| Diiiidi a întrebat:

Intrebare pentru fete: daca inca nu mi-a venit menstruatia. si ma doare rau burta acolo jos. dar ma doare ingrozitor am 12 ani. ce credeti?

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Scuze, sunt baiat dar incerc sa iti raspund la intrebare. Se poate ca in ziua dinainte de menstruatie ca si in urmatoarele 1-2 zile sa te doara burta. Daca aceste dureri dureaza mai mult sau te doare burta si nu ai menstruatie atunci fie este o menstruatie anormala (dismenoree, amenoree), fie o afectiune a organelor din cavitatea peritoneala - organele aparatului reproducator - ovare, trompele uterine, vezica urinara, apendice. Da, poate fi si apendicita acuta, caz in care poti face peritonita.
Ai avut secretii inainte de a incepe durerile? Normal, inainte de prima menstruatie, cu cateva zile inainte sau chiar cu luni trebuie sa ai o secretie albicioasa. Daca nu ai avut asta atunci este mai probabil sa ai vreo afectiune si atunci este bine sa mergi la medic de urgenta.

| IloveME a răspuns:

Intreab-o p mamica c simtome avea ea cand i-a venit menstruatia, ca sa stii si u mai mult sau mai putin la c sa te asteptzi.eu spre norocul meu cand mi-a venit prima data si in urmatorii ani la rand nu am avut deloc dureri d burta si nici un altfel de durere!
din cate stiu durerea de burta este foarte comuna la femei atunci cand le vine! cel mai bine sa vb cu mamica, ea iti va sp cel mai bine cum este si la c sa te asteptzi!
succes!

| Forevăr a răspuns:

O sa iti vina.O sa te doara putin burta dar iti va trece straight face Dar discuta cu mama ta despre asta happy

| NoSmile a răspuns:

Buna. pai poate fii un semn ca se apropie acele zile cumplite, dar poate insemna si faptul ca esti racita la burta. nu mai umbla cu mijlocu gol. ai grija de tine

| Just1dream a răspuns:

Iti va veni in curand. dar chestia cu durerea ingrozitoare mai ales ca ai numai 12 ani e de la faptul ca esti racita. adica ai stai pe ceva rece sau fara sosete ori ti-a fost frig...

| ArcAnna a răspuns:

Iti va veni ciclul curand.se poate sa fie si de la o raceala dar nu prea cred

| Diiiidi explică:

Multumesc mult de tot de sfauri si mama a zis si nanasa a zis ca trebuie sa-mi vina.

| elyteiubeste a răspuns:

Tebuie sati vina...stai linistita...nu se intampla nimic grav, stiu sentimentul durerii de burta dar iti va trece
te pup

| CrowUp a răspuns:

Dragutza...

Felicitari! Bravo! Bravisimo! Esperando!

Iti vine ciclu-ciclu ciclu iti vine ciclu uuuu na!

Draga, nu te speria, ca+ti vine.

Spor!

| MelyTheSwettGirl a răspuns:

Si eu am la fel sad :\