| anonim_4396 a întrebat:

În cazul unui ciclu din data de 4 pana pe data de 8 care este perioada fertila? Ultimele 2 luni am avut ciclu la 28 de zile. Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care :
-- prezervativul a ramas perfect fixat pe penis pe toata durata sexului
-- prezervativul a ramas intreg deci si intact la terminarea sexului
-- si ejacularea se produce numai in momentul in care penisul a fost scos definitiv din vagin,
-- in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa ajunga sperma in vagin si in mod logic este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca este posibil ca si actualul ciclu menstrual sa fie programat hormonal sa aiba lungimea tot de 28 de zile ca ultimele 2 cicluri, in acel caz reiese ciclul menstrual actual se termina in data de 3 Martie si viitorul ciclu menstrual incele prin menstruatia care ar urma sa inceapa in data de 4 Martie. Pe baza acestei zile/date se poate calcula momentul precis in care se produce in mod normal ovulatia si anume :
-- se numara inspre inapoi/se scad 14 zile si rezulta data in care se produce procesul de ovulatie este ziua de 18 Februarie,
-- PERIOADA FERTILA se suprapune pete celor 4 zile de dinainte de ziua de ovulatie + ziua ovulatiei + 1 zi de de dupa ovulatie si inca una care reprezinta marja de eroare. Deci perioada fertila a actualului ciclu menstrual s-a suprapus peste zilele de : 14, 15, 16, 17 + 18 + 19 (20) Februarie.
O metoda mai simpla de stabilire a perioadei fertile a ciclului menstrual este cel prin care :
-- se scad/numara inspre inapoi 18 zile fata de ultima zi a ciclului (3 Martie) si se obtine PRIMA ZI FERTILA a ciclului
-- se scad/numara inspre inapoi 13 zile fata de ultima zi a ciclului (3 Martie) si se obtine ULTIMA ZI FERTILA a ciclului.
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Și, data de 14 este considerata zi fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

In prima zi fertila probabilitatea de formare a sarcinii este apreciata ca fiind procentual de circa 1-5%.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Și în cazul unui contact protejat? Și cu ejaculare în prezervativ după ce se retrăsese... Asta vreau sa știu.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Era intact, a rămas fixat și ejacularea s-a produs în el, abia după ce se retrăsese.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul in care :
-- prezervativul a ramas perfect fixat pe penis pe toata durata sexului
-- prezervativul a ramas intreg deci si intact la terminarea sexului
-- si ejacularea se produce numai in momentul in care penisul a fost scos definitiv din vagin,
-- in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa ajunga sperma in vagin si in mod logic este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina