| anonim_4396 a întrebat:

In Romania adulterul e sanctionabil legal? Cum?

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Adulterul nu mai este incriminat de noul Cod penal. Infractiunea era prevazuta anterior in Codul penal, dar in acest moment adulterul nu mai este sanctionat. Cel putin legislatia nu prevede acest lucru.

daniela
| daniela a răspuns:

Din cate stiu eu fapta persoanei casatorite de a avea relatii sexuale afara de casatorie se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 6 luni sau cu amenda. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a sotului nevinovat.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu! Era, in vechiul cod penal, cu 6 luni! Cred ca e mult mai important, chiar daca adiacent, sa va reamintesc cat de mult conteaza intr-un cuplu Comunicarea!, Sinceritatea si Cooperarea, in ideea depasirii si rezolvarii problemelor! Si, va reamintesc ca, la cererea Comunitatii Europene, in Codul Penal a fost introdus si Violul Intraconjugal! Adica trebuie inteles ca Doamna nu este o proprietate, si trebuie sa i se respecte optiunea de veto, seara, sau oricand! avand in vedere ca Femeia este mult mai fragila si vulnerabila decat noi, si poate maine, sau altadata, va fi cu mult mai bine! Respect yourself!

| mitica_6163 a răspuns:

Adulterul nu se mai pedepseste. Oricum, proba infractiunii era greu de facut, implica flagrantul. Practica judiciara e saraca in acest sens

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adulterul este sanctionat de Doamne-Doamne.inainte curvele prinse in fapt erau omorate cu pietre in afara cetatii.era pacat de moarte.nu s-a schimbat nimic, dar Iisus a iertat femeia prinsa in preacurvie, ca sa ne invete pe noi, la fel de rai si de pacatosi, sa iertam daca vrem sa fim iertati, dar cu conditia ca ea sa nu mai pacatuiasca.in rest celelalte aspecte laice au fost discutate.la o asemenea intrebare ma gandesc mereu. ori ai facut-o ori ai de gand asa ca .de la gand la fapta... legalitatea nu prea conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele casatorite si cu copii, care curvesc de placere ar trebui supuse unor torturi sa se invete minte!