| sirena1 a întrebat:

In iunie implinim 8 ani de relatie.Deci e evident ca e o relatie serioasa si ca am trecut prin multe...acum insa suntem intr-o situatie groaznica, nu stiu cu ce sa incep, dar este frecventa poveste ca la multe alte cupluri ca familia este impotriva si de cand au vazut ca avem o relatie serioasa au profitat de orice sa ne desparta si nu au reusit.Acum insa nu stiu incotro sa o mai iau.Am fost impreuna noi 2 pentru cules de portocale in Spania si am fost inselati, patronul fiind rrom.Parintii mei ne-au ajutat sa iesim din situatie financiar. El sa mearga acasa in Romania si eu la tata in Portugalia sa imi gaseasca de munca aici si deja stau de mai mult de o luna degeaba, nici nu isi da interesul sa imi caute decat cand il "imping" eu de la spate si contribuie planul cu mama (pe internet) ca ei sunt divortati dar au relatie buna de prietenie.Acum intrebarea mea este ce pot sa fac sa ies din situatie daca depindem de ei financiar? si daca ma cert cu ei nici el nici eu nu mai avem unde sta pentru ca apartamentul este al matusii si familia lui nu ne agreeaza nici ei...Help sunt asa de disperata ca nu stiu nici daca m-am exprimat corect incat sa intelegeti situatia mea.Parintii sunt impotriva si oricum as vorbi cu ei CAUTA cu indarjire pretexte sa ne tina departe unul de altul si profita enorm de bunul meu simt si respectul fata de ei. Iubirea e mai presus de orice si am trecut peste multe si am reusit, dar de data asta e mult mai serios.De atunci inca nici el nu a gasit de munca in tara, dar asteapta un raspuns pe marti daca merge in Italia si asa planul parintilor mei va iesi cum au dorit, ceea ce nu vrem. Daca ma intorc acasa o sa imi caut si eu de munca, dar ei nu inteleg ca imi spun ca de aia am plecat si noi in Spania ca nu gaseam in tara si daca ma intorc tot asa o sa fie ca nu sunt locuri de munca, etc.Depindem financiar mai mult in privinta locuintei ca de muncit mai gasim noi cate ceva, dar daca stricam relatia si ramanem fara locuinta, o sa fim mai rau. Ei sunt DECISI sa mearga pana in panzele albe sa ne desparta, asta vreau sa intelegeti ca nu se mai poate discuta cu ei subiectul asta DELOC!

Răspuns Câştigător
| motu81 a răspuns:

Dificila situatie in orce caz daca va iubiti si doriti sa intemeiati o familie ramaneti impreuna. uneori suntem pusi in fata unor sacrifici peste masura nostra dar cu siguranta rabdarea si timpul le rezolva. Daca e nevoie pentru un timp sa stati departe unul de altul doar pentru a va repune pe picioare finaciar si a va ajuta reciproc eu zic ca merita efortul stiu e usor de zis dar nu prea aveti alte alternative.Cat despre cei ce vor sa va desparta dupa spusele tale pot sa spun un singur lucru daca e nevoie cum zice proverbul "pana treci podul fate frate si cu dracul"fiti voi mai destepti decat ei si lasati sa creada ce isi doresc ei iar voi va inpliniti cu incetul planurile.

5 răspunsuri:
| Phutui a răspuns:

Plecati in nord, norvegia, finlanda. acolo munca este respectata si platita.conditiile meteorologice sunt mai nasoale, dar e o solutie, si poate reusiti. mult norocbig grin

| crysty08 a răspuns:

Depuneti dosar pentru locuinta sociala cevathinking anl cevathinking el de ce nu incecarca macar pana va stabilizati financiar sa se angajeze sofer de tirthinking in general se ia vreo 20 de mil pe luna daca gasesti s tu ceva va descurcati sa iesiti din criza asta si daca e poate ma interesez de joburi in angliabig grin

| alinutza92r a răspuns:

Pffff! Greu, tare greu! Voi va iubiti asta imi este clar.Tot ce mi-a trecut prin cap cand citeam a fost urmatoarea chestie: sa plecati doar voi doi undeva unde sa nu fie nici ai tai nici ai lui,departe de gurile rele,o decizie grea dar merita,mai ales ca va iubiti.Tu daca stiai ca parintii tai nu il inghit pe el de ce te-ai bazat pe ei? Asa sunt parintii, cred ca fac un bine, dar de unde, tu fa cumva sa te intorci la el, si sa plecati departe amandoi. Pupici! Bafta!

| Puff9222 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa vorbiti in perioada asta cat mai mult si sa decideti sa va gasiti amandoi de lucru. Puneti amandoi bani de-o parte, strangeti de un apartament, va mutati impreuna ori in Romania ori unde vreti voi, si va cautati iar un loc de munca (asta daca veti parasi tara unde ati lucrat ca sa strangeti banii). Bineinteles ca nu veti strange toti banii in 3 zile, trebuie rabdare.voi va iubiti, sigur veti trece si peste asta. Trebuie sa aveti rabdare! Poarta-te frumos cu parintii tai, lasa-i sa creada ca e bine ce zic ei, dar fa ca tine. Mult succes!

| sirena1 explică:

Are permis categoria B si inca ar trebui sa aiba semnul incepatorului, dar a facut si taxi ca stie sa conduca bine, insa nu are vechime.Are doar 8 clase si toate astea din cauza familiei lui si din cauza banilor normal.Eu am scoala, sunt in anul 1 la FAcultate la distanta(Stiinte economice), dar cred ca o las la o parte ca si prima rata mi-a platit-o tata. Daca ii infrunt pe ai mei ramanem si fara "ajutorul" lor si atunci am incepe chiar de la 0 sau "-"