| FuckOff_4830 a întrebat:

In structura '. bate la usa' verbul este impersonal? [scuzati categoria; este urgent.]

2 răspunsuri:
| MâţaD a răspuns:

Daca este "el/ea bate la usa" este personal, e indicativul prezent. Daca este "a bate la usa" este infinitivul si este verb impersonal.

| Cocodrilo a răspuns:

Nu. Este un verb personal (poate sa fie predicat cu subiect) dar care in constructia de fata are subiectul subinteles (ascuns) [cineva] bate la usa.
Alta e situatia cu,,ploua" sau,,ninge". Nu poti spune,,cineva ninge".
In plus, in structura,,bate la usa" bate nu da singur intelesul ci impreuna cu,, la usa" ca doar nu bate pe nimeni. E o locutiune verbala, o cosntructie in care un verb se uneste cu alte parti de vorbire ca sa creeze un verb cu inteles nou. De exemplu,, trage pe sfoara".