| Loredana_4432 a întrebat:

Iubirea nu exista. puteti sa imi demonstrati contrariul?

Răspuns Câştigător
| Zambet a răspuns:

Iubirea exista happy. Poti sa imi deomstrezi contrariul?
Sa te vad happy

20 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eşti stupidă, încuiată şi frustrată. Poţi să-mi demonstrezi contrariul?!

| Flav a răspuns:

Nu pot sa-i demonstrez contrariul unei fete abia inselate, probabil, in dragoste. Poate doresti de-a-ti sublinia faptul ca n-ai pierdut nimic, sa nu fii frustrata, sa-ti alungi suferinta. Daca n-ai gasit baiatul care sa te merite, sa te respecte, sa te iubeasca, nu inseamna ca nu exista dragoste. Si, indraznesc sa-ti spun ca mai ai cale lunga pana a o cunoaste daca vii cu astfel de intrebari pe Internet.
Nu se poate demonstra nici ca 1+1=2, si tu doresti a-ti demonstra existenta dragostei?

| shtephie a răspuns:

Iubirea exista..., dar poate nu ai gasit-o tu pana acum...ai rabdare ca o vei intalnii.

| cristi202 a răspuns:

Exista o persoana care iti va dovedi intotdeauna: Iisus Hristos. Acum 2000 de ani si-a aratat iubirea fata de oameni, fata de toti oamenii, si de atunci milioane de oameni isi arata iubirea fata de El si fata de semenii lor. Mii dintre ei Il iubesc atit de mult incitr merg la moarte pentru el: in ziua de azi, in China comunista, mai bine de 2000 de credinciosi in Iisus Hristos mor anual pentru el (credinta e interzisa acolo). Ce ii determina sa mearga la moarte? Daca acest lucru nu demonstreaza contrariul, atunci ce altceva mai poate demonstra? Si nu uita:Iisus Hristos ne-a oferit un exemplu de iubire, exemplu pe care il aplica in viata lor toti cei ce cred cu adevarat in El si Il iubesc.
Daca tu ai pierdut un ban in casa si nu ai dat inca de el, inseamna ca nu ai cautat unde trebuie. Dar aceasta nu inseamna ca banul nu exista. Nu ai dat tu de el. La fel si aici, daca nimeni nu te iubeste, nu inseamna ca dragostea nu exista. Trebuie sa o cauti in alt loc.

| marrr a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=OPD0H-qDkJM Priveste toti acesti oameni. Asculta aceste versuri. Daca nu iti ajung la inima, atunci nu poti crede ca iubirea exista. Probabil ca ai avut un esec in dragoste care te-a facut sa crezi ca iubirea nu exista, ori nu vrei sa crezi in ea. Nu poti sa stii daca e adevarata decat atunci cand o simti. Nu poti sti niciodata cand apare, cand se duce. Problema este ca ramane cu tine pentru totdeauna. Oricat de mult ai vrea sa o indepartezi, unele amintiri chiar nu le poti uita. In acele amintiri exista inca iubirea care tu credeai ca s-a stins.
O simti cand esti cu familia, zi de zi.Probabil te referi la iubirea dintre un baiat si o fata, ca si cuplu. Daca nu ai simtit-o pana acum, nu inseamna ca este inexistenta. Mai asteapta si vei vedea ca, desi nu crezi in ea, inevitabilul se va produce. Nu poti descrie cu exactitate ce simti. E mult mai mult decat fluturasii in stomac, e mult mai mult decat toate cuvintele din lume. O atingere. Stii cat de importanta este o atingere? O atingere poate fi mai importanta decat orice cuvant ce-ti trece prin minte. Am aflat asta si nimeni nu-mi poate schimba parerea.
Cum spune si melodia, nimeni nu va incerca sa-ti explice ce este dragostea. Pentru ca fiecare o simte in felul sau, o savureaza asa cum stie, o pastreaza si ia fiecare moment frumos pentru a face un tot. Cu siguranta vei afla ca iubirea exista. Nu trebuie sa o astepti, pentru ca va "veni" la tine fara sa vrei. Eu sper sa te convingi ca iubirea exista pentru ca este un sentiment extraordinar:). Mult succes, multa sanatate, iubire>:D

| claudia_7744 a răspuns:

Atunci inseamna ca u ai aparut pe lume dintr-o greseala!
oare nu noi suntem cele mai bune dovezi ca iubirea exista? si apoi nu uita de iubirea materna/paterna...tongue

| GdX a răspuns:

Lund logic si stiintific intr-adevar iubirea nu exista. Dar cineva spune asta doar dupa ce a iubit si iubirea nu i-a fost impartasita. Asa ca recunoaste...ai iubit si nu ai avut parte de acelasi sentiment...si ai ajuns la concluzia ca nu exista.

| cristina a răspuns:

Nulaughing
ai dreptate
nu existawinkingwinkingwinking
te aprob

| Fifylici a răspuns:

Iubirea nu exista...este doar un proces de autoaugestie, la asta te refereai nu?
te aprob

| buldog a răspuns:

Dar tu poti sa demonstrezi ca nu exista?

| nicoleta01 a răspuns:

Ai spus o mare gresealawinkingIUBIREA EXISTA:X. Ce varsta ai tu ca sa zici asta? parintii nu tii iubesti? rudele, prietenii {persoana iubita}o sa iti dai tu seama!

| Lost In Your Smoke™ a răspuns:

Dupa o despartire normal ca nu existalaughingasa zic si eu. Ce e aia? Nu e aici, nu exista! Dar.cu timpul m-am inselat. Iubire nu inseamna doar iubit cu care sa te saruti si sa-ti zica te iubescchatterbox[peste 2 zile iti da papucii; zice ca nu v-ati potrivit]
Iubire inseamna tot ce vezi : o floare care si-a deschis petalele, un catel care iti inveseleste ziua, zambetul unui strain, o mancare buna pregatita ore bune, ochii mamei, imbratisarea tatalui, puii de gaina de care ai grija la bunica la tara, un simplu "te iubesc" din partea celei mai bune prietene, un copil mic care iti spune "esti cel/cea mai bun/a", si as putea continua pana maine dimineata.In fiecare lucru exista putina dragoste.Nu fii oarba.Priveste mai atent.Sunt atatea persoane care te iubesc sincer, fara sa astepte ceva in schimb. IUBIREA EXISTA.si nu trebuie demonstrat pentru ca Iubirea nu se demonstreaza, ea se simtewinking

| lavynika a răspuns:

Da. Iubirea exista.Este un sentiment in fiecare dintre noi.Iti iubesti prietenul, iti iubesti parintii, prietenii. IUbirea o simt in fiecare zi cand ma tine in brate. Iubire este peste tot. Poti sa contesti iubirea cand sti ca printii tai te iubesc neconditionat?:p...

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Te inseli amarnic daca tu crezi ca nu exista iubire.
O sa-ti dai seama la un moment dat ca iubirea exista, doar asteapta si ai sa vezi.

| Andraasdfg a răspuns:

Nu.nu putem sa iti demonstram contrariul pentru ca asa este. Dragostea nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contrar e sa iti mentii tristetea in cap sa iti spui ca nu vrei sa ai o relatie sa ignori orice relatie de lunga durata in fine sa fii u trista insusi sa nu ai sentimente deloc eu asa fac si chiar ma bucur daca sunt trist asa nu ma bag cu fete in seama si am pace tot timpul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista.
Probabil doar atractia fizica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt baiat, dar cred ca pot raspunde, pentru mine exista iubire, am langa mine cea mai frumoasa si mai intelegatoare iubita, in 8 luni de zile nu ne-am certat nici macar o data, si am fost tot timpul unu langa celalalt, si cred ca asta conteaza cel mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere chimic, dragostea e formata din:
- monoamine: dopamina, norepinefrina, serotonina
- neuropeptide: vasopresina si oxitocina

"Compusii dragostei" sunt controlati de fenetilamina care se gaseste in diferite alimente, cum ar fi: ciocolata, cacao, mazare.

Profesorul Helen Fisher a impartit dragostea in 3 stadii:

1. Dorinta

- dorinta este provocata de hormonii sexuali - testosteron si estrogen.

2. Atractia

- in stadiul atractiei esti cu capul in nori si nu te mai gandesti la altceva decat la persoana iubita.
- atunci se secreta : dopamina, norepinefrina si serotonina

3. Afectiunea

- se dezvolta dupa etapa atractiei. Afectiunea sta la baza casniciilor si a relatiilor parentale.
- in stadiul afectiunii, creierul secreta vasopresina si oxitocina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci NU. Nu exista aceasta numita " Dragoste ". Nu e nimic real, e doar in mintea ta. Creierul tau face totul. In functie de starea ( determinata de psihic ), iubesti mai mult, sau mai putin. De vei fi ranit, suparat, dezamagit, iti va cam disparea aceasta " iubire ". De merge totul bine si perfect, o vei simti din plin! Daca primesti un " te iubesc ", vei spune " si eeeeuu! " Daca primesti un " te urasc ", vei spune " eu mai muult! " Totul e pe perioade de durata mai lungi, ori mai scurte. Daca ar fi ceva real aici, ar trai pentru totdeuna. De fapt insa, totul se rezuma la egoism. Iubim ca sa ne simtim bine, noi in primul rand. Iubim pentru a fi iubiti. Cand nu mai suntem, plecam. Mai greu uneori, privind inapoi cu jale, dar plecam intr-un final. De ce la inceput simtim totul atat de intens, iar odata cu trecerea timpului incepe sa dispara tot mai mult? E ca si cu mancarea: iti este dor de cartofi prajiti, sa spunem. Dar daca maicata va incepe sa te indoape cu cartofi prajiti zilnic, te vei satura pana peste cap, de ei! Vei simti nevoia de schimbare. Insa dupa o perioada de timp in care nu-i vei mai consuma, iti va reveni pofta. Asa e si intr-o relatie: la inceput atractia, dorinta, dorul, pasiunea si " iubirea " pentru respectiva persoana, e maxima. In timp insa, incepi sa te obisnuiesti tot mai mult, observi defecte, incepe sa-ti si displaca si sa te saturi. Ti-a cam murit " iubirea ", dar nu stii ce se intampla exact, pentru ca vrei sa negi. SIMTI NEVOIA DE ALTCEVA NOU, pentru a o luat de la CAPAT! Acum cine ma va contrazice, spunand: NUUU e asa! Pentru ca eu l-am iubit si dupa ce m-a parasit, inca muult timp. Iar cat am fost impreuna, el era acela ce se schimbase, nu eu. Deci eu chiar am IUBIT! Explicatia? Ai simtit asta pentru ca nu ai avut ce-ti doreai, iar din acet motiv, dorinta si speranta de a avea, au ramas in viata. E ca atunci cand iti doresti o jucarie anume, un mp4, un telefon mobil: cat nu ai bani sa ti-l cumperi, visezi mereu ca o sa-l poti avea. Daca il obtii insa, la inceput vei fi foarte entuziasmat, iar intr-un final, va zace aruncat printre restul, datorita OBISNUINTEI ce a intervenit. Mereu e asa si intr-o relatie: numai UNUL iubeste, tocmai darotita faptului ca e imposibil ca amandoi sa o faca. Automat cand X iubeste pe Y, Y primeste ce vrea, intervine obisnuinta si BASTA. Iar X sufera, visand la iubire si " simtind-o " inca, pentru ca nu o are, ii lipseste. De asta se spune ca pentru a intretine focul iubirii mereu aprins, nu trebuie sa dai totul odata, ci asa incet, cu portia. De la creier porneste orice; el face totul. Fiecare stare de: emotie, frica, fericire, tristete, dorinta, pasiune, ura, dor, iubire, e controlata de creier. Mintea ta creeaza aceaste iluzii si stari. Inima e doar un organ ce face sangele sa circule, nu simti nimic cu el!