| CiocolataCuOreo a întrebat:

Întrebare pentru fete din plictiseala. La ce varsta v-a venit prima data menstruatia?

5 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

12 ani.

| sofisis a răspuns:

Pe la 12 ani.

| Madesz a răspuns:

Acum am 14 ani, niciodată n-am avut happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Madesz):

O adolescenta obisnuita are primul ciclu menstrual intre 12 si 14 ani. Unele fete pot incepe sa aiba menstruatie mai devreme de varsta de 9-10 ani. Altele nu vor avea prima menstruatie pana la varsta de 15-16 ani. Perioada la care va debuta menstruatia depinde de cat de repede te dezvolti, de regula din punct de vedere fizic. Unele fete sangereaza mai devreme iar altele mai tarziu. Daca nu ti-a venit menstruatia pana la varsta de 16 ani, se impune sa vizitezi un medic ginecolog pentru a afla care este cauza. In unele cazuri, dar foarte rare poate fi inca normala lipsa la varsta apropiata de 15-16 ani. Multa sanatate.

| Madesz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Thanks, corbule!