| WillyZ a întrebat:

Iubesc o fata la nebunie.se numeste Bianca. dar ea sta cu un fost prieten sau prieten?! de.al meu.nu stiu ce sa fac!
Totul a inceput acum 2 ani.am facut cunostiinta cu o fata minunata! Fara sa-mi dau seama m-am indragostit de ea. Inainte de a o cunoaste eram la fel ca toti ceilalti baieti."mama cum e aia". eram ocupat sa fac sport...chestii pentru baieti. Dupa am cunoscut. o pe ea...lumea mea s-a schimbat radical.
I.am spus ca vreau sa fiu cu ea, insa la inceput ea.nu avea incredere in mine si o intelegeam. Problema si mai mare este ca.nu locuieste in orasul meu.ci in Valcea(eu fiind in Caracal). Venise timpul sa plece.acasa la ea, la prietenii ei, la colegii ei etc. Bineinteles trebuia sa-mi iau la revedere de la ea si i-am propus sa tinem legatura prin telefon si cu ajuutorul mess-ului. A fost de acord.sa trec mai departe!
Anul viitor.in vacanta de vara cand trebuia sa vina la bunica ei din caracal.stateam de vorba cu un.asa zi.prieten pe nume Catalin! A observat ca de fiecare data cand se discuta despre Bianca. pur si simplu incercam sa schimb subiectul.ma rog. Vine timpul cand Bianca ajunge in caracal, auzind asta ma gandeam cum sa fac ca sa ii spun ca vreau sa fiu cu ea.trcusera zile bune.petrecute cu ea si cu prietenii.Intr-un final i-am spus ca o plac.mai mult ca o iubesc! insa ce nu stiam eu.era ca sta cu catalin.in gandul meu.ma gandeam c sa fac: sa renunt la cata sau sa continui cu bianca sa incerc.
Intr-un final imi spune ca ma place.insa ce faceam cu catalin. Cu timpul...nu trecea zi in care sa nu vorbesc cu ea. ii spuneam ca o iubesc, ca o ador.toate lucrurile posibile. Cu toate astea parca "ii hraneam o idee". de a se desparte de cata.mai departe stau cu ea si st in al 9lea cer, afla cata.bianca ii spune ca este cu mine.cata imi spune ca voia sa fie cu ea de 7ani de zile, apoi trebuia sa plece in valcea si mi-a spus ca nu mai putem fi impreuna pentru ca acolo place un baiat si na.nu ma vede p mine.
Vara asta am incercat sa stau cu una.doar ca s-o uit pe bianca.Nici afara nu ieseam sa ma intalnesc cu aialaughingma rog. iar trebuia sa vina bianca si iar ii spun ca o iubesc si asa mai departe.insa exista un lucru pe care trebuie sa stiti despre mine.eu cand vreau ceva.trebuie sa obtin.sunt in strare sa fac imposibilullaughing. asa sunt eu.nu ma pot schimba! Dar toate au limita nu?! eh...nu am reusit sa fiu cu ea. apoi apar alte probleme.prin care prietenii m-au ajutat foarte mult.
Trebuia sa plece iar si mi-am luat la revedere. si acum tin legatura cu ea insa si ii spun ca inca o iubesc.nu trece seara sa nu-i compun o poezie si sa-i spun apoi ca o iubesc.insa astazi am aflat ca sta cu cata. mi-a cazut cerul in cap. c sa fac.nu pot renunta la ea.este dragoste pura va JUR! sunt in stare sa fac orice pentru ea. iar despre cata nu stiu ce sa zic, nu-l mai consider prietenul meu.ma simt tradat.
Va rog ajutati-ma.nu pot renunta la Bianca.chiar nu pot!

4 răspunsuri:
| Rill a răspuns:

E foarte dragut din partea ta ca te-ai schimbat pentru eahappy, asta dovedeste multe. Dar te mai umilesti mult? Sincer eu cred ca fata nu merita daca nu aperciaza tot ce faci pentru ea si ma refer la faptul ca ii compui poezii si ca ai fi fost capabil sa renunti la prietenul tau pentru ea. Daca ar fi tinut la tine nu cred ca ar fi interesat-o distanta. E greu sa o uiti imediat, poate iti va lua ceva timp, insa mai sunt fetewinking Acorda-ti alta sansa cu alta fata, o fata care sa aprecieze ce faci pentru ea si sa stie sa te pretuiasca.

| Dimas a răspuns:

Pai baiete am fost si eu in asa o situatie...
dar crede-ma ca poti scapa de sentimentele astea.
trebuie doar sa incerci sa nu-i mai scrii nimic si incearca sa nu iti mai amintesti de ea atit de des nu te uita la pozele ei fa asa ca sa nu o mai vezi si crede-ma ca o sa scapi de sentimentele astea
eu tot credeam ca nu o sa pot sa o uit niciodata chiar ii spuneam ca o sa o caut dar m-am razgindit.
am facut cum ti-am scris mai sus si vad ca nu mai simt pentru ea ceea ce simteam cu 4 luni in urma.
eu nu ii scriu nimic si vad ca ea incepe dacum sa-mi scrie sa se intereseze de mine dar eu ii raspund fara s-o mai intreb ceva.
inainte ii scriam cum si tu in fiecare zi acum ea imi scrie nu chiar in fiecare zi dar imi scrie si ma intreaba de ce sunt asa de indru
nu sint mindru doar nu mai vorbesc cu ea si mu ii mai scriu
mai bine incearca s-o uiti ca daca te-a schimbat pe prietenul tau nu mai e o fata de incredere si nu e serioasa de loc daca te-a lasat sa suferi

| Fdstra a răspuns:

OK.deci.fata respectiva nu e serioasa, nu tine la tine cu adevarat.altfel distanta nu ar fi contat pentru ea,crede-ma ca stiu ce spunwinking Sta cu Cata si u afli de la altcineva,deci i place gandul ca o iubesti,dar atat! Se joaca cu inima ta,baiete, si nu merita sa investesti timp pentru cineva care nu are nevoie de astathinkingbatting eyelashes Daca u ai facut atatea pentru ea si totusi nu a cedat, inseamna ca nu te iubeste crede-ma! Adopta o atitudine indiferenta un timp macar si vezi cum reactioneaza poate-poate ai part de vreo surprizawinkinghappybig grin oricum sentimentele astea vor disparea sa ma crezi! Poate dura foarte mult timp pana sa te vindeci dar va trece.De exemplu la mine(si sunt fata tot o iubire la distanta.am suferit enorm credeam ca nu se mai termina totul. Apoi a trecut un an si parca uitasem totul! PARCA! L-am revazut si a inviat iubirea dn mine sau probabil k nu murise! Si dupa un timp de relatie serioasa,nu doar glume amarate...s-a stins focul! Inca nu inteleg km de s-a ajuns acolosad E imposibil de inteles dragostea asta pe bunehee hee Si totusi pastrez in suflet un sentiment special pentru acea persoana,nu pot explica,nu e nevoia de o relatie, de a-l avea aproape, dar e ceva diferit...e culmea.Concluzie: timpul trece si isi lasa amprentawinkingDeci nu avea impresia ca nu exista altcineva care te va "droga" cu iubire.E o pasiune trecatoare,poate o vei avea si u mereu in inima oarecum asa ca mine fara sa stii de ce,dar eu asa te sfatuiesc,adopta o atitudine indiferenta. Daca se revolta si iti reproseaza k te-ai racit-inseamna k o deranjeaza,spune-i in acest caz k si-a ales singura drumul si k daca il vrea pe Cata u esti baiat destept,ai inteles le da-i pace si vei trece peste asta. Daca nu reactioneaza nicicum inseamna k nu are nici un rost sa o mai cauti, nu-i pasa de tine, se joacawinking Sa ne spui ce s-a mai intamplathappy

| WillyZ explică:

Da voi spune...