| PussicatDolls a întrebat:

In a 25-a zi a ciclului menstrual am avut un "joc" cu prietenul meu, ne-am atins fara protectie, in fine, mi-a fost teama ca, cumva s-a scurs lichid înăuntru asa ca 2 zile mai târziu, in a 27a zi a ciclului, am luat pastila Escapelle. Astăzi este a 29a zi a ciclului si inca nu mi-a venit. Am dureri vagi de burta, oboseala excesivă, stări de greață, sensibilitate a sanilor, dar parca tot imi e frica. Oare in cat timp ar trebui sa imi vina? De obicei media ciclurilor mele este de 35 de zile. Sunt speriată, ar trebui sa astept menstruatia linistită sau poate pastila nu si-a facut efectul sau a avut alte efecte adverse asupra mea? Multumesc!

4 răspunsuri:
| PussicatDolls explică:

Mentionez ca am scurgeri albicioase si o sensibilitate la nivelul ovarelor.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu mai erai demult in perioada fertila, ai luat escapelle degeaba! Ti-ai bagat o bomba hormonala in corp, fara nici un motiv, in schimb, efectele negative te vor scutura puternic in lunile ce vreo urma.
Pacat ca nu va documentati inainte sa va jucati de-a sexul, ca sa intelegeti la ce riscuri va supuneti.

| corbulalbrosu a răspuns:

"performanta" reusita de tine si anume aceea de a folosi absolut INUTIL pastila contraceptiva Escapelle cu cateva zile inainte de a incepe menstruatia, adica intr-o perioada a ciclului menstrual 100% nefertila, reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE. In urma introducerea fara rost a hormonilor sintetici in organism poti sa te astepti la dereglari hormonale majore care probabil vor deregla ciclul menstrual si posibilitatea ca menstruatia sa fie amanata o perioada de timp imposibil de apreciat sau precizat. Ai toate motivele sa fii speriata si nelinistita fiindca ai reusit ca printr-un gest necugetat sa-ti bati joc de sanatatea ta. Multa sanatate! fiindca sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| peperonies a răspuns:

De curiozitate, tu ce crezi ca e in pastila aia? substante active ma refer.