| anonim_4396 a întrebat:

Iti pot afecta filmele porno viata sexuala? Poti avea impotenta sexuala cand esti cu o fata datorita filmelor porno?

Răspuns Câştigător
| Zyzzer a răspuns:

Pornografia este o dependeta la fel ca orice drog, el iti ofera o doza mare de dopamina in sange, asta iti va juca un rol foarte negativ in viata social iar placere vei avea numai de la masturbare. In momentul cind vei face sex cu cineva real ti se va parea mult mai neplacut, deoarece satisfacindute singur va fi mai placut pentru tine.
Si inca un lucru de la masturbare, ti se scade sensibilitatea receptorilor in tot organismul, si nu vei putea simti placere de la multe lucruri (imbratisari, saruturi, placeri emotionale).

Intr-un cuvint masturbarea te face fericit pe scurt timp, pe termen lung are numai efecte negative.

| Iamfaimous a răspuns (pentru Zyzzer):

Si ce recomanzi? sa nu ne mai masturbam deloc?

8 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Iti faci prea multe griji.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca te uiti la porno te exciti,dupa iti faci...te masturbezi, sau nu faci nimic.
NU poti deveni impotent de la uitatul la filme porno, poti doar sa devii dependent si sa ai probleme cu ejaculatul dupa (o sa ejaculezi prea rapid).
Si daca te uiti rar, nu e o problema mare, dar incearca sa nu te mai uiti deloc si sa faci mai mult sex pe bune.
Parerea mea, tu faci ce vrei. Iti urez o seara frumoasa.

| OMFGConrad a răspuns:

Tu, îmi place simțul tău al umorului.

| corbulalbros a răspuns:

Teoretic NU.

| Iakhab_Andres_1980 a răspuns:

Intrebare: in fiecare zi vizionezi filme porno?, de cateori pe zi te masturbezi?
Psihologic ar putea fi o mica problema de care nu trebuie sa iti faci griji in acest moment. Un factor important pozitiv care nu poate sa iti cauzeze pe termen lung viata sexuala consta in alegerea partenerelor/ partenerilor.dar mai ales in comunicarea cu acestia. Filmele porno psihologic sunt consderate un ibold pozitiv sub forma de tratamente dar nu pe termen lung. Gandeste-te daca ai lua un tub de pastile odata, ce reactie ai avea? Dar daca iei cu prescriptia medicului? Sfatul meu : masturbeaza-te 2-3 ori pe sapt la un film porno dar nu in fiecare zi sau/si foloseste-ti partenere-ul pentru asta chiar si vizionand un film porno. Incercati sa faceti totul impreuna, chiar si vizionarea filmelor porno. In acest timp nu uitati de comunicare.

| Oana92 a răspuns (pentru Iakhab_Andres_1980):

''Filmele porno psihologic sunt consderate un ibold pozitiv sub forma de tratamente dar nu pe termen lung'' ...Si, cam ce afectiuni trateaza filmele porno? laughing)

| Iakhab_Andres_1980 a răspuns:

Raspuns pentru commul Oanei92: Cele mai des intalnite probleme (aici facem referire la problema de fata a ''filmelor porno'' ), sunt de natura psihologica nu de natura sexuala. In majoritatea cauzelor sunt lipsa de info care pune amprenta inca din adolescenta asupra unor persoane. Aceste lipsuri majore de info se datoreaza mediului de crestere si educatie. Intr'o familie ostila unde cuvantul ''sex'' este absolut exclus din comunicarea zilnica de catre membri unei familii, face ca un adolescent sa aiba foarte multe intrebari si culmea toate sunt extrem de banale. Din acest motiv filmele porno sunt un izvor de cunoastere si informatii pentru astfel de probleme. Tot din acest motiv ca psiholog recomand forcement vizionarea filmelor pentru adulti ca scop dezinhibator pana la aflarea raspunsurilor dorite.