| anonim_4396 a întrebat:

Intreb asa de curiozitate
Daca cineva fara partener accepta sa se vada cu cineva cuplat (fara sa fie casatorit, atentie), cine este mai vinovat din punct dpdv moralitate, prima persoana sau a doua? nu prea se mai tine cont in ziua de azi de ce este corect si ce nu, oricum, relatiile sunt schimbatoare si nu poti ramane pentru totdeauna cu cineva...doresc mai multe pareri, daca se poate.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vina cea mai grava o are persoana casatorita pentru ca isi tradeaza jumatatea, iar cealalta isi cauta interesele.

| swagMeOutBitch a răspuns:

Nu cred ca intrebi tu ''ASA DE CURIOZITATE''
Si eu am fost cu un baiat care avea o alta relatie de foarte mult timp, dar mi-a placut foarte mult..asa ca am acceptat sa fiu cu el.a fost frumos cat a durat si ma bucur ca nu ma pus sentimente prea mari pentru ca eram constienta k eu st doar o aventura si cu siguranta o iubeste mai mult pe ea decat pe mine.Deci ca sa iti raspund la intrebare:amandoi sunteti vinovati, atat tu ca te bagi peste relatia alteia cat si el pentru ca este infidel ei si probabil nu esti tu prima cu care o insala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

După părerea mea, cea mai vinovată dpdv moral este persoana care face PROPUNEREA de a se "vedea"/întâlni!

În al 2-lea rând este vinovată şi cealaltă persoană, deoarece ( sau dacă ) ACCEPTĂ să se "implice" într-o asemenea situaţie!

| neutrino a răspuns:

Depinde de personalitatea ta, de mandria ta etc. Nu se poate generaliza.

| h3r a răspuns:

Cel cu obligatie, bineinteles.
Cealalta persoana, singura, nu are nicio vina. Oricum, nu am avea o parere prea buna nici despre ea. Insa respectiva nu are nimic de pierdut, doar cel cuplat. Rusine oricum.

Take care.

| blueheart a răspuns:

Daca eu as fi persoana fara partener nu as accepta niciodata sa ies cu cineva implicat intr-o relatie. Daca as fi cealalta persoana, cea care are o relatie, nu mi-as insela partenerul, nu ar fi corect din partea mea. Daca ceva nu mai merge corect ar fi sa-mi reolv probleme de cuplu si daca nu mai exista comunicare atunci drumurile se despart si fiecare face ce vrea. Concluzia mea este ca amndoua persoanele sunt vinovate. happy

| blueheart a răspuns (pentru blueheart):

Amandoua,scuze big grin