| iEmonel a întrebat:

Demonstrati existenta sufletului ( daca exista asa ceva ) fara citate biblice.
Puteti?

Răspuns Câştigător
| Maidanezul a răspuns:

Daca tu demonstrezi ca ai minte si o vad o pipai o cintaresc o evaluez dupa simturile mele Imediat te rezolv cu sufletul fara nici cel mai amarit citat din Biblie

| iEmonel explică (pentru Maidanezul):

Cand inveti sa scrii in limba romana dupa DOOM2 o sa iti demonstrez ca am "minte". happy

| youmail a răspuns (pentru Maidanezul):

Bestial raspuns!

| Maidanezul a răspuns (pentru iEmonel):

Uite ma ce zicea un cioban
Al doilea. Mata ai spus că este o nebunie să crezi în ceea ce nu se vede?
- Da, eu!
- Păi eu v-am spus că dumneavoastră toţi n-aveţi minte. Toţi sunteţi nebuni. Ştii de ce? Am tot dreptul să vă fac nebuni.
- Dar pentru ce?
- Pentru că eu n-am văzut mintea nimănui niciodată! Şi atunci, nu-i o nebunie să cred că aveţi minte, dacă n-am văzut-o?
- Uite, băi, ne-a luat popa front! – adică în loc. Discuţia era şi frumoasă şi serioasă şi hazlie.
- Păi cum să cred eu că aveţi minte, dacă n-am văzut minte de când sunt eu? Nici la voi, nici la mine. Cum este? Albă, neagră, roşie, verde? Ce formă are? Pătrată, dreptunghiulară, hexagonală? Cum este domnule, forma, culoarea? Şi-i pipăibilă, sau cum este? Dacă îmi arătaţi aceste însuşiri la minte, atunci eu zic că aveţi minte, dacă nu, n-aveţi deloc! Pentru că n-am văzut-o, nici culoarea, nici forma.
- Uite, măi, popa! Poţi să-i zici ceva?
- Dacă n-ai tăcut din gură! Măi prostule, n-ai pus problema bine!
Ei se prosteau unul pe altul.
- Stai, măi, că cu popa ai de lucru!
- Afară de asta, se crede de toată lumea de pe glob că oamenii au minte? Se crede. Fără să se vadă. Iată un argument că toată lumea crede că are minte! Şi dumneavoastră credeţi şi eu, dar nu vedem mintea.
Dar viaţa aţi văzut-o vreodată? Cine a văzut vreodată viaţa din om? Şi cu toate acestea cine zice că-i mort, când este viu şi are viaţă? Se vede viaţa?
- Nu se vede!
- Şi atunci nu-i o nebunie să credem noi că oamenii au viaţă? Dacă n-o vedem.
- Dar viaţa se manifestă, părinte!
- Foarte bine. Prin manifestările ei se crede că există, cu toate că n-o vezi.
Aşa-i şi Dumnezeu. Care-s manifestările Lui în lume?
Şi am început să spun toate puterile sufletului.
- Dumneavoastră aveţi imaginaţie?
- Da.
- Aţi văzut-o vreodată? Nu! Dumneavoastră aveţi mânie? Aţi văzut-o vreodată? Dumneavoastră aveţi cugetare, gândire? Aţi văzut-o vreodată? Aveţi poftă? Aveţi, pentru că acestea sunt puterile sufletului – cea mânioasă şi cea poftitoare.
Dumneavoastră aveţi partea sadică, adică cea crescătoare. Aţi văzut-o vreodată? Ştii dumneata cum creşti? Sau te-ai văzut vreodată cum creşti?
Afară de asta. Dumneavoastră aveţi puterile sufletului, cum este cugetarea, alegerea, hotărârea, mâhnirea, întristarea, bucuria; le-aţi văzut vreodată pe acestea, căci acestea sunt puterile sufleteşti?
Nouă ne spune Scriptura că omul este chipul şi asemănarea lui Dumnezeu. Dar nu după forma cea dinafară, ci după cea sufletească.
Iată câte puteri are sufletul! Şi nici mânia, nici raţiunea, nici pofta, nici bucuria, nici întristarea, nici mâhnirea, nici imaginaţia, nici voia liberă, nici viaţa, nici mintea nu le-a văzut nimeni. Şi toate există. Şi la filosofia profană se învaţă că există aceste puteri ale sufletului. Dar sufletul l-aţi văzut vreodată?
- Păi tocmai, că nu-i!
- Cum nu-i? Dacă n-ai avea suflet, n-ai mai vorbi cu mine! Dumneata nu poţi clipi o dată fără Dumnezeu, dacă n-ar fi viaţa în dumneata. Şi vedeţi câte sunt? Şi viaţă, şi minte, şi voie liberă, şi raţiune, şi mânie, şi bucurie, şi întristare, şi poftă, care se crede de toată lumea, fără să se vadă. Toate facultăţile sufletului sunt nevăzute, toate puterile lui sunt după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, că Dumnezeu este nevăzut. Iar omul este prototip şi icoană a lui Dumnezeu pe pământ – în ceea ce priveşte sufletul: minte, cuvânt şi duh.
Ai văzut vreodată cuvântul? Ţi-ai văzut duhul cu care vorbeşti? Iată câte puteri şi câte facultăţi nevăzute are sufletul nostru! Şi dumneavoastră nu le-aţi văzut. Dar se crede de toată lumea? Căci omul are şi bucurie şi mâhnire; are şi poftă şi raţiune şi voie liberă…
- Măi – a spus unul -, mai bine tăceai! N-ai pus bine problema! Ăsta trebuie să fie un director de seminar!
- Nu, domnule, dar ne spune adevărul! Vezi, că toţi credem că sunt acestea, şi există în om, dar nu se văd!
- Şi tu ai spus că-i o nebunie să crezi ceea ce nu vezi! Dar vezi că-i faci pe toţi nebuni, că acestea sunt, şi noi le credem fără să le vedem.
Mai stau aşa, şi se ridică un doctor:
Părinte, dă-o la boala! Eu sunt maior-doctor. Fac operaţii şi umblu cu bisturiul prin maţele omului – îi tai gâtul, îi tai picioarele -, tai, operez de 30 de ani şi eu n-am dat peste suflet! Şi cum să cred că există, dacă n-am dat cu bisturiul peste el!
- Dumneata eşti doctor?
- Da!
- Şi de aceea nu crezi că există suflet, că nu-l vezi?
- Da!
- Dar dumneata, şi cei asemenea cu dumneata doctori, credeţi că există durere în lumea asta?
- Există, părinte!
- Eu nu cred! E o nebunie să cred, domnule, dacă n-am văzut-o!
- Există, părinte!
- Dar când îl tăiai cu bisturiul şi omul răcnea acolo şi se zbătea în ghearele morţii, durerea n-ai văzut-o?
- Nu. Asta nu se vede!
- Şi vrei să vezi sufletul? Şi durerea-i una din facultăţile trupeşti, fireşti, ale omului, şi-i amestecată cu cele sufleteşti. Şi după cum nu poţi vedea durerea, aşa nu poţi vedea sufletul. Mai ales sufletul fiind duh.
- Auzi, bă, şi tu cu doctoria ta, vorbeşti prostii! Te-a lovit în cap, măi! N-ai văzut durerea! Dar cine dracu a văzut durerea? Insă toată lumea crede că este durere.
- Uite, bă, ţi-a astupat gura şi ţie!

| iEmonel explică (pentru Maidanezul):

Plictisitor.
Uite cum sta treaba, mania si toate celelalte sunt sentimente si se vad prin manifestarea lor. Eu daca iti dau tie o palma din ura o sa simti ca motivul pentru care o primesti este ura.
Trecem peste sentimete si ajungem la minte [ creier ]. Pai draga Maidanezule, mintea s-a vazut la altii, se vede si la control [ cu raze a, b, c... x ( intelegi tu ) ].
Trecem si peste creier si ajungem la viata. Pai cuvantul asta face deosebirea dintr-un om care respira si unul care nu [ ca daca nu respiri esti mort, asta e clar ].
Stii ca un caine mananca rahat. Asa esti si tu, iti mananci propriul rahat, dar si al altora. [ in cazul nostru rahatul fiind asociat cu o idee sau mai multe ( ideile tale ) ]

| Maidanezul a răspuns (pentru iEmonel):

@DomnulMaidanez A spus :
Daca tu demonstrezi ca ai minte si o vad o pipai o cintaresc o evaluez dupa simturile mele Imediat te rezolv cu sufletul fara nici cel mai amarit citat din Biblie
@Analfabetul Functional (13 Octombrie 2011 12:56 )
iEmonel explică (pentru Domnul Maidanezul):
Ca iepurele cu baterie si motoras din reclama duracell fugind pe miriste
@Domnul Maidanez asteapta inca un raspuns am si ruleta,subler, cintarul de baie sa pot evalua mintea ta, dar tu o ai dusa cu sorcova deci nu este la tine si inca astepti sa vina.Eu sunt rabdator dar o sa duc sculele in debara ca am incurcat masa cu ele.

| iEmonel explică (pentru Maidanezul):

Daca promiti ca o sa demonstrezi Lumii ca exista suflet, eu ma sacrific cu placere sa imi cantaresti tu mintea si sa o pipai [ perversule laughing ].
Atata timp cat ceri ceva care pune viata in pericol inseamna ca nu poti demonstra.

| Maidanezul a răspuns (pentru iEmonel):

Ma daca tu nu intelegi esti praf ca am pus ce stia un cioban de la Manastire, Chestie adevarata acelea sunt cuvintele ciobanului de la Manastirea Sihla, ai inceput sa fluieri a paguba ca si ciobanii de la Manastire sunt mai destepti ca toti AF de pe TPU.Re asa este ma

| iEmonel explică (pentru Maidanezul):

Tu nu intelegi. Mai da-mi ceva cuvinte "intelepte" din ograda ta ca ma amuza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Tu habar nu ai de cea ce scrii ai ura in tine te crezi mare geniu real esti un catel tacut nu-i asa?

| Maidanezul a răspuns (pentru iEmonel):

Nici cu macaraua Kraz facuta de rusi nu scot la suprafata mintea cazuta la fund Se indoaie macaraua si ii sar cablurile de otel ca metinul si joacele cintaresc greu in mintea ta parca sunt facute din apa grea amestecata cu mercur.La tine ca si la alti musterii merge chestia aceasta :
@Domnul Maidanez Raspunde Pentru AF
O sa repet pina va vine mintea la cap si o sa sariti pirleazul din analfabeti functionali --->oameni normali
Tu esti in stadiu incipient uite o clasificare pe puterile tale :
Pai analfabetul functional conform definitiei cind nu pricepe un lucru simplu zice ca toti sunt nebuni ca nu sunt asemeni lui.Tu mergi ca jucarelele cit ai arcul intors faci si tu niste lucruri simple cind se descarca arcul esti paralizat =analfabetul functional cu cheie si arc.
-Daca pui baterii duracell si un motoras electric de 3V cc alergi pe miriste ca iepurele din reclama duracell=analfabetul functional cu baterie
-. Daca pui acumulatori sa dea energie =analfabetul functional cu acumulatori si incarcator ca mobilul.
-Greu la deal greu ca "analfabetismul functional" combinat cu metin si farmerama =mai greu ca mercurul Nici cu macaraua Kraz Ruseasca nu va salta omul peste gard

| iEmonel explică (pentru Maidanezul):

Esti istorie.
Cand iti depasesti limitele gandirii tale inguste sa mai dai raspuns.

| Maidanezul a răspuns (pentru iEmonel):

@AFiEmonel explică (pentru Domnul Maidanezul)
Esti istorie.
Cand iti depasesti limitele gandirii tale inguste sa mai dai raspuns.
@Domnul Maidanez Raspunde AF @iEmonel
Istoria a fost scrisa acum 60 de ani cind au dat carti gratuite si din 47% analfabeti totali au eradicat analfabetismul.Tot atunci se apuca cu ce bruma de stiinta aveam si cu consilieri sovietici si pun de Hidrocentrala de la Bicaz care si dupa 60 de ani tot pe locul 2 in Europa este.Deci aceia nu erau AF ca tine ca stiau sa faca Hidrocentrale. Prin 49 faceau tractoare iar acum voi intrati in istorie ca nu stiti in liceu o trei simpla, niste bieti analfabeti functionali,
punct

| iEmonel explică (pentru Maidanezul):

E o expresine nene. Tot zici tu de analfabeti functionali, dar nu iti dai seama ca faci parte dintre ei.
Nebunul in nebunia lui ii face pe altii nebuni. Asta faci si tu. happy

58 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fa o comparatie intre un om mort, si unul viu.Cand sotul meu a avut un accident de munca foarte grav, era ca un cadavru, ma uitam la el si respira.Aceea suflare de viata, pe care a pus-o Dumnezeu in fiecare suflet viu.

| iEmonel explică (pentru EmaS):

Respira aer, asta fac oamenii vii.

| EmaS a răspuns:

Omul este format din trup, suflet si duh.

| FucktheSystem a răspuns:

Oh da, te uiți al mine și la cât de sufletistă sunt se vede cum pocnește sufletul în mine( noapeta se vede ca o aură verszuie, ziua gălbuie).
Be serious...

| Dumnezău a răspuns:

''Soul is a genre of music''-Wikipedia

Soul=Suflet

| shadovv a răspuns:

Sufletul exista. Este dovedit prin pura ratiune daca vrei sa facem abstract de citate biblice. Tu gandesti, deci ai suflet. Informatiile tale nu sunt simple impulsuri electrice care se duc pe anumite trasee aka cum functioneaza un PC. Creierul tau e mai complex ca restul universului. Acolo se petrece magia, acolo e sufletul, acolo exista sufletul!

| chelstone a răspuns (pentru shadovv):

''Tu gandesti, deci ai suflet.''
Hai nu mai spune... Eu as spune altfel, tu gandesti, deci ai creier, acolo se stocheaza informatiile pe care le primesti si in functie de valorile pe care ti le insusesti, discerni anumite senzatii, trairi, sentimente, care sunt trecute prin filtrul gandirii, de exemplu iti dai seama ca un anumit lucru este bun coreland informatiile despre acel lucru cu ceea ce stii tu ca este bun, aptitudini pe care le-ai dobandit in cursul vietii si in diferitele tale experiente.

| shadovv a răspuns (pentru chelstone):

E haios caci fara sa vrei ai demonstrat existenta sufletului! Toate acele procese complexe care au loc in creierul nostru alcatuiesc sufletul. Bafta!

| chelstone a răspuns (pentru shadovv):

laughing laughing Si atunci creierul ce este?! Ce rol are el?! Sufletul se vrea a fi o entitate independenta de corpul material, creierul este o componenta a corpului uman. Eu nu am demonstrat existenta sufletului, pentru ca acesta nu exista.

''Toate acele procese complexe care au loc in creierul nostru alcatuiesc sufletul''
Procesele din creier si modul in care functioneaza nu alcatuiesc vreun suflet, si cu atat mai putin acea entitate despre care vorbesc crestinii.

| xname23 a răspuns:

Sentimentele sunt dovada existentei sufletului.un om e condus in egala masura de ratiune si sentimente[suflet]. sentimentele nu pot fi controlate de ratiune

| mihaibrasov a răspuns:

Mai intai trebuie sa intelegi notiunea de suflet si de Sine Superior al omului. De ceea ce ne controleaza fiecare miscare intr-un proces magic, numit viata. Dar... desi e intuitiv tot procesul, nu se poate demonstra ca la matematica.

| iEmonel explică:

Singurele suflete pe care le-am vazut au fost la fetele cu "suflet" mare. laughing

| AmelyRain a răspuns:

Sentimentele nu inseamna suflet, nici gandirea nu inseamna suflet, astea sunt tot felul de reactii in corp, e multa medicina si psihologie...nu are legatura cu sufletul, sunt chestii studiate.
In caz ca pierzi 21 de grame cand mori inseamna ca sufletul are masa deci nu mai e suflet, ca sufletul nu-i material ca sa fie greu.
Mai, mie mi-ar placea sa fie suflet, ar fi mai interesant, nu zic ca nu-i, as avea motive sa cred ca nu exista, dar nu imi place ideea asa ca sunt inca neutra din punctul asta de vedere.

| white02 a răspuns:

Dovedit stintific: la moarte un om pierde 21 grame, indiferent de sex, greutate sau varsta... testele au fost facute pe pacienti terminali inainte de moarte si dupa. deci cam aia 21 e prezenta/lipsa sufletului

| KlaraWeiss a răspuns (pentru white02):

Imi pare ca a fost si un film pe tema asta?

| white02 a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Cred ca da... e (destul de) discutat subiectul big grin

| Swifthammer a răspuns (pentru white02):

Nu cred, sufletul este o componenta non-materiala a omului. Aia cu greutate mi se pare falsa. Sa nu intelegi cumva ca nu cred in suflet, cred si inca cum! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru white02):

Cine a dovedit asta papa?

| white02 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU
doar niste oameni de stiinta (papa nu e om de stiinta)
totusi nu crede nimic din ce zic si cauta si tu pe net despre experiment

| anonim_4396 a răspuns (pentru white02):

Si fix 21 de grame are sufletul vezi asta ma enerveaza cata exacitate pe niste povesti sf

| biancaalexe a răspuns:

Pai avem sentimente... thinking nu prea cred ca organismul ar putea sa ne dea si sentimentele big grintongue

| Leonard08 a răspuns (pentru biancaalexe):

Sentimentele le poti arata prin afectiune...deci poti demonstra ca exista.

@Maidanezul: Non sens. Cu bucata aia de creier din dovleac poti sa gandesti. Deci poti demonstra ca "are minte".

Intrebarea nu e deloc ciudata sau stupida laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru biancaalexe):

Am vazut azi dimineata un leu foarte iubaret cu stapanul lui cum explici asta?

| TheCritic a răspuns:

Hm...ceva tot exista acolo mai.Cred ca orice om are suflet da' nu preabig grin.Totusi,atunci cand plangi,te doare, nu stiu daca ai simtit vreodata dar in afara de durerea fizica, simti si o durere aparte.ce nu poate fi explicatabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul in comparatie cu tot ce ne inconjoara e compus din celule care au divizori si in combinatie produc impulsuri miscari etc omul nu moare este adevarat se descompune celulele se regrupeaza in alt organism prin mancare prin aer se imultesc
e unul din secretele vaticanului
nu stiu daca intelegeti ce am spus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma pot.cand iti moare cineva,sau te paraseste iubita,sau te tradeaza un prieten, sai itu f.te unul prietena, suferi nu? te doare.ce te doare ma? in c.r de toare astea sau nici in c.r nu te doare? nu am auzit ma sa se arnce nici un prost de pe bloc ca-l doare mahaua sau mana sau capul.da ca eu parasit curva s-au aruncat multi.de ce ma? ce-i durea asa tare de era insuportabil? spune ma care nu crezi in suflet? si nu vrei citate biblice? fiindca daca spui ca sufletul doare, inseamna ca crezi in el si-tu dau m--ie toti ateii de pacilea.te-arunca din gasca, si ramai ca prostul singur.ce faci? te doare sufletul si te urci pe bloc? nu te sfatuiesc.fiindca bunul Dumnezeu ne-a dat uitarea ca sa nu suferim nencetat, si sa nu putem suporta.fiindca sufletul ranit doare tare.

| iEmonel explică (pentru anonim_4396):

Alea sunt sentimente. "Ma doare sufletul" e doar o expresie la fel cum sunt si cele legate de inima.

| ɹǝʞoſ a răspuns:

Aerul il vezi? Nu, si totusi stii ca exista. Sau de exemplu...tu acum ai haine pe tine si le simti stii ca le porti nu trebuie sa stai sa te gandesti daca le ai sau nu. Adica e pur si simplu ceva ce nu vezi dar stii/simti ca exista fara sa contientizezi thinking Woow ma fac filozoafa laughing.

| iEmonel explică (pentru ɹǝʞoſ):

Aerul il simt happy
Sufletul ce face? El produce sentimenetele? Nu, creierul face asta.

| ɹǝʞoſ a răspuns (pentru iEmonel):

Nu cred ca simti tu aerul... acum in casa la tine il simti? Tu doar esti contient ca e acolo si ca il respiri dar nu il simti. Ce simti tu e afara cand bate vantul dar daca e senin si nu bate vantul tot exista aer dar nu il simti.

| iEmonel explică (pentru ɹǝʞoſ):

Il simt cand il trag in piept.
+ ca existenta aerului e demonstrata chimic.

| chelstone a răspuns (pentru ɹǝʞoſ):

laughing Ce vorbesti?! Cand tragi aer in piept simti aerul, ii simti si temperatura, cat de cald sau rece este, daca sufli in palma sau daca te ating curentii de aer, iarasi, ii simti

| ɹǝʞoſ a răspuns (pentru chelstone):

Asa si pe un om poti sa zici ca e 'cald' dar nu referitor la temperatura ci sufleteste happy. Eu chiar nu simt aerul nu stiu cum faceti voi da eu chiar nu il simt cum poti sa simti aerul...nici cand il trangi in piept.ma rog poate sunt eu mai anormala laughing. Oricum dar nici aerul nu-l vezi big grin.

| chelstone a răspuns (pentru ɹǝʞoſ):

''Asa si pe un om poti sa zici ca e 'cald' dar nu referitor la temperatura ci sufleteste''
Tu de temperatura corporala ai auzit?! Ca eu de temperatura unei entitati non-materiale n-am auzit.
Aerul nu il vezi, dar aerul are greutate, are masa moleculara, poate fi umed, uscat sau lichid in unele cazuri asa ca s-ar putea sa-l vezi...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Un grup de oameni de stiinta au studiat mai multe cazuri de oameni care sufereau de boli terminale,si erau cantariti inainte de a muri, si imediat dupa aceea, ei au constatat ca sufletul are in jur 50 grame.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing laughing Care e acel grup de oameni de stiinta?! Si cum asa?! Da' ce oamenii cu boli terminale sunt soareci de laborator?! Plus de asta de unde stiau oamenii de stiinta cand o sa moara pacientul?! In fine, un astfel de experiment este imposibil, nimeni nu cantareste oameni cu boli in faze terminale, aflati pe patul de spital si apoi dupa ce mor, 50 de grame inainte sa moara poate le-a varsat omul, sau poate a fost cantarit imbracat iar apoi fara haine (ceea ce nu se intampla nicaieri).
Dar daca tot veni vorba despre oamenii de stiinta si de moarte:
''Medici din mai multe universităţi si spitale de prestigiu din toata lumea susţin că au identificat cauzele aşa numitelor „experienţe din pragul morţii" şi se declară convinşi că nu este vorba de experienţe metafizice si de dovezi ale unei lumi de dincolo ci, mai degrabă, de o reacţie involuntara a creierului inainte de a-si opri toate functiile.

Studiile efectuate asupra mai multor pacienţi aflaţi in fază terminală au demonstrat prezenţa unei activităţi electrice de amploare la nivelul creierului în momentele premergătoare morţii, acesta fiind şi motivul pentru care cei care îşi revin vorbesc de prezenţa unor lumini puternice, a senzaţiei de părăsire a propriului trup şi de întâlniri cu persoane decedate.''

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Si acum sa fim seriosi, parca sufletul era lipsit material, de unde sa aiba masa?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Uite ce articol am gasit:
http://blog.mymed.ro/? p=2636
Acel medic in 1907 a facut acele masuratori despre care spui tu, dar se pare ca tu ei de bun tot ce-ti convine, fara sa citesti si alte pareri despre un anumit ''studiu'' Vezi ca la finalul articolului iti este explicat ce se inampla cu corpul uman dupa ce moare iar cel mai important lucru scris acolo este acesta: ''studiul nu a respectat niciun standard științific''
A cantari niste oameni inainte si dupa ce mor si a face o observatie pe seama acestor masuratori nu se numeste stiinta.

| Albert_Alexandru_1995 a răspuns:

Nu exista nici suflet nici Dumnezeu nici moș Crăciun