| AnneM123 a întrebat:

Inainte de a merge la un consult ginecologic nu trebuie sa te speli jos? Asa citisem undeva, ai voie sa ai contact sexual cu o zi inainte?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Centrul Medical de Diagnostic si Tratament "Dr. Victor Babes",
Recomanda in cazul prezentarii la examinarea ginecologica :

Cum trebuie sa procedati si ce trebuie sa faceti inainte de vizita pentru examenul ginecologic

Este indicat si recomandat ca vizita la medicul ginecolog sa fie din timp programata, incat examinarea sa fie efectuata dupa terminarea sangerarii menstruale. Cu cel putin 24 ore inainte de examinare, sa nu faci dus intravaginal, sa nu folosesti tampoane intravaginale, nici creme vaginale sau supozitoare intravaginale, este indicat sa fie evitat contactul sexual cu mai putin de 48.
Inainte de a porni spre cabinetul ginecologic, zona vaginala externa si anala se spala cu apa calduta si sapun (neparfumat). Multa sanatate!

| Mirella2344 a răspuns:

Nu e bine sa te speli in general

| Marena003 a răspuns:

Normal că te speli... doar cu apă și săpun, de prefert ceva fără parfum înțepător, fără să folosești loțiuni sau creme parfumate în zona intimă, acestea pot afecta rezultatul testului. Nu e indicat să ai contact sexual cu 24h înainte, nici să introduce tampoane interne. toate aceste lucruri enumerate mai sus pot afecta rezultatele testelor de secreție sau babeș papanicolau. În rest fii pregătită pentru câteva întrebări personale despre corpul tău și relax.