| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Este legal sa faci Uber in Romania? Daca da, unde scrie? Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Șoferii, majoritatea, își plătesc corect taxele dar nu au licențe de transport persoane, deci nu sunt în totala legalitate

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca s-a dat RIL in privinta asta, asa ca parerile sunt impartite.

| ziftode a răspuns:

Daca intrebi pe taximetristi, NU, chiar am auzit povesti imbecile de gen, unul (care era taximetrist) ia Uberul si ii spune sa mearga pana la o adresa care era langa o sectie de politie, acolo se da jos ca revine imediat, si revine cu un muilitist, care ii da amenda

MUIELITISTUL A DAT AMENDA **NUMAI** PE CUVANTUL TAXIMTERISTULUI, cu alte cuvinte ori era TARFA TAXIMETRISTULUI, ori taximetristul ala detine muiulitia romana

insa Uberul nu ar putea functiona DELOC in Romania daca ar fi orice ilegal, iar taximetristii au protestat de mai multe ori si nu au castigat nimic

ideea de baza a Uberului este "car sharing", nu taximetrie, adica eu ma duc undeva, si iau si pe cineva cu mine in masina, ca oricum m-as fi dus acolo si cu si fara, si asa impartim costurile transportului (benzina, etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.uber.com/en-GB/legal/terms/ro/
aici gasesti toate lucrurile legale si conditii de la uber.