| LaMiaSperanza a întrebat:

Intr-o relatie conteaza atractia fizica dintre parteneri? Adica... am 17 ani, pana acum nu am mai avut vreun prieten- nu ca mi-as face vreo problema cu asta, dar nu inteleg deloc mentalitatea oamenilor in general. Adica unii spun ca nu conteaza aspectul, altii spun ca da. Eu ma numar printre acei oameni care pun accent cat de cat pe aspectul fizic, si de aceea ma simt cam prost. Adica...pretentioasa, profitoare, incapabila sa vada dincolo de frumusetea fizica, chiar daca nu-i asa. Chiar acum cateva saptamani am refuzat un tip care a incercat sa ma abordeze pentru simplul fapt ca nu mi-a placut " ce vad". Si asta m-a facut sa ma gandesc ca daca i-as fi dat o sansa, as fi putut sa-i cunosc si caracterul, personalitatea, si s-ar fi putut sa fie o persoana chiar placuta. Nu stiu ce se intampla cu mine. Oare chiar atat de egoista sunt? Ce-ar trebui sa schimb la mine? Cum as putea sa trec peste chestia asta? Sa nu ma mai intereseze aspectul fizic al persoanei in cauza?

Răspuns Câştigător
| Arkhasas a răspuns:

E perfect normal. Orice om îşi caută o parteneră care să îl atragă din punct de vedere fizic,bineînţeles că nu e condiţia suficientă,dar e necesară.
Mulţi or să-ţi spună că nu contează fizicul,că personalitatea,caracterul e baza...dar nu e aşa, trebuie să fii ipocrit să spui asta.
Nu, nu spun că fizicul e cel mai important, dar dacă nu te atrage din punct de vedere fizic poate să aibă un caracter de nota 10000, nu iese nimic.

| LaMiaSperanza explică (pentru Arkhasas):

Aaah, in sfarsit cineva care ma intelege...Raspunsul Brigaelei m-a dat pe spate complet straight face Mersi :*

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este profitoare, esti doar extrem de imatura (probabil foarte rasfatata). Copiii mici isi aleg oamenii preferati dupa aspect (de aceea pot fi pacaliti usor si furati, loviti de oameni rai care arata bine). Crescand si primind educatie de la parinti, pe la 7-8 ani inteleg ca nu e chiar asa si pe la 12 ani deja nu mai dau atentie aspectului fizic. Probabil parintii tai nu au purtat grija acestui aspect al educatiei tale si nici tu nu ai reusit sa te auto-educi si ai ramas blocata in stadiul de copil.E bine insa ca iti dai seama ca este o greseala. Exista doua variante: fie te auto-educi acum si te maturizezi (dar o sa fie foarte greu si ai nevoie de vointa), fie continui cu acest comportament de copil si te bazezi pe noroc (daca ai noroc, o sa traiesti asa toata viata, fara probbleme, daca ai ghinion o sa suferi foarte mult din cauaza unor persoane cu ambalaj frumos si suflet urat si o sa te inveti minte)

| LaMiaSperanza explică (pentru Brigaela):

Nu asta e problema mea. Nu spun ca tot ce ma intereseaza pe mine e aspectul fizic si neglijez in totalitate restul. Doar ca, ca prim pas intr-o relatie, nu ar fi nevoie si de atractie fizica intre parteneri?

| Brigaela a răspuns (pentru LaMiaSperanza):

In general, atractia fizica apare ceva mai tarziu. Din experienta mea, la inceput trebuie sa existe atractie intelectuala, sa am ce vorbi cu omul respectiv. Atractia fizica, in relatiile mele, a aparut ceva mai tarziu, fiindca nu poti fi atras fizic de oameni pe care nu-i admiri din alte puncte de vedere.

| Arkhasas a răspuns (pentru Brigaela):

De fapt atracţia fizică e prima care apare,abia după aia apare atracţia intelectuală. Că prima dată vezi fizicul la un om,abia după aia îi descoperi caracterul.
Cum adică, nu mă atrage fizic azi dar o să mă atragă mâine? Păi dacă nu mă atrage azi, nu o să mă atragă nici mâine.
Poate la tine e diferit, dar la noi, restul oamenilor aşa este.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu-ti mai fa atatea griji!
Cand o sa te indragostesti cu adevarat o sa il vezi pe baiatul respectiv ca pe fat-frumos, chiar daca nu e chiar atat de frumos.
Conteaza si aspectul fizic, sa stii. Dar cand te indragostesti de un baiat o faci mai mult pentru felul lui de a fi, de asta multi spun ca nu prea conteaza.
Intr-un cuplu trebuie sa existe si atractie fizica, doar ca atractia sufleteasca trebuie sa fie mai puternica. Si stii de ce? Pentru ca frumusesea exterioara e trecatoare, pe cand cea interioara persista pe tot parcursul vietii.
Nu mi se pare nimic in neregula daca respingi baieti care nu iti plac din punct de vedere fizic. E absolut normal.
Repet, cand o sa gasesti baiatul potrivit, o sa iti placa din toate punctele de vedere!

| timeea7 a răspuns:

Nu este absolut nici o preoblema cu tine.Mie personal nu imi vine a crede ca poti sa ai o relatie cu o persoana care nu te atrage fizic.Prima data te uiti la aspect, apoi la restul.E o mare diferenta zic eu sa stai cu o persoana care te atrage sau cu persoana cu care doar te intelegi bine.Iar referitor la raspunsul Brigaelei, eu nu cred ca asta tine de educatia unei persoane(ce absurditate). Fiecare persoana are dreptul sa aleaga ceea ce ii place, nu inseamna ca e imatura.Bineinteles asta nu inseamna ca trebuie sa respinga orice baiat pentru ca nu e PERFECT, dar trebuie sa se simta astrasa de el cu siguranta.Iar LaMiaSperanza stai linistita, o sa vina momentul in care vei gasi un baiat de care sa te indragostesti...dar atunci sa fi atenta sa fie si un baiat de treaba, sa va intelegeti, sa te respecte(si lucrurile astea sunt f importante)..Sunt suficienti baieti draguti, nu iti fa probleme ...si eu eram la fel de pretentioasa, pana am gasit baiatul perfect pentru mine.Sunt si atrasa de el si ne intelegem si bine..asa e perfect.Tu trebuie sa ai rabdare

| unarab40 a răspuns:

Unele le plac omul romantic,,altele le plac glumestii si multe doresc cel darnic,, la tine si gatoria ta cade in aspectul fizic si e foarte normal,,,, nu te lasa usor pana iti gasesti dorinta,,, tine te asa te rog,,, bafta

| LaMiaSperanza explică (pentru unarab40):

Multumesc pentru sfat. M-ai linistit cat de cat, chiar daca romana ta m-a facut sa mijesc ochii ca sa pot intelege ceva laughing Nu esti de aici, nu-i asa?

| unarab40 a răspuns (pentru LaMiaSperanza):

Nu,,nu s roman dar stiu sa discut romaneste ca am facut facultate la Craiova si imi place comunicarea cu romanii mereu,, imi pare bine ca imi spui asta,, iti multumesc,, daca vrei putem sa mai vb,,, pe mes yahoo - unarab40 bafta

| Azµre a răspuns:

Depinde, încă ești copil, după 20 de ani o să îți vină mintea la cap.

| ywar a răspuns:

Fata de ceea ce a spus Brigaela [de fiecare data cu raspunsuri exceptionale] eu iti propun urmatoarea situatie. Persoana iubita, care arata exceptional, sufera la un moment dat un accident stupid si ii ramane o cicatrice pe corp din diverse motive. Ce-i faci? O parasesti pentru ca a aparut aceasta cicatrice pe corpul ei si fizic nu te mai atrage? Sau iti continui viata langa ea multumind Celui de Sus ca este langa tine si te iubeste in continuare? Gandeste-te si dati tu raspunsul - nu noua!

| timeea7 a răspuns (pentru ywar):

Scuza-ma dar ce zici tu nu prea are legatura cu intrebarea fetei.Una e sa ai o relatie frumoasa cu o persoana si sa ramana in urma unui accident cu cicatrici( daca iubesti cu adevarat acea persoana treci peste aspectul asta).Dar in schimb daca nu ai o relatie cu acea persoana, deci nu exista sentimente intre voi evident ..si vine la tine, cu un aspect mai putin frumos, majoritatea persoanelor va respinge acea persoana(pentru o relatie ma refer). E o mare diferenta zic eu.

| grab a răspuns:

Nu trebuie sa iti intorci conceptiile la 180 de grade doar pentru ca simti tu ca celorlalti le e mai ok asa, sau de teama de nu rani vreun urat cu suflet mare.

Fii tu insati si cultiva-ti si cealalta latura din mers.

Adica nu e gresit sa cauti baieti inalti si cu aspect fizic placut, cauta-i. dar selecteaza din 2 miscari badaranii sau capcanele.

Este foarte posibil ca unul frumos si cu vino-ncoa sa aiba si alte calitati morale dar sa nu le scoata la iveala decat daca ii sunt cautate cu insistenta sau daca fata care il incanta le merita.

Mergi pe ce iti dicteaza tie constiinta si sufletul. Daca intr-adevar te inseli sau esti pe calea gresita, timpul si experientele te vor ajuta incet-incet sa te ancorezi mai bine la realitate.
Succes!

| greyhound a răspuns:

Traim intr-o lumea superficiala si fireste ca aspectul fizic conteaza, chiar mai mult decat restul. Si mi se pare normal, ca pana la urma ceea ce e in fata ochilor tai creeaza cea mai puternica impresie.
Dar frumusetea e efemera si cu timpul o sa realizezi asta si atunci e bine sa te orientezi spre alte calitati cand placi pe cineva.

| DianaDiaa a răspuns:

Stai putin ....nu e chiar asa.
Sa fim seriosi conteaza sa-ti placa persoana nu? Nu trebuie sa fie top model, dar trebuie sa aiba acel ceva corect? Asa gandesc cel putin. Si oricum prima data ce vezi? Adica na e normal, prima impresie...
In fine, important e sa sa fim undeva la mijloc, nu in extreme. Daca vrei sa mai vbim imi dai un mesajhappy te-am pupat