| Carmen0254 a întrebat:

In urma cu 3 saptamani am avut un act sexual. Trebuia sa imi vina ciclul menstrual zilele acelea, dar nu mi-a mai venit nici dupa 3 saptamani, cand deja trebuia sa imi vina a 2 a oara!(a doua oara ar fi trebuit sa imi vina peste o saptamana din acest moment)Viata sexuala mi-am inceput-o acum circa 1 an si de fiecare data cand faceam sex imi intarzia 1-2 saptamani, dar nu la fel de mult ca si acum. Nu am facut sex decat la un interval de cateva luni si am facut-o de cam 5 ori. Mentionez ca nu mi-a curs sange cand am avut primul act sexual si nici in urmatoarele acte sexuale. Am folosit prezervativul, dar de ce imi poate intarzia atat de mult?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca si tu sa fii intr-o situatie similara cu cea a fetei despre care este vorba in intrebare careia i-am transmis urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......ungem-la/. Referitor la lipsa sangerarii de dezvirginare, afla ca aceasta sangerare nu se produce in cazul a 4 fete din 10, din cauza unor posibile particularitati ale himenului. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta sangerarii este stabilit pe baze statistice stiintificesi medicale ca in cazul a 4 femei din 10 himenul este foarte subtire si uneori complet lipsit de vascularizare si din acest motiv chiar daca se produce lezarea/ruperea himenului adica deflorarea, aceasta se produce fara sangerare. De asemenea in cazul multor fete/adolescente pielita himenului este foarte elastica si acest lucru permite ca penisului sa treaca prin perforatia existenta in himen care se largeste fara sa se lezeze/rupa si din acest motiv sa nu apara sangerarea. Nu ai nici un motiv de ingrijorare fiindca se produc/intampla destul de frecvent astfel de dezvirginari lipsite complet de sangerare. Cu privire sa lipsa menstruatiei se poate presupune ca in cazul tau s-a instalat amenoreea secundara si este foarte posibil ca acest lucru sa fie urmarea instalarii asa numitului sindrom SOPC, adica ovarele tale sa fie afectate de chisturi. Ar trebui sa mergi cat mai urgent sa fii consultata de un medic ginecolog fiindca aceste dereglari hormonale netratate adecvat, se pot agrava in timp. Multa sanatate!