| VisionsofaGod a întrebat:

Intrebare pentru fete: Sa zicem ca mergi pe strada in plina zi si in directia opusa este un baiat. Este putin mai inalt ca tine, are ochii caprui si parul putin ciufulit. Nu e Brad Pitt dar nici baiatul acela ciudat de la tine din cartier(cu totii il avem). Dintr-un motiv anume iti atrage atentia. Dintr-o data te observa si se uita in ochii tai parca hipnotizat. Incepe sa iti zambeasca de parca te-ar cunoaste dar el este un strain. Nu l-ai mai vazut in viata ta. De ce imi zambeste? Te intrebi. Pare putin misterios. Ochii lui se uita adanc in ai tai, nu se desprind nici pentru o clipa, atat de adanc incat poate sa iti vada sufletul. Cu fiecare pas se apropie de tine pana cand este la 1 metru de tine si iti spune cu un zambet pe buze: Buna, cum te cheama? Ma cheama X. Dupa ce ii raspunzi iti zice: X, ai niste ochi foarte frumosi! Nu stiu daca cineva ti-a zis asta pana acum dar esti extrem de frumoasa. Iar dupa ar avea o conversatie obisnuita cu tine si ar flirta putin cu tine. Cum ai reactiona daca un baiat ti-ar face asta? Te-ai simti flatata, putin atrasa de el sau furioasa? L-ai baga macar in seama sau l-ai crede ca vorbeste serios?

P.S.: Asta nu o poveste de sex. Sau dragoste? Mereu le incurc. Jur ca nu am o minte prea perversa.

19 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Ai gresit din prima, ai zis ca are ochii caprui iar eu prefer ochii albastribatting eyelashes dar hai fie ca tine. Partea cu zambetul si observatul...uuh eu adooor asta! Strain sa fie si insistent sa o faca, e asa de mrrrr! Comunicativa din fire, imi plac persoanele noi, am rabdare sa le cunosc deci nu as avea de ce sa fiu furioasa. Poate ca as intra in jocul lui, as incerca sa ma comport ca si el, poate ca as fi la fel de curioasa si "hipnotizata". Da, stiu sunt mai ciudata de fel.
Insa, daca il bag in seama asta nu inseamna ca o sa si cred toate dulcegariile care mi le baga el in cap. Ar fi patetic. IMPOSIBIL. Ne "jucam" dar cu masura, pricepi?
Asa si in final zic, daca tipul are idei serioase atunci sigur ca voi aprecia faptul ca a fost direct, ca a venit la mine, ca a avut tupeu. Da' tupeu din ala cu masura. Stii ce zic.

| VisionsofaGod explică (pentru madyddd):

Ochi albastri? Ador fetele cu ochi albastri! Dupa parerea mea sunt cele mai dragute! Cand ma privesc in ochi simt ca parca imi privesc sufletul lol. E o senzatie placuta.
Nu esti deloc ciudata. Esti o persoana onesta atunci cand vine vorba despre ce simti pe moment. Apreciez asta.
Eu nu sunt prea comunicativ. De asta vreau sa incerc ce mi-am propus. Vreau sa devin mai comunicativ, mai increzator in mine. De fiecare data cand o fata trece pe langa mine ma intreb de ce nu am incercat sa vorbesc cu ea ca nu am nimic de pierdut. Sunt prea timid. Este foarte frustant.
Nu incerc sa o dulcegaresc pe fata. Eu vreau sa fiu onest cu ea fara sa bat apropouri. Totusi, am auzit ca uneori le plac putin mister si ca ar prefera sa nu stie daca un baiat le place sau nu. Fetele sunt derutante uneori smh...
Totusi, poate ca nu ar trebuie sa incep o conversatie cu o fata cu: esti frumoasa. Cam prea direct.
Tupeu cu masura? Nu cred. Este o diferenta intre a avea tupeu si a fi nesimtit sau arogant. Cu cat esti mai increzator in tine, ca poti face tot ce iti propui, cu atat mai bine. Iti dau ca exemplu colegii mei. Cand ei vad o fata ei ii zic ce buna esti, ce balcoane mari ai, ce fundatie ai etc in loc sa poarte o discutie cu ea. Stii de ce? Pentru ca le e frica ca fata sa nu ii respinga si sa le franga egourile fragile de 'barbati'. Asta e patetic. Asa ca 'flateaza' fata de la distanta si ei chiar au impresia ca o sa mearga. Destul de trist.
Eu sunt serios cu intentiile mele dar nu stiu daca fata o sa ma creada smh.

De obicei gandesc prea mult si ma incurc in cuvinte. Sper ca ai inteles ceva din ce am scrishappy.

| doinitza12 a răspuns:

M-as simti unica si minunata..stii nu tuturor li se intimpla asta.

| neutrino a răspuns:

Sunt de acord cu ultima ta afirmatie.

| VisionsofaGod explică (pentru neutrino):

Prea siropos nu? Ce pot sa zic, poetul din mine a pus stapanire pe tastatura.

| Mussette a răspuns:

M-ar atrage putin. As fi curioasa sa-l cunosc. happy

| KaterinaРомановский a răspuns:

Ti-am cititi si eu intrebarea si uite ce as face: daca mi-ar placea de el si mi s-ar parea dragut, atunci l-as asculta sa vad ce imi zice. Daca o da in vrajeli ieftine, imediat il pasaportez. Daca vorbeste frumos si nu intrece masura, poate primeste numarul meu sa iesim la un suc. Furioasa m-as simti pe unul care fluiera si foloseste replici ieftine, atrasa as fi daca tipul mi s-ar parea dragut, flatata cred ca da...
Cum ti-am zis, depinde de tonul cu care imi vorbeste, de ce cuvinte foloseste si de limbajul trupului ca sa imi dau seama daca merita o sansa sau nu.

| VisionsofaGod explică (pentru KaterinaРомановский):

Dap, sunt de acord cu ce ai zis. Eu cred ca nu trebuie sa impresionezi o fata cu ce spui sau cu cine esti. E mai bine sa spui ce gandesti fara sa bati apropouri. Daca ma gandesc mai bine, sa ii spui unei fete ca e frumoasa din prima pare cam prea directlaughing.
Dupa cum am vazut fetele folosesc limbajul trupului mereu iar baietii nu prea reusesc sa il 'decodifice' lol.
Vrajeli ieftine? La ce te referi cu asta?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru VisionsofaGod):

La "ce catel dragut, ce nr de tel are?" sau "vreau o harta caci m-am pierdut in ochii tai" sau chiar mai direct "gagica hai la o cafea".

| VisionsofaGod explică (pentru KaterinaРомановский):

Lol ei chiar cred ca merg replicile astea? Wow.
Mersi ca ai raspuns. Спасибо happy.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru VisionsofaGod):

Da, chiar isi imagineza ca m-au dat pe spate...

Всего хорошего! happy

| VisionsofaGod explică:

Nu e vrajeala. Sunt cat se poate de direct si onest. Gay? Gay ar fi sa nu vorbesti cu o fata de care iti place. Nu incerc sa impresionez pe nimeni si hai sa fim sinceri, nu multi au curaj sa faca asta. Ce o sa imi spui acum. Daca saruti o fata esti gay?

| VisionsofaGod explică:

Nu incerc sa impresionez pe nimeni. Sunt cat se poate de direct is onest. Fara vrajeala. Nu multi au curaj sa faca asta. Gay? E gay sa ii zici unei fete ca iti place de ea? Ce o sa spui dupa. Daca saruti o fata esti gay?

| VisionsofaGod explică:

Este o diferenta intre a face un compliment si a pupa in cur. A pupa in cur inseamna a indeplini fiecare dorinta a acelei persoane sau a fi de acord cu tot ce spune fara indoiala.
Ai dreptate, trebuie sa iesi in evidenta cu ceva care te deosebeste de restul turmei de baieti. Daca o fata frumoasa ar intra intr-o incapere cu baieti jumate din ei s-ar uita la ea fara sa ii vorbeasca ca le este frica si nu stiu cu ce sa inceapa iar cealalalta jumate ar incepe sa fluiere si sa o intrebe: ce faci sexy? Nici unul nu ar avea curaj sa poarte o conversatie normala cu ea. Cam asta e norma la mine in oras.
Daca faci o fata sa se simta speciala o sa vina la tine de fiecare data. Cel putin asta cred. Fiecare are parerea lui.
Nu incepe cu jignitul. Chiar vreau sa iti ascult opinia. Poate ca am ce invata de la tine.

| Girlslovelife19 a răspuns:

Am sa-ti spun cum as reactiona eu, nu stiu daca ti cont de parerea mea, dar eu mi-o expun. Daca mi-a atras atentia de la inceput fara sa-l cunosc e clar ca nu-l repezesc. Raspund intrebarilor adresate si incerc sa ma agat de fiecare cuvant al lui ca sa-mi pot da seama aproximativ cu cine am de a face. Nu as avea motive sa ma simt flatata, multi baieti aplica aceasta metoda de "agatat". Probabil ca m-as simti putin interesata de el si as incerca sa-l cunosc mai bine. Da, l-as baga in seama orice om merita sa fie ascultat si dupa daca e cazul sa fie si judecat.Sincera sa fiu eu sunt foarte realista si nu cred in asemenea dulcegarii. E imatur sa te simti flatata cand auzi niste cuvinte fie ele si siropoase mai ales cand vin de la un strain. Asta este strict parerea mea, depinde de la om la om.

| VisionsofaGod explică (pentru Girlslovelife19):

Daca vezi o fata frumoasa de ce sa nu incerci sa vorbesti cu ea si sa ii faci un compliment(dar nu chestii de genu ce cur mare ai). Ai totul de castigat si nimic de pierdut. Nu e ca si cum ii declari dragostea ta nemuritoare si infinita pentru ea.
Uite, hai sa intreb altceva. Ce ai alege dintre un baiat cu care te intalnesti cu el undeva, se uita in ochii tai, iti zambeste, are o conversatie cu tine si iti face un compliment si cineva cu care devi prieten iar dupa 2-3 luni iti zice ca ii place de tine?
Metoda de agatat nu prea, metoda de a vorbi cu o fata cat mai direct si onest fara iti ascunzi intentiile, da. Eu sincer sa fiu nu am vazut vreun baiat sa aiba curaj sa faca asta. Se tem ca ce o sa creada fata despre el asa ca incearca o abordare mai indirecta(face cunostinta cu ea printr-un prieten sau se imprieteneste cu ea mai intai si ii spune ce simte dupa 6 luni). Cel putin asta am observat.
Eu nu as incerca sa dulcegaresc sau sa siropo(sesc?) pentru ca atunci ar suna ca o poveste de dragoste televizata pe Acasa.
Tu esti foarte realista dar eu sunt foarte idealistic.

| Girlslovelife19 a răspuns (pentru VisionsofaGod):

Prefer varianta "Un baiat cu care te intalnesti cu el undeva, se uita in ochii tai, iti zambeste, are o conversatie cu tine si iti face un compliment" Da, majoritatea baietilor prefera sa admire de la distanta si in tacere si exact cum ai spus si tu incearca sa intre indirect in vorba cu respectiva. Cand abordezi o fata necunoscuta din senin si ii faci complimente acea fata s-ar putea sa creada ca esti putin neserios si ca nu vorbesti serios. Nici eu nu am vazut un baiat care sa aiba curajul necesar de a face asa ceva. Nu spun ca parerea mea e cea buna sau ca ceea ce am scris se aplica in privinta tuturor. Mi-am exprimat opinia si mi-a facut placere sa discut cu tine.

| VisionsofaGod explică (pentru Girlslovelife19):

Nu zic sa te duci la o fata si sa ii spui: Buna, esti frumoasa.
Mai bine faci cunostinta cu ea, vorbesti 2-3 minute cu ea si dupa ii faci un compliment gen: nu stiu daca cineva ti-a mai zis asta dar ai un zambet frumos sau esti draguta. Trebuie sa cunosti mai intai fata ca sa nu creada ca glumesti cu ea sau ca nu esti serios. Cel putin asa cred.
Si mie imi face placere sa vorbesc cu tine!

| ribe a răspuns:

Ca baiat..sa-mi zica un baiat asa ceva, l-as ingropa.Ca baiat, sa-i zic unei fete asa.m-as sinucide. Pura imaginatie, nu mai exista baieti tupeisti.