| CrazyFox200 a întrebat:

Sa imi da-ti urgent toate modurile de la verbul a citi! Plzzz (scuza-ti categoria)

4 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

Ok...

Moduri personale predicative :
Indicativ : Eu citesc, eu citeam, eu am citit, eu citii, eu citisem
Imperativ : Citeste!, Cititi!
Conjuctiv : Sa citesc, sa fi citit
Conditional-Optativ: as citi, as fi citit

Nepersonale nepredicative
Infinitiv : a citi
Gerunziu : citind
participiu: citit(a)
supin : (de) citit, (pentru) citit, etc.

| Just4Joker a răspuns:

Georgel...

Participiu : Citit
Supin : de citit, pentru citit... etc.

| Jorah a răspuns:

Modul indicativ, prezent : eu citesc
imperfect : eu citeam
perfect compus : eu am citit
perfect simplu : eu citii
m.m.c.p : eu citisem ( nu stiu sigur)
viitor : eu voi citi
viitor anterior : eu voi fi citit
modul conjunctiv : prezent eu sa citesc
perfect eu sa fi citit
modul conditional-optativ : prezent- eu as citi
perfect - eu as fi citit
modul infinitiv : a citi
modul genunziu : citind
modul participiu :
modul supin
Astea sunt nepersonale adica niciodata predicate participiu, supin, genunziu, infinitiv deci ultimile nu prea le mai stiu.

modul supin :

| Skyline9 a răspuns:

A citi. tranz. 1) (texte, scrieri etc.) A reproduce în glas sau în gând (pentru a lua cunoștință de cele scrise). ~ o povestire. ~ fugitiv. 2) fig. (gânduri, sentimente, intenții etc.) A înțelege din expresia feței sau din atitudine. ◊ ~ printre rânduri a pricepe și ceea ce nu este exprimat direct într-un text. ~ în stele a) a prevesti viitorul, destinul cuiva după poziția stelelor; b) a susține ceva fără nici un temei. 3) (partituri, hărți, indicații ale unor aparate etc.) A descifra cu ajutorul văzului. 4) rar A însuși prin instruire; a studia. ~ istoria. 2. intranz. A deveni cult; a-și îmbogăți cunoștințele; a se cultiva. /