| NowForYou000 a întrebat:

In luna aprilie am întreținut relatii sexuale si s-a intamplat ca prezervativul sa se rupă. Am luat pastila de a doua zi si nu s-a intamplat nimic. De la acea pastila nu am avut nicio reactie adversa (cum auzeam la unii). Din acea lună, nu am mai întreținut relatii intime. Din aceasta luna mi-am reinceput activitatea. Ce vreau eu sa va întreb este : dacă se intampla ca prezervativul sa se rupa din nou, mai pot lua fin nou pastila de a doua zi? Mentionez ca folosim Durex, iar partenerul "o lasă mai usor", dar totusi imi este putin frică. Am inteles ca acea pastila se ia la un 6 luni distanta, dar la mine nu a trecut atât. Deci, daca sa zicem ca se intampla si iau din nou pastila, isi va mai face efectul? Sau alta metoda de anticonceptie in caz de se rupe, stiti? Aaa, da, am uitat sa zic ca eu nici nu stiu cand sunt in perioada fertila pentru ca am un ciclu neregulat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca marimea prezervativului folosit este corect ales fiind cel care se potriveste pe grosimea penisului (sa-l stranga putin), in cazul montarii corecte posibilitatea ruperii este exclus in proportie de peste 97-98%. Doar in acest caz puteti fi aproape intotdeauna siguri ca nu veti avea parte de situatii neplacute si de asemenea ca probabil niciodata nu vei mai fi nevoita sa folosesti pastila de a 2-a zi. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativul se poate rupe dintr-un singur motiv: este prea mare pentru cucculetul baiatului!
Sfatuieste baiatul sa cumpere prezervative mult mai mici si sa fie realist cu masura cuculetului lui, ca un prezervativ larg, se rasuceste in timpul miscarilor din vagin, pana se rupe.

Cat priveste pastila de a doua zi, este indicat sa o iei 1 data in viata, ca sa nu risti a avea efecte secundare care-ti afecteaza sistemul hormonal sau chiar cancer.

| sierra1 a răspuns:

Pornind de la premisa că nici o metodă contraceptivă nu asigură protecţie 100%, alege de aici:
http://www.csid.ro/......r-11993415