o sansa. In orice caz, traieste clipa, nu sta sa ii vezi pe altii cum se mozolesc.Fii tu insutsi si toti te vor iubi. Nu regreta nimic si mergi mai departe. Este doar un ocol. Ai toata viata inainte[asta in caz de nu da o masina peste tine doamne fereste]. Tot ce trebuie sa faci este sa ai bunatate, sa fii sociabil, dar sa fii respectat. Apucate de ridicat greutati, dar nu te da smecher. Fetelor[70% din fete] le plac baietii amabili, nu cei smecheri, cocalari. Da tot ce ai mai bun din tine.

3 răspunsuri:
| emasweetgirl a răspuns:

E grea situtia tasad
dar nu fii tristwinkingtrebuie doar sa crezi in tine, sa nu te mai dezapriecezi si sa incerci sa comunici mai mult. tu ti-ai pierdut increderea in tine si trebuie sa o recastigi.

| wdsasd a răspuns:

E nasoala rau situatia in care te afli. e chiar greu sa traiesti de unul singur asa. daca ai fi de la mine din oras te-as invita la un suc sa vb si sa ne imprietenim dar sunt sanse minime.trebuia sa bagi tare cand ai intrat in liceu sa isi faca noii colegi o impresie buna despre tine si sa nu te mai batjocoreasca. o solutie pentru tine ar fi din clasa a 10 sa fii alt om, in 15 sept sa le cada fata tuturor cand te vad, sa pari mai dur cu fitele dar in acelasi timp sa incerci sa te imprietenesti cu niste colegi si colege etc. daca vrei da mi id tau pe privat si discutam.

| gloria a răspuns:

Nu este cazul sa te panichezihappy gandeste-te ca nu esti singurul care trece prin astahappy eu am 22 de ani si de 2 ani nu mai pot avea o relatie happyinitial am crezut la fel ca e din cauza mea si poate ca era pentru ca mereu gaseam defecte tuturor insa mai tarziu am vazut ca oamenii au o problema cu mine, sunt poate prea diferita de ei, nu stiu sa-i abordez si nici sa ma las abordata desi sunt fata si este mai usor:-) pentru fiecare dintre noi exista cineva si daca tu nu ai inca nu cerc de prieteni/gasca sau o iubita ce sa zic incearca sa te integrezi sau sa abordezi oamenii la fel ca tine cu care ai mai multe in comun pentru ca poate cei cu care ai incercat pana acum nu te vad interesant ei avand alte preocupari, placeri stiu si euhappy ceea ce ai patit in clasa a 5 a nu cred ca are a face cu ce ti se intampla acum, cred ca esti tu marcat de asta insa oamenii se schimba mult in timp happy nu trebuie neaparat sa ai prieteni din clasa de la tinestraight facealtceva nu stiu ce sa iti spunhappy eu te inteleg dar o sa vezi ca vei trece peste asta :este doar o perioada urata prin care trec multi adolescenti care nu reusesc sa se integreze...simte-te bine si spune-ti mereu ca esti diferit in sensul bunbig grin