| DomnulMuratura99 a întrebat:

La cat timp dupa contactul sexual se face testul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul valid, corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei SANGVINE efectuate intr-un laborator de analize medicale, se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la momentul in care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. In cazul in care testul de sarcina este efectuat acasa pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie 100% valid si garantat corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei sau dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii ultimului sex neprotejat ori a zilei de ovulatie daca aceasta data este cunoscuta. Este de precizat faptul/observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz aceasta va produce hormon hCG si de asemenea numai/doar in momentul in care este atinsa CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina aceasta poate fi pusa in evidenta. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

La 21 de la zile.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cam dupa 11-14 zile de la contactul sexual. Daca il faci prea devreme poate sa aiba un rezultat neconcludent. Poti sa repeti efectuarea testului daca e necesar.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru HazelEyes77):

Cum isi va da seama, pe ce considerente, daca este ''necesar'' sa fie repetat testul de sarcina?

| adolescenta2002 a răspuns:

Se face la 5-6 zile dupa intarzierea menstruatiei