| Shadow4Yoou a întrebat:

La cat timp dupa act (sexual) trebuie facut testul de sarcina pentru a fi 90% corect raspunsul?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi sigur 100% si nu doar 90% cum zice cineva prin raspunsul sau. Testul de sarcina al carui rezultat poate fi considerat corect/valid se poate efectua cel mai repede dupa trecerea a minim 8-10 zile de la data sexului printr-o analiza de sange facuta intr-un laborator de analize medicale cu specificarea expresa de detectare a hormonului de sarcina hCG. Este cea mai precisa metoda al carui rezultat intotdeauna va fi garantat deoarece are o precizie/acuratete de peste 98%. In cazul in care testul de sarcina se poate face doar acasa pe baza de urina, va fi nevoie sa se astepte trecerea a minim 21 de zile de la data posibilei fecundari a unui ovul deja existent, sau dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei in cazul unui ciclu menstrual regulat. Producerea de hormoni de sarcina hCG este lent si este nevoie de minim 21 de zile de acumulare a acestui hormon pentru a se realiza/a ajunge la concentratia minim necesara pentru a deveni detectabila prin aceasta metoda. Pentru a fi sigur de rezultatul primului test intotdeauna acest rezultat trebuie verificat si reconfirmat printrun al 2- lea test efectuat dupa circa 4-5 zile.

| neutrino a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa minim 21 de zile de la data distractiei.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Ca sa fii 90% sigur de rezultatul acestuia, testul trebuie facut la 3/4 saptamaani de la ccontactul sexual.Bafta!

| lex79 a răspuns:

3 sap.

| Beautifulbutcold a răspuns:

Minim 3 saptamani, dar si asa mai da erori si depinde si de calitatea testului de sarcina.

| oreoo5269 a răspuns:

De la 3 zile -o saptamane dupa contact il poti face oricand. fa-l cu prima urina sa fie mai sigur