| AdelinaIoana19 a întrebat:

Iubesc 2 bărbați și nu stiu pe care sa il aleg. Am o relatie de 6 ani cu primul bărbat din viața mea, la început totul era roz între noi, dar între timp a intervenit rutina, plictiseala, obișnuința, nu mai exista atracție, nici sexul nu mai e ca la început, cu toate astea nu pot renunta la el, nici nu vreau sa ii provoc suferinta fiindca simt ca ma iubeste cu adevarat. Acum câteva luni am cunoscut un alt băiat, m-am îndrăgostit de el fără să imi dau seama, fără să am intenția de-al insela pe prietenul meu. Dar încet încet ne-am apropiat si inevitabilul s-a întâmplat. Sexul cu acest băiat e fascinant, amândoi suntem deschiși, e cu totul altfel fata de ce am trăit cu primul. Tin sa mentionez ca acest băiat stie de relația mea de 6 ani si spera ca o sa il părăsesc pe actualul si o sa fug cu el in lume. Simt ca ma iubeste si al doilea si eu il iubesc pe el, dar mi-e frică să nu fie doar o indragosteala de moment. Nu stiu ce sa mai fac! Sunt presată din ambele părți. Primul partener vrea sa ne căsătorim fiindca a simțit că eu mă distanțez de el, iar al doilea vrea sa fugim in lume, indiferent de situatie, ar fi in stare sa se mute si in alt oras de dragul meu. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

Un baiat care e de accord sa faca sex cu o fata care e intr-o relatie are standarde morale foarte laxe - asta ar fi una. Sa fugiti in lume - foarte romantic cand fuge cu tine, mai putin romantic cand aveti probleme si fuge fara tine. Dupa 6 ani nu are cum sa mai fie totul roz, nici cu noul cavaler nu o sa fie dupa 6 ani (daca tine atat). Te-ai plictisit si acum ai o jucarie noua care e intersanta deocamdata. Te iubesc amandoi, felicitari. Nu trebuie sa faci o alegere, ai facut-o deja cand ti-ai inselat prietenul.

16 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Lasa-i pe amandoi. NU il iubesti pe niciunul.
Daca il iubeai pe unul, era imposibil sa te gandesti la altul.

| Irinaoivc a răspuns:

Suntem in aceeasi situatie. seamana perfect povestea

| Endoryus a răspuns:

Cauta un al 3lea. Nu dai 2 bani pe niciunul.

| Drimmero a răspuns:

Cat de naive sunteti, fetelor, cat de naive!

L-ai inselat pe partenerul tau din toate punctele de vedere,, mi s-ar parea normal si omeneste sa-i spui si sa nu-ti bati joc de el, dar...lasitatea bat-o vina!

| Andreeush a răspuns:

Cum poți să fii cu doi în același timp?
Prietenul tău nu merită să îți bați joc de el. Dacă nu îl mai iubești spune-i, dar nu îl înșela.

| Freya1 a răspuns:

Mai tare il chinui daca rămâi cu el pentru ca tu clar nu il mai iubesti pe cel cu care esti de 6 ani si nici el nu stiu daca te mai iubeste, sau doar sa obisnuit cu tine si vrea sa aiba o siguranta. Spun asta pentru ca ai menționat că vrea sa va căsătoriți pentru ca simte ca te-ai distanțat, daca te iubea te cerea de soție din dragoste nu de teama ca va ramane singur.
Poate cu cel de al doilea te vei intelege nu zic nu, dar asta trebuie sa vezi in timp nu sa te iei sa fugi cu el in lume.Cred ca alegerea si decizia corecta este sa te desparți de iubitul tău si sa astepti sa il cunosti treptat pe actualul daca tot vrei o relație cu el, ca cine stie ce surprize vei avea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pe primul barbat nu il meriti, cel de al doilea o sa se sfarseasca intr-o aventura de 2-3 luni si atat. Pune-te in pielea partenerului tau, ti-ar placea daca ar fi facut exact ce ai facut tu? Iti inseli partenerul cu o relatie de 6 ani in spate, el vrea sa va casatoriti si tu te culci cu un alt baiat, i-ai tradat increderea si ai facut praf toata relatia voastra, si tu te gandesti pe care sa alegi? Iti inseli partenerul si nu ai nici o remuscare? Astea sunt consecintele imoralitatii, actelor sexuale in afara casatoriei, totul tine de placerea de moment, pur si simplu imaturitate.

| Plato a răspuns (pentru Irinel15123532):

Subscriu, foarte bine spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rămâi cu al 2-lea.Pe primul nu-l mai iubești, cu al 2-lea sexul e fascinant.E clar ce trebuie sa faci.

| AdelinaIoana19 explică (pentru Irinaoivc):

Tu ce ai face in locul meu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Iti inseli partenerul si nu ai nici o remuscare? Astea sunt consecintele imoralitatii"
Da-le naibii de consecinte...si daca statea doar cu el si se casatoresta ce rezolva? E din punct de vedere mai imoral deoarece traieste cu un barbat care nu mai are nici un interes le termen lung, poate il insela de-a lungul casniciei.

Nu are ce remuscari sa aibã, nu mai invinuiti femeia pentru ce face(pentru ca nu e singura asa e in natura lor sa fie hipergame) daca a mers la altul inseamna ca el nu a fost destul de BUN sa-i mentina interesul din toate punctele de vedere.

| Frank51 a răspuns:

Fa ce trebuie sa faci ca sa fi fericita. Daca nu ai copii si nici-o responsabilitate, pleaca cu tipul acela, pentru ca doar asa o sa fi fericita. Singurul lucru care nu imi place si de care o sa ma leg este faptul ca, trebuia deja sa ii spui asta actualului, si sa ii explici ca drumul vostru se termina acolo, dar nu este tarziu nici acum. Acuma depinde peste cine dai, poate sa fie mai bine sau mai rau, aici deja e ca la loterie. happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca tu crezi ca-l iubesti pe vreunul dintre ei, te imbeti cu apa rece.

| Irinaoivc a răspuns (pentru AdelinaIoana19):

La mine e putin diferit, am o relatie de 7 ani care se aseamana mult cu ce ai descris tu doar ca ce m-a distantat pe mine a fost ca este violent cand nu primeste ce ii convine. Iar cel de al doilea e fix dar fix cum ai descris si tu. Cred ca ar trebui sa alegi ce simti chiar daca gresesti pentru ca e mai bine sa iti para rau de ce ai facut decat de ce nu. Eu una asa voi face, cred ca fiecare dintre noi are o persoana sortita iar daca este sa fi cu cineva vei fi orice se va intampla.

| Emma30555 a răspuns:

Nu vad de ce spune sa fugiti in lume, puteti sa aveti o relatie normala nu vad de ce foloseste cuvinte mari, fuga in lume e cand ai probleme acasa dar presupun ca zice doar asa. Cu primul e doar obisnuinta, cu primul ai o siguranta, dar asta nu e calea spre fericire, e doar teama de necunoscut, de a ti asuma niste riscuri, daca il iubeai al doilea nu intra in viata ta.

| Adry05 a răspuns:

PAi cu primul nu stiu de ce ai vrea sa ramai cand e evident ca nu tii la el, nu-l respecti si asa, de ce sa dati banii pe o nunta ca apoi sa dati banii pe divort cand e evident ca la un moment dat tot il lasi, ori vrei asa sa continui cu aventurile pana la nesfarsit in timp ce ala sta si te asteapta acasa?