| 4thPanzerArmy a întrebat:

In ultimul timp, nu ma pot concentra indeajuns incat sa fac ce trebuie in relatia mea. Sunt impreuna de destul de mult timp cu o fata si tot fac greseli copilaresti (ma intristez, enervez, supar, cel mai des daca nu mereu fara un motiv care chiar sa merite) si se pune amprenta : se vede ca sufera din cauza mea si a grijilor mele constante cum ca am gresit iar. Cum as putea sa repar lucrurile? Tin sa mentionez ca am o fire impulsiva si adesea ma infurii PE MINE INSUMI si ma gandesc pe moment ca nimic din ce fac nu e bine, iar asta o intristeaza si mai tare. Ce sfaturi pot urma sa imi disciplinez comportamentul si mai ales sa fac situatiile tensionate de genul asta sa dispara? P.S. Aici nu se pune problema de despartire, este doar o perioada grea peste care vrem amandoi sa trecem.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Respiri adanc si numeri in gand pana la 5, inainte sa deschizi gura.
E un mic exercitiu de autocontrol.
Nu vrei sa gresesti si dai mereu cu batul in balta,chinuindu-va pe amandoi,dar e foarte buna dorinta ta sa indrepti lucrurile,poate ca problema e deja pe jumatate rezolvata,pentru ca o constientizezi si doresti sa o rezolvi!
Asa ca,stapaneste-ti impulsurile cu vointa si autocontrol,cum simti ca te enervezi,ca te intristezi, respiri adanc si numeri.
Prinde.
In plus, fii bun, apeleaza la toata generozitatea din tine, pune mereu accentul pe ea.
Si va fi bine!

| neutrino a răspuns:

Autocontrolul este singura ta cale de rezolvare. Nu este usor, dar nu este imposibil.

| sofisis a răspuns:

Si eu tot de autocontrol spun. Daca nu exista o cauza anume pentru comportamentul tau, inseamna ca s-a schimbat ceva recent in viata ta si tu nu ai bagat de seama ca ar fi un factor de stres. Nu stiu, scoala noua, job nou..habar nu am. E clar ca ceva te deranjeaza dar nu iti dai seama.
Cand iti mai vine sa te enervezi sau sa reactionezi, numara in gand pana la 10-20. Ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o pauza, ai nevoie, nu conteaza ce va fi dupa gandeste-te la tine in rpimul rand.

| kandaraki a răspuns:

Trebuie sa te controlezi, sa nu ai aceste iesiri nervoase, orgoliul lasa-l deoparte, fii mai indulgent si mai calm. ai sa o pierzi pe fata cu asa comportament, asa ca fii atent, si eu la inceputul relatiei mele eram la fel ca tine, taur si ea leu, a fost greu, dar am inteles ca daca te controlezi si mai cedezi din cand in cand, va fi totul bine, succes

| Hαppiηеss a răspuns:

Tu ai spus-o, te comporti copilareste.
Maturizeaza-te, nu te mai certa si supara din lucruri banale pentru ca s-ar putea ca intr-o zi a ta prietena sa nu iti mai suporte iesirile si sa place.

| Diana867 a răspuns:

Buna! Incearcati sa treceti impreuna peste asta. Ea ar trebui sa te ajute si sa fie alaturi de tine, iar tu incearca sa nu te mai superi asa din nimicuri ca poate si ea ar avea destule motive sa se supere pe tine dar trece cu vederea. Incearca sa n-o mai faci sa sufere din cauza unor greseli copilaresti, fetele sufera si din cauza unor cuvinte nu numai din cauza faptelor. Bafta!