| Anonim123Tv a întrebat:

Buna, ieri am luat pastila de a doua zi (escapelle) dupa aproximativ o ora sau mai putin de la contactul sexual insa de atunci am reprize de stari de greata, dureri de spate si de burta gen simptome asemanatoare ca cele din timpul ciclului menstrual. Cert e ca mie ciclul menstrual ar trebui sa imi vina la sfarsitul lunii in mod normal pentru ca am avut pe 26 decembrie iar pe 4 ianuarie am intretinut contactul sexual. Credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez? Stiu ca sunt reactii adverse insa stau cu grija. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In aczul in care urmatoarea ta afirmatie este adevarata : ''... cert e ca mie ciclul menstrual ar trebui sa imi vina la sfarsitul luni in mod normal pentru ca am avut pe 26 decembrie, iar pe 4 ianuarie am intretinut contactul sexual.'' rezulta tot CERT si in mod INDUBITABIL ca actul sexual a fost intretinut in una din zilele perioadei INFERTILE a ciclului menstrual, intr-un moment in care a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata in vagin.
Pastila contraceptiva a fost folosita absolut INUTIL/FARA ROST. Se poate afirma fara nicio retinere ca cel mai probabil ai reusit performanta sa-ti dereglezi pe termen de cateva luni viitoarele cicluri menstruale, fiindca pur si simplu din prostie ai dat dovada de o crasa IRESPONSABILITATE prin modul in care te-ai comportat. Acum tragi ponoasele actiunii tale nesabuite.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ai luat așa de repede sunt șanse extrem de mici să fie sarcină, deci poți sta liniștită. oricum poți avea dereglări la ciclu din cauza pastilei

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tu iti faci griji pentru sarcina? Nu ai de ce, nu se pune vorba despre asa ceva, asa ca stai linistita.

| Anonimboy17year a răspuns:

Nu ar trebui sa.ti faci griji, se intampla din cauza hormonilor din pastila care au fost eliberati in corpul tau,