| izsz a întrebat:

Imi este,foarte,foarte dor de fostul meu prieten. Am avut o relatie frumoasa, dar bine, si cu certuri, i-am fost alaturi la bine si la greu, dar din pacate a uitat asta si.mi-a dat papucii, spunand ca trebuie sa invete pentru bac, il inteleg ca el chiar invata foarte mult si i-am spus ca o putem lasa mai moale, dar nu a vrut. A spus ca ne vom impaca dupa ce trece bacul, doar ca acum vrea sa fie lasat in pace. Am tinut si inca mai tin foarte mult la el si si el a tinut la mine. L-am vazut cu o fata prin oras plimbandu-se, iese cu prietenii acum, iar cu mine nu iesea, dar acum vad ca nu mai invata pentru bac. Plang, imi e dor de el si ma gandesc mereu ce fain ar fi fost daca eram acum cu el, mi-a promis multe, si spunea ca vrea o relatie lunga cu mine, i-a murit mama, iar eu i-am fost alaturi, nu se mai dezlipea de mine, in fine. Vreau sa il fac sa regrete acum, m-a facut sa sufar, nu i-a pasat de mine deloc, imi vorbea foarte urat cand eu inca il mai cautam, dupa despartire, eu inca il mai cautam deoarece a spus ca ne vom impaca la vara. Cum sa il fac sa regrete si sa il uit, sa nu ma mai gandesc la el?

9 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Tu ești conștientă de ce ai scris mai sus? I-a murit mama și tu vrei să-l faci să regrete că te-a părăsit? Lasă băiatul în pace, are el motivele lui pentru care te-a părăsit.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Indiferenta doare. Daca ii arati ca iti pasa va rade de tine.Fa ti si tu pe altcineva chiar daca ti e greu.Trebuie

| BlackheartQueen a răspuns:

Aici sunt două tabere: fete și băieți. Fiecare vede în persoana de sex opus un inamic. N-ar trebui să vorbim din experiență. Toți greșim la un moment dat. Fetele nu sunt ființe mincinoase fără suflet care stau cu băieți din interes și apoi îi părăsesc pentru altul care are mai mult; așa cum nici băieții nu sunt insensibili și se folosesc de naivitatea fetelor pentru a-și atinge scopul, după care își iau rămas-bun. Dacă ajungem să credem că sunt toți la fel, îi vom băga pe toți în aceeasi categorie fără măcar să încercăm să dăm o șansă.
Tu cunoști cel mai bine ce a fost, însă acum te învinovățești pentru orice pentru că realizezi că s-a ajuns la un sfârșit pe care nu l-ai prevăzut. Așa cum am mai spus, dacă cineva își dorește cu adevărat să fie lângă tine, nu te lasă, mai ales sub astfel de pretexte precum bacul.
E un proces lent, ce necesită timp. Ar trebui să îți ocupi mereu timpul cu ceva, să ieși afară cu prietenii, de exemplu. Lucruri care să îți ia gândul de la trecut. Nu încerca să-l mai faci să regrete sau altele, pur și simplu încearcă să închei acest capitol. La un moment dat, va apărea cineva care își va ține promisiunile făcute și nu te va da la o parte pentru nimic.

| RAY a răspuns:

Eu inca n-am vazut o fata care sa simta ceva pentru un baiat, wow traiiesc acuma clipa asta, sigur nu te-a lasat ca il iubeai prea mult, lasa-l in pace, acuma mai vrei si sa il faci sa sufere, ce perverse si ipocrite puteti fi

| SkyPilot a răspuns:

Invatatul pentru bac este un pretext. Nu iti face iluzii.
Nu face nimic ca sa te razbuni. Cel mai tare doare indiferenta. Nu il mai cauta, incearca sa iti refaci viata. El va suferi daca va vedea ca tu esti bine si fara el.
Singurul mod de a-l uita este sa lasi timpul sa lucreze. Nu il ma cauta, blocheaza-l de peste tot, nu te mai intalni cu el, nu te mai gandi la el, fa sa dispara tot ce iti aminteste de el. Tine-te ocupata, distreaza-te cu prietenele sau cu rudele, mergi in excursii, ocupa-te de placerile tale.

| sofisis a răspuns:

Sincer, eu sunt de parerea sa il ignori pur si simplu. Eventual dupa bac il feliciti ca l-a trecut si atat. Fi politicoasa dar distanta. Cu cat o sa te strofoci mai tare sa "i-o platesti", cu atat o sa cazi si mai mult in penibil.
Ti-e clar ca invatatul asta a fost o simpla scuza pentru a se desparti de tine, nu? Cu alte cuvinte, il doare fix la basca de tine si deci orice ai face pe el nu l-ar afecta.
Ramai cu respectul si demnitatea intacta si nu te injosi sa ii demonstrezi ca te-a "facut".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să îi plătești cu aceeași monedă. probabil " învățatul" a fost o scuză pentru despărțire. o să treacă timpul și îl vei uita. totuși, cel mai bun mod de răzbunare e să te vadă că ești fericită și fără el.

| Xpressurself a răspuns:

Tu sa-l faci sa sufere? dar nu ai facut-o destul? lasa-l sa fie fericit alaturi de fata care-l iubeste si-l respecta. daca ti-a dat papucii atunci ii meriti pentru ca esti o razgaiata. un baiat da foarte greu papucii unei fete si atunci cand o face are motive foarte intemeiate. cu siguranta s-a saturat de tine si de mofturile tale

| Atlas33 a răspuns:

Mda..sa-l faci sa regrete nu ar fi greu, plus de alta sunt multe modalitati sa ranesti orgoliul unui barbat sau sa retrezesti iubirea in sufletului lui, e ca si cum ai arunca benzina pe un foc ce mocneste.Deci nu asta ar fi problema ci, ce te vei face atunci cand el se va reintoarce la tine plangand? Pentru ca eu iti spun din start, ca tu iti vei schimba atitudinea in situatia respectiva, si nu-l vei mai iubi deloc, asta ar doar rezolvarea sa-l poti uita si trece mai usor peste dezamagirea si durerea actuala.