| Alecsia2013 a întrebat:

In primul rand va rog sa aveti rabdare sa cititi pentru ca as vrea parerea voastra.Va rog si va multumesc in avans!

Totul a inceput in vara anului 2009 cand prietena mea Laura mi l-a prezentat pe iubitul ei Dan.La vremea respectiva eu aveam 16 ani, ea tot 16 ani iar Dan avea aproape 20 de ani.O perioada am iesit impreuna, toti trei insa relatia intre ei a inceput sa se deteriorizeze.parintii ei fiind impotriva acestei relatii astfel eu le intermediam intalnirile.El venea la mine acasa, iar eu ma duceam sa o "scot" pe Laura din casa, timp in care el astepta in fata casei mele asa ca ne-am imprietenit. Dupa aproximativ 3 saptamani relatia Laurei si a lui Dan s-a sfarsit insa nu si prietenia mea cu Dan.Ne vedeam destul de des, el ma suna (rar) sau venea direct la mine acasa.m-a rugat sa ii fac cunostiinta cu o prietena de-a mea si sa iesim toti in oras.dar eu fiind singura, mi-a propus sa imi faca cunostiinta cu Lucian, fratele sau care la vremea respectiva avea 15 ani.Toate bune si frumoase, l-am cunoscut pe Lucian.Pentru el primul sarut si prima relatie din viata lui a fost cu mine..Am stat impreuna timp de 1 an de zile.In acest an s-a comportat frumos..chiar enervant de frumos: nu vroia niciodata sa ma deranjeze, nu imi cerea explicatii pentru ce fac..se multumea doar sa stie ca sunt cu el si ca atunci cand ne intalnim il voi saruta si ii voi spune ca mi-a fost dor de el.Era asemenea unui catelus, romantic (imi cumpara flori, mici cadouri) si imi suporta toate toanele fara sa ma intrebe macar:" ce ai?" "de ce nu m-ai sunat?" etc..si cam asa s-a treminat relatia mea cu Lucian insa nu si prietenia mea cu Dan.Am continuat sa ne vedem doar ca mult mai rar, de fapt Dan ma cauta cam la 2-3 luni,de fiecare data cand avea o problema sau cand era parasit de vreo fata.L-am privit inca de la inceput ca pe un frate mai mare si l-am ajutat mereu chiar daca caracterul lui nu e tocmai unul bun: fumeaza, consuma alcool, e violent, e agresiv in limbaj si vorbeste vulgar..insa cu toate acestea pe mine m-a respectat mereu, niciodata nu mi-a vorbit urat iar cand i-am spus sa nu faca ceva, sa nu faca scandal, sa se opreasca sau orice altceva m-a ascultat. Pe Lucian l-am reintalnit dupa 2 ani, in vara anului trecut cand eram inca la liceu, intamplator intr-o statie de tramvai. Timp de cateva statii drumul nostru a fost comun, ne-am pupat pe obraz si am facut schimb de numarul de telefon intrebandu-ne banal: "ce mai faci?,"cum mai merge scoala?" etc.

Am vorbit aproximativ 2 saptamani la telefon, apoi brusc, fara niciun motiv convorbirile noastre s-au intrerupt.

In primavara acestui an, prn luna martie m-am trezit cu Dan la poarta..pentru prima oara ne-am pupat pe obraz (mi-am spus: Nimic anormal,suntem amici si nu ne-am mai vazut de mult),nu aveam timp sa stau asa ca i-am lasat numarul de telefon spunandu-i sa ma sune daca e ceva.Din acel moment au inceput insinuariile... apoi vazand ca nu ii dau satisfactie mi-a spus ca ma iubeste si ca ar vrea sa fim impreuna.I-am spus ca si eu il iubesc dar CA PE UN FRATE MAI MARE si in plus de asta relatia noastra ar fi imposibila pentru ca nu concep sa fiu cu el din moment ce am fost cu fratele lui.Dan a inceput sa le spuna parintilor, rudelor sale si prietenilor comuni ca noi doi formam un cuplu, sa ma sune de zeci de ori pe zi, uneori chiar si la 1-2 dimineata,sa imi spuna ca ma iubeste,sa imi trimita mesaje si sa imi faca declaratii de dragoste,sa imi spuna ca din partea lui Lucian nu este nicio problema, ca el i-a spus ca accepta relatia noastra, ca nu ii mai pasa de mine, ca are o alta iubita si etc.motiv pentru care mi-am schimbat numarul de telefon..Nu am mai stiut nimic nici de el si nici de Lucian pana ieri..Acum eu am 20 de ani iar Lucian 19 ani.El e clasa a XII-a iar eu sunt in cautarea unui loc de munca.Ieri am fost la un interviu, piata agroalimentara de unde imi fac cumparaturile se afla exact langa parcul unde eu cu Lucian ne-am sarutat prima oara, in urma cu 4 ani..Ieri,ne-am intalnit, am dat fata in fata exact in fata acelui parc..ne-am pupat instinctiv pe obraz si mi-a cerut numarul de telefon, amandoi eram foarte stangaci si uimiti ca ne-am intalnit.i-am dat numarul cu conditia sa nu i-l dea lui Dan si am plecat sa fac cumparaturile.Am facut cativa pasi si am intrat intr-un magazin, moment in care m-am trezit cu Lucian langa mine: "Ai putin timp? Facem cativa pasi?"..si am facut. exact in inima parcului unde incepuse totul in urma cu 4 ani..am discutat banalitati, despre interviul la care fusesem, despre scoala lui.mi-a spus ca s-a apucat de fumat si ca ii pare rau (eu nu suport tigarile)...dar nu se uita deloc in ochii mei cand imi vorbea desi eu ii cautam privirea..Aseara m-a sunat, am vorbit cateva minute, la fel banalitati iar apoi mi-a dat un mesaj: "Cu relatia mea cum ramane? Imi mai poti acorda o sansa?".I-am spus ca nu mai conteaza ce a fost si ca ma pun sa dorm.Mi-am inchis telefonul si am adormit.Azi dimineata cand am deschis telefonul aveam un apel de la el.l-am sunat si mi-a spus ca nu poate vorbi ca e in ora. Apoi mi-a dat cateva mesaje in care mi-a spus ca ma iubeste, ca orice s-ar intampla raman in inima lui si ca ma intelege daca nu vreau sa ii mai acord o sansa dar se simte dezamagit de viata, se simte singur si ca prima iubire si primul sarut pentru el sunt lucruri sacre care nu se uita niciodata.I-am spus ca e prea tarziu si l-am intrebat de ce nu a spus lucrurile astea in ultimii 4 ani, de ce nu le-a spus cand Dan a incercat sa fie cu mine si s-a jurat (lucru care el il face fffffffff rar) ca el nu a stiut nimic si ca Dan "l-a facut pe la spate" si s-a ferit de el.Lucian e total opusul lui Dan,e muncitor,isi ajuta parintii in gospodarie,ii asculta,invata bine la scoala,nu consuma alcool, vorbeste frumos cu o femeie, stie sa o respecte insa intotdeauna privirea lui e trista, sufletul sau ascunde parca ceva ce nu pot deslusi..pe cand Dan are un suflet bun dar e zbanghiu,e mai golan asa,umbla din floare in floare,azi iubeste o femeie,maine alta,fumeaza mult, consuma alcool, nu isi respecta parintii, nu ii ajuta si etc.Problema mea e ca nu stiu ce sa fac..am stabilit o intalnire pentru maine cu Lucian pentru a clarifica situatia insa nu stiu ce sa fac..acum simt ca as vrea sa il iau in brate.sa ii "sterg" lacrimile si sa ii spun ca totul va fi bine.iar in secunda doi simt ca ar trebui sa fug, sa nu mai stiu nimic nici de el nici de fratele lui..Stiu ca Lucian si Dan nu se inteleg bine dar totusi sunt frati..totusi Dan este fratele lui Lucian.iar Lucian este fratele lui Dan.Lucian este fostul meu iubit care inca ma iubeste si de care recunosc ca inca imi pasa.dar el este fratele baiatului care sustine ca ma iubeste si se comporta demonic, care lupta pentru inima mea desi eu il iubesc ca pe un frate mai mare..de fapt il iubeam ca acum nici nu mai suport sa ii aud numele sau sa mai stiu de el..pe cand Lucian stiu ca m-a iubit sincer dar ca mereu a renuntat.Lucian pune problema cam asa: "te iubesc dar daca tu nu vrei eu renunt" pe cand Dan lupta si iar lupta chiar daca stie ca nu va avea nicio sansa..si totusi sunt frati.

4 răspunsuri:
| Alyyynu a răspuns:

O femeie poate schimba un barbat!
Alege-l pe cel care are un fond mai bun din punctul tau de vedere. Il vei alege pe Lucian daca vrei sa fii prima femeie din viata lui, te va iubi, va trebui impins de la spate uneori si sprijinit de o femeie puternica. Iar daca il alegi pe Dan, de asemenea nu spun ca va ramane asa, probabil ca se va schimba pentru tine dar cand iti este lumea mai draga si este mai greu, te trezesti ca revine la alcool si anturaj prost iar lucrurile o iau intr-o directie gresita.

De obicei fetele mai tinerele ar alege genul lui Dan, mai smecheras, trecut prin viata. Dar o fata care ar vrea o relatie stabila l-ar alege pe Lucian. Ei bine sunt si exceptiile de la regula big grin

| Danysan a răspuns:

Lucian merita sa fie cu tine.Dar nu sti ca dincolo de asta poate sa fie si un complot pus la cale de cei doi. Tine minte tu l-ai refuzat pe cel mare ia pe asta mai mic l-ai ranit odata.Ai grija ca daca te prind astia doi si au ceva in cap iti fac praff funduletu ala al tau care nu isi vede de treaba lui si cauta in continuare aventuri.Esti constienta ca cel mic s-ar putea sa fie sincer dar nu sti asta -si daca vei fi cu el iar inevitabil o sa dai de cel mare -o sa va intalniti -cum o sa faci fata.Ai grija ca nu e prea ok. Poti sa incerci, sa il testezi pe asta mai mic inainte si apoi sa repornesti scanteia care odata a fost stinsa din vina ta.Esti o fata destul de isteata dar care nu stie ce vrea. daca tipu asta te iubea de ce l-ai parasit -ca devenise catelusu tau romantic-aha vezi sa nu cumva sa fi deventi dulau pe parcurs si sa ti se infiga pe undeva ca sa vezi si tu ce inseamna sa suferi. Faci ce vrei dar eu zic ca mai bine iti vezi de treaba.

| Nobody35 a răspuns:

Lucian e genul de baiat grijuliu, iubitor, romantic, genul de baiat care e pe cale de disparitie in ziua de azi. Consider ca ar fi bine sa ii mai acorzi o sansa. Amandoi v-ati maturizat, aveti alte moduri de gandire, sunteti adulti! In privinta lui Dan, intr-adevar lupta pentru iubirea pe care ti-o declara, dar nu uita ca a mintit in legatura cu faptul ca voi doi a-ti fi intr-o relatie.
Nu fi speriata, fa ceea ce simti! Daca nu vrei sa fii cu niciunul dintre ei, nu e nici o problema. Tu trebuie sa fii fericita si nu trebuie sa lasi pe nimeni sa stea in calea fericirii tale! Mult succes cu asta! :*

| Fraierul a răspuns:

Dan pare tipul de baiat bun, dar pacat ca respira.
Sincer, mi se pare foarte aiurea toata treaba asta cu Lucian si Dan, iar in locul tau, eu renuntam la amandoi si mergeam mai departe.
Acum depinde de ce simti si tu, ca nu am cum sa-ti zic eu ce sa faci si tu sa si faci.
Au trecut ani, nu cateva saptamani, ce a fost, a fost.
Normal ca Lucian mai vrea sa fie cu tine, doar ati stat 1 an, iar pentru ca ai fost prima dragoste si cu tine a avut primul sarut, nu are cum sa te uite.
Iar faza cu Dan, nu-s de acord la ultima faza, adica el lupta pentru inima ta? Serios? Bat la pariu ca se comporta frumos cu orice fata inainte sa se combine.
El e o carpa, un om de nimic ce o sa-ti aduca suferinta, ca-i pasa doar de el si-i prost de pute.
Oricum ar fi, e complicata situatia, mai sunt si frati, au trecut ani... Eu iti zic sa treci peste si ei sa faca la fel.
Sper sa-ti iasa bine tot ce ai de gand sa faci big grin