| JesterRO a întrebat:

Întrebare: stiati ca lichidul seminal (sperma) este formata din diferite minerale si vitamine? Spre exemplu, ea contine proteine, calciu, lecitină, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc, enzime, si multe alte elemente. Aceste lucruri sunt vitale pentru organismul uman si pentru dezvoltarea lui normală, in special in decursul formării lui: in adolescenta si in anii urmatori acesteia. Masturbarea excesiva, si nu numai, face ca aceste elemente sa fie eliminate din corp fară masură, predispunand individul la o serie intreaga de disfunctii si afectiuni.

ASA CA FETELOR, voi apreciati gestul unui barbat cand se daruieste? Sau CA DE OBICEI, ne faceti porci? Femeile isi doresc sa faca sex/dragoste la fel de mult ca barbatii, numai ca nu o arata.

Barbati, femei, sa inceapa lupta!

Sunt de fapt doua intrebari/chestiuni care trebuie lamurite, asa ca puteti raspunde separat sau simultan.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, s tiam ca sperma contine substante benefice organismului, dar tu stiai ca ele nu se mai absorb inapoi din veziculele seminale, asa ca ejacularea nu-l spoliaza pe barbat de nici o substanta necesara pe care ar putea-o folosi in alt scop? Asa ca rationamentul tau e falacios.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Brigaela):

Da, dar raman pline si organismul nu trebuie sa le umple mereu!

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Jester, eu nu contest ce ai spus tu, dar moleseala se datoreaza orgasmului, endorfinelor, nu are legatura cu mineralele pierdute prin sperma.

| psiholoaga a răspuns:

Da, stiam. Si, de fapt, care e motivul "luptei"? De ce femeile nu inghit sau ce vrei sa afli? Pai, stii ca broccoli, spanacul, uleiul de peste sunt bogate in substante nutritive si totusi doar 10% din populatie le consuma? Cat despre libidoul femeilor, sunt de acord. E la fel de puternic ca al barbatilor, insa femeile care nu il manifesta sau nu il simt, se autoinhiba din cauza normelor sociale, morale, culturale etc.

| psiholoaga a răspuns:

Ah, jester, deci nu ai prietena... Pai asta explica multe; de ce nu ai spus de la inceput? Cat despre frustrare, uita-te ceva mai aproape decat la lolita, cum ar fi intr-o oglindahappy

lolita
| lolita a răspuns:

Ok, pana la urma am inteles intrebarea, si? voi o faceti, daca tot te dai mare si tare ce ne-ai spus acum noua ii poti spune-i iubitei tale, ca de, ea este mai aproape si sa ne zici cum a reactionat, asta asa doar de curiozitate. eu stiu ca baietii visati de fiecare data tot la mai mult, dar voi ce faceti? veniti acasa: iubito hai sa facem sex, dar ca sa mi se scoale trebuie sa treci la aparat da ce crezi ca eu sunt exciatata sau ce? tu ai facut-o vreodata, stii ce gust are? daca nu, nu mai pune intrebari de genul.

kratos
| kratos a răspuns:

Hai ca ma duc sa-mi iau seminte si bere ca se anunta o lupta pe cinste!
Eu sunt de parere ca cel mai sanatos este sa ai un partener care sa-l iubesti si sa te iubeasca si sa ai o viata sexuala sanatoasa si sa se ajute la pat reciproc.
Sa inceapa razboiul!

| lostcontrol12 a răspuns:

"Proteinele, calciul, lecitină, magneziul, fosforul, testosteronul, potasiul, vitamina B12, zincul, enzimele, si multe alte elemente".se pot lua si din alte chestii in afara de sperma.insa.eu una nu am nimic impotriva.intelegi ce spun(si nu fac pe nimeni porc)laughing)

| devilll a răspuns:

Lol ce mai auzi pe aici sa mor de i inteleg pe unii oameni!

| M.J. a răspuns:

Daca nu stiam, am aflat acum...

| JesterRO explică:

Fratilor, intrebarea e pusa la categoria "Dragoste si Sex", nu "Gastronomie". happy
Ding19, esti fata? Pentru ca daca esti, inteleg ca toate fetele/femeile care au raspuns se simt ofensatelaughing.
Psiholoaga, nu vreau sa am parte de varcolaci mai incolo, nu asta era intrebarea.
Brigaela, sa inteleg ca vorbesc cu o Eva. Mai bine scoti capul dintre foi si afli de la mine, din experienta proprie, ca se simte slabiciunea, moleseala de dupa "manuela". Randamentul scade, receptia, tot...am facut experimente inainte de a merge la antrenamente, si am observat ca exista o diferenta considerabila de randament. De aia si adormim dupa ce facem sex/dragoste...fiindca pierdem substante si totodata se activeaza un hormon al somnului.

Intrebarile mele presupun ca barbatii sunt deschisi fata de situatii de genul cu toate ca au ceva de pierdut, dar multe femei (nu spun de voi, ca nu va cunosc si s-ar putea sa ma insel) nu apreciaza efortul (acela scurt pe care incercam sa-l imbunatatim o viata intreaga) si se vaita ca nu le tinem in brate dupa ce ne pierdem la propriu o bucatica din noi. Ele de ce nu ne tin pe noi? Mie asa mi se pare mai frumos si normal.

| JesterRO explică:

Lolita, esti foarte frustrata, zau...
I-as spune si prietenei dar nu am vreuna momentan. daca i-as spune doar ei crezi ca as rezolva ceva? E mai eficient sa lansez intrebarea public.

Dupa ce inveti sa te exprimi coerent si sa scrii corect gramatical mai vorbimwinking. Nu de alta dar n-am inteles...ca altfel iti raspundeam.

| JesterRO explică:

Frate voi ati inteles total gresitlaughing si cica barbatii se gandesc la prostii, auzi.
GESTUL UNUI BARBAT CAND SE DARUIESTE = actul sexual, NU gargara

| JesterRO explică:

Da, asa e Psiholoagahappy abia asteptai sa te legi de ceva. Deci tu spui ca daca nu am azi/acum prietena, inseamna ca sunt ala care vorbeste fara rost si prost. Spre deosebire de tine, nu sunt vulnerabil nici cand fac sex, nici cand iau pauza(de un an chiar, daca te ajuta pentru urmatoarea replica desteapta). Nu toti suntem ca la carte. Nu ma cunosti ca sa deduci ceva ce ai citit la modul general.
Ai inteles tu gresit intrebarea. Poate n-am specificat nici eu amanuntit dar a iesit la iveala ce ati inteles toate + inca cativa. Greseala mea, dar nu-i nevoie sa sariti toate...ca n-a zis nimeni ca va taie capul. big grin

Si apropo de lolita, am incercat mai multe decat a incercat ea ca fata, da, mi-am gustat propriul lichid spermatic, si e chiar dulce. De curiozitate. Si eu sunt ala frustrat? Eu cred ca nimic nu e greu de facut... e doar complex, si pana ajungi la un nivel maxim de abordare, ti se pare mai aiurea.

| JesterRO explică:

Ma rog, nu chiar sperma, ci lichidul acela seminal.

| gabriela_7862 a răspuns:

Apreciez un barbat care are "curajul" de a se darui complet unei femei, cu atat mai mult daca are si curajul de a o recunoaste. oricum, parerile sunt impartite, femeile implinite nu se feresc sa recunoasca ca sunt implinite, iar cele neimplinite, doar viseaza la asta si de regula considera scarbos ce nu cunosc.

| Guitarlove a răspuns:

Si ce propui? Sa se vanda sperma ca laptele? rolling on the floor
Bine. Tu produci, eu pun in sticlewinking

| Guitarlove a răspuns:

@ jester : da sunt fata smug

| Amelia87 a răspuns:

hee hee E adevarat ce spui.

| lenyia a răspuns:

Da, am citit undeva ca unele culturi atribuie spermei proprietăţi ale masculinităţii. De exemplu, printe oamenii Etori din Papua Noua Guinee, se crede că băieţii tineri trebuie să execute felaţii celor mai în vârstă şi să le înghită sperma, pentru a obţine maturizarea sexuală.hee hee
....la cea de-a doua intrebare raspunsul este:apreciez tot ce se face....cu daruire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Good point! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine, toate iubitele mele au primit din plin sanatate! Unele ma mai cauta si acum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ding-dong - cred ca era mai bine invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jester, spune-mi ca nu faci yoga.nu de alta, insa dupa ce ai scris ca ti-ai gustat sperma... a inceput sa-mi lucreze imaginatia, care si asa este destul de bogata. laughing

| Gondos_Anne-Marie_1990 a răspuns:

Eu cred că echilibrul este cel mai important, și Jester, nu uita că unele femei (cam 10%, așa ca mine) țin minte fiecare îmbrățișare. Chiar dacă a venit de la un porc. Și atunci când fac un bărbat porc, este corect, nu arăt faptul că vreau să fac sex la fel de mult, deși vreau. Dar din motive care țin de autoconservare aleg să renunț. Și am călcat adesea peste persoana mea, ca personalitate, doar pentru a fi pe placul "unui bărbat care dăruiește". Așa că eu apreciez cel mai mult îmbrățișările, chiar mai mult decât substanțele acelea "nutritive" pe care mi le pot procura și singură. Dar toată chestia asta este un mare rahat, în sine, și faptul că numai am ajuns să gândesc atât de egoist mi se pare dureros. De obicei doar bărbații sunt sinceri, privind masturbarea, bătăile și tot restul. Și, ca femeie, cred că femeile ar evolua mult mai mult dacă ar fi la fel de sincere.