| MirunaAnndreea a întrebat:

Interactioneaza Nolicin cu Karissa? Pe prospectul la Nolicin nu scrie nimic de interactiunea cu antibebe...

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, interactioneaza, ca orice antibiotic (scrie pe prospectul de la contraceptive). Pe toata durata tratamentului si minim 7 zile dupa aceea (dar mai sigurpana dupa urmatoarea menstruatie) trebuie sa folosesti o metoda suplimentara de contraceptie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, acestea sunt antibiotice care pot scădea efectul contraceptiv şi eficacitatea Karissa ( vezi prospectul )!

Sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe toată durata tratamentului cu antibiotic + ÎNCĂ 7 zile DUPĂ terminarea tratamentului.

Toate cele bune.