| bastiu03 a întrebat:

Iubesc o fata de 4 ani. Din pacate, ea nu crede in Dumnezeu. Si-a pierdut virginitatea inainte de casatorie. Cum o pot face sa aleaga calea cea dreapta si sa fim fericiti impreuna?

21 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

S.O.S! Calator neautorizat din secolul IV A.D la Dragoste si Sex.Sa vina aia cu pietrele...

| Heather2001 a răspuns:

Este bine sa crezi in Dumnezeu, dar faptul ca si-a pierdut virginitatea inainte de casatorie mi se pare ceva normal, ba chiar necesar.nu cred ca scrie undeva in Biblie ca sexul este un pacat.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Heather2001):

Se vede că n-ai citit Biblia şi că n-ai nici 12 ani.
Unul dintre porunci e să nu "preacurveşti".

| Heather2001 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

In ziua de azi toata lumea face sex inainte de casatorie.Iar uitandu-ma la idul tau, nu prea cred ca tu ai citit-o...

| didiDia a răspuns (pentru Heather2001):

Ba chiar ca scrie in Biblie ca sexul dinainte de casatorie si in cadrul casatoriei dar cu alt partener decat sotul/sotia sunt pacate. NU mi se pare deloc ca e ceva normal si cu atat mai putin necesar sa testezi patul inainte de casatorie. Daca ai credinta ca Dumnezeu te va ajuta, nu se poate sa nu te potrivesti bine la pat cu viitorul sot/viitoarea sotie. Dar asa, procedand cum zici tu, a ajuns lumea din ziua de azi sa aiba 5-10-n parteneri sexuali inainte de casatorie, sa traiasca ani buni in desfranare, pe motiv ''sa ne cunoastem''. Au ajuns sa traiasca in concubinaj, sa se considere casatoriti desi nu sunt si sa spuna ''o hartie nu ne leaga, noi oricum ne iubim''. Eu as intreba:daca va iubiti, de ce sa nu faceti si hartia si mai important sa va uniti destinele in fata lui Dumnezeu? Pentru ca vreau sa-ti spun ca in fata lui Dumnezeu esti casatorit degeaba civil, daca nu esti casatorit si religios. Tot desfranare se cheama si cand ai relatii intime, dar esti casatorit doar civil. Doar relatiile intime ce au loc cu partenerul de viata dupa casatoria religioasa, doar acelea sunt binecuvantate de Dumnezeu. Asa ca pe viitor ai grija ce mai vorbesti.

| torsi a răspuns (pentru didiDia):

Bravo. +1

| Heather2001 a răspuns (pentru didiDia):

Stiu ce zici tu, dar totusi suntem in secolul 21...Si apropo sa stii verisoara mea la 16 ani a avut 18 parteneri asa ca... unii chiar nu se pot abtinelaughing

| didiDia a răspuns (pentru Heather2001):

Nu conteaza in ce secol suntem, regulile vor ramane la fel pentru totdeauna. Ca lumea nu le respecta, problema fiecaruia. Verisoara ta n-are decat sa faca asa cum doreste.

| Heather2001 a răspuns (pentru didiDia):

Da dar asta nu e o regula, si cred ca 10% din populatie o Mai respecta.Si as vrea sa te intreb...tu mi-ai povestit mie toate astea, dar oare tu ai putea sa te abtii pana la casatorie si sa ai un barbat toata viata?straight face

| didiDia a răspuns (pentru Heather2001):

Cu ajutorul lui Dumnezeu se poate orice.

| didiDia a răspuns:

Nu e prea bine ca ai pus ochii fix pe o fata de acest tip. Ce ai mai putea face pentru ea? Te-ai putea ruga pentru ea, altceva nu cred ca poti face. Pe astia care sunt foarte incapatanati in a fi necrestini sau atei nu cred ca-i poti intoarce pe calea dreapta prin vorba buna pentru ca ei oricand se vor gasi sa vina repede cu argumente cica logice ca sa-ti demonteze gandirea. Roaga-te la Dumnezeu, cere eventual sfatul si unui preot/calugar. Dumnezeu sa-ti ajute, bastiu03!

| oanard174 a răspuns:

Ohh.in ziua de azi nu prea mai gasesti deloc fete virgine si sa vrea sa se si marite, cat despre tine si intrebarea ta, cred ca mai ai o gramada de ani pana sa te insori.sorry:@

| didiDia a răspuns (pentru oanard174):

De ce sa mai aiba o gramada de ani pana sa se insoare? De ce trebuie el neaparat sa aiba sa zicem maxim 14 ani daca pune pret pe virginitate? Poate ca face parte din acei 0.01% barbati de pe glob care vor de sotie o fata curata si cuminte, nu o usuratica ce s-a culcat deja cu 10 barbati.

| Marghioalaa a răspuns:

Sa citeasca Bibliasmug

| TurnOn a răspuns:

Cred ca ai uitat o cifra langa 4winking

| intensivemania a răspuns:

Calea cea dreapta este aceea cale fiecare si-o alege. eu zic sa o lasi in pace si tu sa te calugaresti. Din pacate nu vei fi decat doar o victima in viata asta. trebuie sa intelegi ca nu toate fetele sunt asa cum ne dorim noi. daca nu te trezesti la realitate devreme, vei primii o palma destul de grea garantat.

| nikoVIP a răspuns:

Da poate ea nu vrea sa fie impreuna cu tine si pana la urma fiecare face ce vrea cu viata lui nu ii poti impune tu ce sa faca si cum sa isi traiasca viata. poate sa aleaga singura ce e bine si rau pentru ea

Răspuns utilizator avertizat
| Alion a răspuns:

Daca iubesti o fata de 4 ani inseamna ca esti pedofil, gasesteti una de varsta ta laughing

| maddallyna a răspuns (pentru Alion):

Se referea ca a iubit-o si inca o iubeste timp de 4 ani.lol. daca nu stii nu te baga

| Taisia18 a răspuns:

Multi oameni nu incep viata cu credinta.Eu deasemenia sunt crestina si as vrea sa te ajut mult. Poti sa incerci sa te apropii de ea, si cu timpul poate o vei schimba.Nu este asa o mare problema, am spus de acum ca departe nu toti oamenii traiesc ideal.Incearca,si Dumnezeu te va ajuta in toate, daca aceasta este voia lui.P.S. Poate chiar El a vrut ca tu sa schimbi viata acestei fete?