| Superior a întrebat:

In Romania e legal sa faci sex de la 15 ani? Cum vine asta?

Răspuns Câştigător
| alexandru0sorin a răspuns:

Man pur si simplu asa e legea cum adica "cum vine". scrie negru pe alb in codul penal ca este permisa orice fel de act sexual cu parteneri care au de la 15 ani in sus cu cateva exceptii.
daca are sub 15 ani si diferenta intre parteneri e mai mica de 3 ani, orice e permis. daca partenerul are de la 13 ani in sus sunt permise actele sexuale care nu includ penetrare orala, vaginala sau anala. iar chiar si de la 15 in sus, un adult nu poate comite acte sexuale cu persoane asupra carora are influenta (ex e preot, profesor, dadaca, etc)

| Superior explică (pentru alexandru0sorin):

"fara orala, vaginala sau anala", pai nu mai e sex. Dar in concluzie, doi copii de 15 ani pot face sex vaginal de exemplu? Eu am trait cu impresia mereu ca e legal de la 18+.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Superior):

Man e legal si un copil de 15 ani cu un batran de 60. si e sex chiar si fara penetrare orala, vaginala sau anala. exisa si acte sexuale fara penetrare si nu poate argumenta ca nu sunt sex. nu trebuie sa ma crezi pe mine, cauta pe net legea ca exista.

nu-s 100% la suta sigur daca mai e valabila in ziua de azi aia cu de la 13 in sus, dar restul sunt complet valide. oricum nu vad ce om normal ar fi interesat de cineva care naare macar 15 ani...

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a te lamuri in aceasta privinta acceseaza si lectureaza urmatorul material : http://www.contrasens.com/......penal.html :D

| Freya1 a răspuns:

Daca persoana cu care faci sex e majora sau adulta este ilegal se numeste corupere de minori. Daca este neconsimtit din nou ilegal se numeste viol. Daca sunteti de acord ambi si sunteti minori iar fata ramane insarcinata este aiurea nu stiu daca legal sau ilegal iar daca nu este nici una de mai in sus inseamna ca nu stie nimeni asa ca e legal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam ca e o varsta stabilita de la care e legal sa faci sex(ambii fiind minori evident)