| TurliucAdrianFrancis a întrebat:

Imi e frica sa vorbesc cu fata de care imi place.Stiu ca de la emotii poti vomita pe loc si nu vreau sa se intample asta.Cum as putea sa scap de frica asta?

4 răspunsuri:
| Armyanka a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.
eu ma inrosesc pe lochee hee
dar am gasit o solutie prin care sa ignori emotiile: repeta-ti in gand : "fii calm, respira ..nu se intampla nimic rau".
si in legatura cu frica ...gandeste-te ca nu se intampla nimic, si chiar daca e rece cu tine... gandeste-te ca nu e un capat de lume si ca fete ca ea mai sunt pe lume.

| Oana92 a răspuns:

Sa nu te mai gandesti la ce se poate intampla si sa traiesti momentul. Repeta-ti in minte ca va fi totul ok si vei vedea ca asa o sa fie. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adrian,trebuie să înveţi să-ţi controlezi emoţiile.Prima dată e mai greu să faci acest pas, iar pe urmă te obişnuieşti.I-aţi inima-n dinţi şi repetă-ţi de câteva ori ''va fi bine..va fi bine''.
Dacă consideri că nu poţi trece peste asta de unul singur şi ai nevoie de îndrumare etc,poţi consulta psihologul şcolii.Te va ajuta mult,crede-mă!
De asemenea, poţi vorbi cu ea pe reţelele de socializare:mess, facebook-
Aşa poate te vei obişnui şi treptat vei prinde curaj.
Emoţiile şi frica aceasta nu sunt (neapărat) nişte lucruri rele, dar trebuie să-nveţi să le controlezi tu, nu ele pe tine!

Succes

| Damon01 a răspuns:

Inceputul e mai greu pana ajungi lana ea si ii spui buna dupa sti cu nu te mai poti retrage si trebuie sa vb, nu iti fie teama ca nu te musca si stai calm iti garantez eu ca nu o sa iti vina sa vomiti...si lasa emotiile mai la o parte ca nu te ajuta in viata
Sa ma anunti cum a fostwinking iti urez succes happy