| Popdelia17 a întrebat:

In urma cu aproximativ doua saptamani am avut contact sexual protejat cu prietenul meu. Menstruatia trebuia sa imi vina in jurul datei de 18.01 si mi-a venit ieri deci cu aproximativ o saptamana mai repede. Exista vreo sansa sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si in acest caz este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste a glandelor endocrine; tiroida, hipofiza/glanda pituitara, folicul ovarian, etc. a caror fuctionare incorecta/deficitara provoaca dereglari in producerea hormonilor si acest lucru re rasfrange asupra momentului de ovulatie si implicit si asupra lungimii fecarui ciclu menstrual. Trebuie sa intelegi ca menstruatia NU se poate produce daca exista o sarcina si viceversa; NU poate exista o sarcina in cazul in care menstruatia se desfasoara intr-un mod normal si similar cu menstruatiile anterioare. Deoarece sexul intretinut a fost protejat formarea unei sarcini se poate considera ca fiind teoretic aproape IMPOSIBILA. Ar fi indicat sa fii consultata de un medic endocrinolog. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu se pune problema vreunei sarcini.

| vocea a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu ai cum sa ramai gravida.

| Julizz a răspuns:

Bună!
Dacă nu a existat vreun accident cu prezervativul sau nu a existat contact sexual neprotejat în urma celui protejat, nu există șanse să fii însărcinată.
Pentru liniștea ta, fă un test de sarcină!

| Popdelia17 explică (pentru Julizz):

Nu a existat niciun accident cu prezervativul, dar ma intreb de ce mi-a venit menstruatia mai repede...