| IoanaAlexandra1998 a întrebat:

Iubitul meu de aceeasi varsta cu mine, adica de 16 ani, vrea sa ne incepem viata sexuala! I-am spus ca o sa ma mai gandesc. Voi ce ziceti? Ar fi aiurea la varsta asta? Eu as vrea.

14 răspunsuri:
| rox13yy a răspuns:

Nu cred, deja am auzit de cazuri la 11 ani, asa ca nimic nu ma mai impresioneaza.Totusi important e sa fii tu pregatita.

| anonimg a răspuns:

Tie ti se pare normal; dar daca si inaintea lui Dumnezeu este normal lucrul acesta, atunci poti da curs gandurilor tale. Totusi, daca nu tii cont de sfaturile lui Dumnezeu, mai tarziu vei avea de suferit. Te poti culca doar cu acela care iti este sot.
Nu mai privi lucrurile asa cum le vede lumea intrebandu-te daca este persoana potrivita; ci privind lucrurile prin ochii lui Dumnezeu sa te intrebi daca baiatul acesta este persoana potrivita -adica imi este el sot? Daca nu esti casatorita cu el, sa stii ca nu ai voie sa te culci cu el; nici macar sa il saruti. Poate ca vei spune ca asa face toata lumea. Afla ca toata lumea e mare de suferinta, de intristare, de certuri si de lipsa de speranta; fara nadejde si fara Dumnezeu. Asa vrei sa fii si tu? Nu te vinde pentru cateva clipe de placere; caci dupa ele va veni suferinta. Asculta de Dumnezeu si teme-te de El. Iubeste-L pe Dumnezeu mai intai si El iti va aduce la timpul potrivit persoana potrivita. Caci numai El stie ce este cel mai bine pentru noi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa te mai gandeti bine zis! Si asta macar un an jumatate, doi!
Mai copii ce stiti voi despre viata sexuala si tot ce implica ea?
Ce stiti despre protectie. ovule, spematoizi, ciclu menstrual si multe altele?
Stiu ca la varsta asta hormonii zboara liber prin corpul vostru...dar mai gandeste-te!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Care ar fi cel mai intemeiat motiv pentru care ai vrea sa faci acest lucru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi aiurea la varsta asta dar ai grija ca dupa face-ti ce face-ti sa nu te lase ca asa fac majoritatea te *** si te lasa

| frostxtq a răspuns:

Daca te simti pregatita si vrei acest lucru si tu crezi ca iubitul actual e cel mai potrivit atunci nu ai nevoie de sfaturile unor necunoscuti. Fa ceea ce-ti spune inima. La 16 ani totusi nu mai esti chiar atat de copila, depinde de psihicul tau, cat de mult iti doresti si cat de pregatita esti.

| NoName0x0 a răspuns:

De cat timp esti cu el?

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Cel mai bine este sa ai o discutie cu un adult. Nu lasa acest lucru sa fie decizia celor de pe net.

| Scintilla a răspuns:

Da culcate cu el si peste cateva zile sa vi pe TPU sa spui: "M-am culcat cu prietenul meu, sunt sanse sa raman insarcinata?" Gandeste-te de 10 ori inainte sa faci acest pas tinand cont ca el nu are absolut nici-o experienta.

| AH5 a răspuns:

Nu lasa acest lucru la alegerea noastra! Este alegerea ta happy
Gandeste-te mai intai daca este persoana potrivita happy

| Burjon a răspuns:

Mai asteapta, vei regreta!

| Denissaaa123 a răspuns:

Daca esti pregatita... happy

| DoarEuDia a răspuns:

Buna,eu te inteleg perfect sunt de o varsta cu tine si in aceeasi situatie,nici eu nu prea stiu ce sa fac,e o alegere dificila,ne poate influenta viitorul. Eu zic ca trebuie sa te gandesti bine,tu stii ce simti, daca esti pregatita sau nu, daca e baiatul potrivit, daca merita sa faci acest lucru, sa te documentezi inainte pentru a nu avea probleme dupa. Sper sa iei decizia cea mai buna :*

| Akyna a răspuns:

Nu o face. Mai așteaptă 2 ani. Dacă vrei așa de tare, fă-o, dar să nu-ți pară rău după aceea.