| aaaaaaaaaaaaaaaabjgkfkda a întrebat:

Întrebare întrebătoare, dacă ești la ovulație sunt șansele la fel de mici sa ramai însărcinată atâta timp cât actul este protejat, nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai fi stiut ca intr-un ciclu menstrual, indiferent de tipul sau de lungimea sa, OVULATIA se produce 1 (una) singura data, si ovulul eliberat din foliculul ovarian, este VIABIL (adica fecundabil pe intelesul tau) de regula doar circa 6-8 ore, rar intre 8-16 ore si extrem de rar pana in 24 de ore. Daca ovulul NU este fecundat in acest interval de timp pe care l-a avut la dispozitie, in acel caz din a 2-a zi de la eliberarea sa din foliculul ovarian, intra intr-un proces de imbatranire accelerata si in decurs de 3-4 zile OVULUL degenerat total se DESTRAMA. O parte din resturile sunt resorbite de tesutul ENDOMERIAL iar o alta parte se ataseaza de endometru si incep sa produca hormonul progesteron.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce folositi metoda de protectie, prezervativul sa zicem si acesta e intact la sfarsitul actului chiar daca esti la ovulatie n-ai cum sa ramai ca n-are cum sa ajunga nimic la tine in vagin.

| corbulalbrosu a răspuns:

STRUCTURA CICLULUI MENSTRUAL Pentru o informare exacta, precisa si CORECTA in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, trebuie cunoscute urmatoarele aspecte, explicatii.
-- PERIOADA (timpul/durata) numarului de zile care sunt cuprinse intre PRIMA ZI de pornire a sangerarii in cazul a 2 menstruatii consecutive (una dupa alta), reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet.
Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 24 de zile este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza : (au doar 3 perioade ciclurile menstruale scurte de 21, 22 si 23 de zile in care lipseste a 2-a perioada)
-- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea intre minim 2-3 pana la 7-8 zile,
-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila,
-- urmeaza a 3-a PERIOADA cea FERTILA care are durata de 5-6-7 zile, fiind singura perioada in care formarea sarcinii este POSIBILA
-- urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care este PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile.
SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma SARCINA este a 3-a, aduca cea de 5-6 zile a PERIOADEI FERTILE.
-- In primele 2 intervale de timp, adica in urma sexului cu ejacularea IN VAGIN intretinut in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%,
-- iar ULTIMELE 9-10 zile ale ciclului menstrual reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, adica perioada in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actul sexual este mereu PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita pentru protectie : prezervativul, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, acestea au rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se va putea forma o sarcina chiar daca in timpul sexului, sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este si acea de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze sperma chiar in timpul coitului, in vederea oferirii posibilitatii de a mai continua actul sexual pana in momentul pierderii complete a erectiei. In concluzie : daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In functie de caracteristicile metodei de protectie folosite, si de asemenea daca aceasta este adecvata si sigura, atunci sperma poate fi ejaculata chiar si in timpul sexului direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL potrivit ca marime si montat corect, fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este aleasa corect incat sa se potriveasca perfect pe grosimea penisului, in acel caz teoretic orice marca de prezervativ va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea actului sexual. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, iar sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe sub inelul existent in capatul lui si astfel se preintampina si elimina posibilitate de a se forma o sarcina/ Multa sanatate!

| QElenaBoghiu a răspuns:

NU EXISTA PERIOADE INFERTILE.
Ma dor degetele de la cat am scris asta pe site.
SINGURA ZI cu fertilitate MINIMA (NU inexistenta) este PRIMA zi a ciclului. In rest, toate zilele sunt mai mult sau mai putin fertile.
Si degeaba iti zic eu ca 10% daca la tine se nimereste sa se implanteze si devina 100%.

| Realli a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Mai ales protejat!?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Pentru cultura ta GENERALA citeste si INVATA pentru a NU mai repeta ABERATIA sustinuta : în 8 Martie | QElenaBoghiu a răspuns:
"" NU EXISTA PERIOADE INFERTILE.
Ma dor degetele de la cat am scris asta pe site.""
Este stabilit in mod absolut sigur, cert si precis, prin cercetari STIINTICE cat si prin studii MEDICALE ca ABSOLUT INTOTDEAUNA in decursul fiecarui ciclu menstrual, unul dintre OVARE produce 1 singura data 1 singur OVUL (foarte rar mai multe ovule in cazurile in care se nasc copii gemeni), proces care are loc INTOTDEAUNA INDIFERENT DE TIPUL SAU LUNGIMEA CICLULUI MENSTRUAL, cu FIX 14 zile inainte de ziua in care se va produce urmatoarea menstruatie. Bineinteles atunci cand ovulul NU este fecundat si NU devine o sarcina, caz in care va incepe un nou ciclu menstrual prin pornirea sangerarii. Intre ziua de OVULATIE si ziua urmatoarei MENSTRUATII exista asa numita PERIOADA LUTEALA care are intotdeauna o lungime FIXA de 14 zile. De asemenea este DETERMINAT atat STIINTIFIC cat si MEDICAL ca OVULUL ''traieste''/este VIABIL/FECUNDABIL in jur de 8 -12 ore dupa eliberarea sa din foliculul ovarian si/sau extreme de rar pana la 24 de ore. Inconcluzie atat tine timpul in care OVULUL poate sa fie FECUNDAT de catre un spermatozoid, sau altfel spus fecundarea ovulului este posibila NUMAI/DOAR in ziua in care a fost eliberat din foliculul ovarian. De asemenea este stabilit stiintific ca atunci cand ovulul NU a fost fecundat, ovul respectiv in decursul urmatoarelor 3-4 zile intra intr-un proces de imbatranire rapida/accelerata si din acest motiv degenereaza rapid si dupa 3-4 zile ovulul se DESTRAMA/DEZINTEGREAZA si efectiv dispare din uter. Rezulta ca ovulul nefecundat dispare din uter dupa circa 4 -5 zile de la ovulatie astfel ca din cele 14 zile ale PERIOADEI LUTEALE in urmatoarele 9-10 zile ramase pana la MENSTRUATIE NU mai poate sa existe posibilitatea de a se forma o sarcina, fiindca EFECTIV in UTER NU mai poate sa existe un ovul... VIABIL. Din acest motiv in acele ultime 9-10 zile actul sexual poate fi intretinut fara protectie si barbatul poate ejacula sperma IN VAGIN fara nicio retinere fiindca zilele respective reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, cea in care formarea sarcini este 100% IMPOSIBILA. Din aceste motive orice teama sau ingrijorarea a celor care au intretinut acte sexuale neprotejate in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, sunt complet/total nejustificate si lipsite de logica. Si tot din acest motiv folosirea pastilei de a 2-a zi ar reprezenta cea mai mare greseala pe care ar face-o fiindca ar reprezenta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea lor. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Daca ai fi stiut ca intr-un ciclu menstrual, indiferent de tipul sau de lungimea sa, OVULATIA se produce 1 (una) singura data, si ovulul eliberat din foliculul ovarian, este VIABIL (adica fecundabil pe intelesul tau) de regula doar circa 6-8 ore, rar intre 8-16 ore si extrem de rar pana in 24 de ore. Daca ovulul NU este fecundat in acest interval de timp pe care l-a avut la dispozitie, in acel caz din a 2-a zi de la eliberarea sa din foliculul ovarian, intra intr-un proces de imbatranire accelerata si in decurs de 3-4 zile OVULUL degenerat total se DESTRAMA. O parte din resturile sunt resorbite de tesutul ENDOMERIAL iar o alta parte se ataseaza de endometru si incep sa produca hormonul progesteron.