| Demeister a întrebat:

La băieți, gelozia este mai mare la elevi sau la studenți?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia poate fi considerata o boala care nu este specifica unui anumit sex sau unei anumite varste, deoarece se manifesta absolut identic. Din acest motiv se poate afirma ca gelozia este o traire sentimentala, o emoţie ce denota slabiciune, care reprezinta pur si simplu teama de a fi inselat, ca de fapt nu esti fidel loaial, ca iti lipsesc valoarile morale, ceea ce efectiv o innebuneste pe respectiva persoana, insa aproape intotdeauna din pacate se rasfrange in mod negativ si asupra pesoanei iubite. Deoarece gelozia reprezinta un sentiment chinuitor si obsedant provoaca in sufletul persoanei respective neincredere, acesta traieste tot timpul cu banuiala neintemeiata insa "certa" din punctul lui de vedere, ca fiinta iubita nu ii este credincioasa, este infidela, capabila sa insele si din aceste motive gelozia poate fi considerata ca fiind un cancer mental. Multe persoane nu pot accepta sa planeze asupra lor astfel de "obsesii" nefondate si pareri nedemne de infidelitate si din acest motiv persoana nevinovata va incerca sa indeparteze "stressul" si din acest motiv aproape inevitabil cuplul se destrama pentru a se elibera de sub influenta malefica a unei astfel de persoane bolnave de gelozie.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu, doar la cei slabi și nesiguri pe ei.

| ywar a răspuns:

Gelozia este o tampenie la orice varsta.

| ToKen a răspuns:

Poate fi la fel de intensa la orice varsta.
Dar odata ce te maturizezi, iti schimbi modul in care privesti lucrurile. Sau cel putin asa ar fi ok. In felul asta gelozia poate sa dispara sau cel putin o poti controla altfel.

| Jessica007 a răspuns:

Gelozia nu te paraseste toata viata atunci cand iubesti pe cineva.Trebuie totusi controlata si sa fie la o anumita limita astfel incat sa nu se ajunga la obsesie pentru ca ajungi prea posesiv cu persoana iubita si asta poate duce la destramarea relatiei daca nu exista incredere reciproca.

| Sarlea_Anamaria_2000 a răspuns:

Amândoi. Chiar dacă mai crești și iubești pe cineva eu consider că când iubești poți să fi gelos indiferent de varsta.

| SeaCmdog a răspuns:

Este o prostie sa judeci nivelul unor trairi sau sentimente dupa varsta. Gelozia poate fi prezenta la orice varsta indiferent de sex sau mai stiu eu ce. Sa consideri ca daca iubesti esti automat gelos, este la fel o prostie. Gelozia vine din lipsa de incredere in propria persoana, ce cauzeaza o nesiguranta si o proiectezi asupra celuilalt. Mai pe romaneste, iti este teama ca te pareseste/inseala/ mai stiu eu ce, nu din vina ei ci pentru ca tu nu te vezi suficient de valoros. Asa ca ori elev ori student, e irelevant., Conteaza atitudinea si dezvoltarea ta persoanala.