| ღஜღLife4Loveღஜღ a întrebat:

Iubirea virtuala da sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti in stare sa ma crezi ca te iubesc spunadu-ti doar prin scrisul care il vezi inseamna ca nu sti ce inseamna realitatea, cate se ascund in spatele monitorului. Ma intreb cum te-ai manifesta daca, in realitatea, am merge intr-un parc unde ti-as recita poezii de amor si ti-as declara ca te iubesc? Nu ma refer numai la tine, ma refer la toate persoanele care singure imbratiseaza aceasta minciuna care nu duce la suferinta

| Vix999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa....romanticule care esti.
On topic : NU, clar nu "iubirii" pe internet.
In cel mai bun caz poate fi doar un punct de plecare (in sensul ca acolo cunosti persoana dar atat).

16 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Am mai raspuns la intrebarea asta de vreo 20 de ori...dar,

Iubirea virtuala e o faza prin care treci, mai ales in "vremurile noastre".
Imposibil sa nu cunosti pe cineva pe net de care sa te simti atras.

Deci da, pentru ca e o faza, ceva din care iesi la un moment dat ca sa te mai maturizezi.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

NU!

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Este artificiala.

| neutrino a răspuns:

Decat de loc, mai bine cea virtuala, ai cu ce te minti pe sine insusi.

| darrio2007 a răspuns (pentru neutrino):

Te multumesti numai cu atat? Inseamna ca nu vrei sa lupti.Sau nu stii.

| Euletitia a răspuns:

Buna! poti sa cunosti o persoana prin intermediul calculatorului si apoi sa te intalnesti si fata in fata daca sunetti din acelasi oras/orase apropiate si sa aveti apoi o relatie reala, dar nu sunt de acord sa vorbesti cu cineva doar pe calculator fara sa-l cunosti si in realitate, fara s aiesi niciodata cu el, fara sa va sarutati, imbratisati etc decat prin acele emoticoane, fara sa-i spui in fata te iubesc si fara sa auzi de la el/ea prin viu grai cele doua cuvinte magice.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin1I a răspuns:

Clar NU

| caterinasmile a răspuns:

Cred ca nu poti sa stii cu adevarat pe cine iubesti dincolo de calculator. Poate sa-ti spuna ca este iubitor, ca nu bea, ca nu face prostii ca este perfect pentru tine etc dar el sau ea sa fie total invers. Nu zic ca aceste relatii nu au nici o sansa dar e altceva cand te indragostesti fata in fata, nu de poze sau altele. Mentionez ca sunt o persoana destupata la minte!
Printre prietenii mei am un exemplu foarte bun. S'au cunoscut pe net. Ea din Moldova el din Romania si el da, era indragostit nebuneste de ea dar are multe defecte. S'au intalnit si au hotarat sa se casatoreasaca dar acum ea regreta. Au facut o minunatie de copil dar el are viciul bauturii, e gelos si are o mama care le face zile grele amandorora. Eram prietena intr'un fel cu el dar am ajuns sa'mi fie atata de mila de ea pentru ca are mereu scandal in casa si nu are libertatae ( el fiind foarte gelos) Incat acum eu si ea suntem bune prietene, ea imi spune pe ascuns ce se intampla in viata ei si trebuie sa'si obtina cetatenia romana pentru adivorta ( e mai complicat).
Deci poate de asta am indoieli! Ar putea exista dragoste abia dupa ce cunosti fata in fata si nu virtual acea persoana pentru a vedea ca este cine spune ca este!
Succes!

| Gabbriell a răspuns:

Nu, in niciun caz, totul este o iluzie.
Cum spunea si cineva mai jos, nu poti sa iubesti doar pentru ca ai scris asta si tu esti dupa un monitor.
Cel mai bine cunosti pe cineva in realitate si gata.

| Iloveyou123 a răspuns:

In zilele de azi tinerii numai stiu ce inseamna dragostea. Te multumesti trimitandu-ti :* asta pe mess, cand ai putea sa-l simti in realitate? Pe mess nu-ti aude vocea te vede doar in poze, nu se merita, nu-i poti simtit atingerea, mangaierea nimic, sunteti ca doua papusi de plastic pur si simplu. Ca doi roboti, e ceva inutil

| Florin_Serboiu_1998 a răspuns:

Frate iubirea e ca un joint e bun la inceput apoi e de ***

| AnDrEeAadd a răspuns:

Clar nu.

| سيلفيو a răspuns:

Is impotriva generatiei ''Facebook,, si ''Mess,,. Retardarea ''Mess,, si ''Facebook,, ii mai grava decat mi-am imaginat.''Iubirea virtuala,, ii pentru oamenii slabi.Nu poti astepta sa fii iubit de o fata daca nu te iubesti mai intai tu pe tine insuti.Nimeni nu oferă dragoste oamenilor slabi.Doar oamenii slabi folososesc calea ''iubirii virtuale,, si dau dovada de nesiguranta si teama chiar de ei insusi.Eu nu folosesc ''calea virtuala,, sa stau la vrajeala cu fete pe ''Mess,, s-au ''Facebook,,.Nu le folosesc, eu is genul care umbla toata ziua prin oras si cu prietenii.Nu o sa obtii nimic daca nu iesi in fata.Nu is genul de persoana care sa se multumeasca cu putin. Vreau sa tintesc sus in orice situatie si sa obtin tot ce imi propun.(''Iubirea virtuala,,-nu exista, ii o cale a oamenilor slabi sa se joace, aia nu ii deloc iubire).

| AleXanDrAbLue a răspuns:

Depinde de la caz la caz.Am intalnit persoane care dupa ce au avut o relatie virtuala s-au intalnit si s-au casatorit si inca sunt impreuna, dar am intalnit si persoane care au fost pacalite/inselate in real life.am auzit la tv de fete care s-au indragostit de proxeneti si cand s-au intalnit ea fiind indragostita pana peste cap de el la urmat orbeste.Depinde de cat de bine te pricepi la oameni