| georgiane a întrebat:

La cat timp dupa actul sexual pot merge la un ginecolog pentru a vedea daca sunt insarcinata,cat ar putea sa coste un astfel de cotrol, am nevoie de un parinte avand in vedere ca sunt minora?

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,

Poți verifica dacă ești însărcinată cu un test de sarcină. Acesta arată un rezultat corect în aproximativ 14 zile după contactul sexual. Ai fi putut rămâne însărcinată numai dacă contactul sexual ar fi avut loc în ziua sau cu trei-patru zile înainte de ziua în care ovulezi. Pentru un ciclu, fie regulat sau iregulat ziua ovulației apare înainte cu ±14 zile de ziua în care trebuie să ai menstruația.
Metoda testului de sarcină este mult mai ieftină și mai accesibilă. Acesta costă între 5 și 15 lei și poate fi achiziționat de la orice farmacie. Un test dă un rezultat fals în puține cazuri. Făcut la un timp corect ( două săptămâni post ovulație, așa cum am menționat), ar trebui să te lămurească dacă ești sau nu însărcinată.

Un medic ginecolog poate detecta o eventuală sarcină după trei-patru săptămâni de la ziua ovulației. În acel moment se va vedea doar sacul embrionar. Un consult te ajunge destul de mult, în jur de 100 de lei. Îți poți face o programare la orice vârstă, indiferent dacă ești minoră sau majoră.

O altă cale de a vedea dacă ești sau nu însărcinată ar fi să fii atentă la simptomele corpului tău. Dacă ai sânii măriți vizibil și îi simți greoi, dacă te doare capul, dacă ai grețuri, oboseală, dureri de spate, constipație, ar trebui să îți pui niște semne de întrebare. Un semn ar mai fi sângerarea de implantare. Nu toate femeile au o asemenea experiență, însă în cazul multora, atunci când se produce implantarea se constată și o mică sângerare (câteva picături, aproape nesemnificativ).

Sper că ți-am fost de ajutor și dacă ai alte întrebări, nu evita să îmi trimiți un mesaj personal. Succes!

| georgiane explică (pentru Rayyy):

Mda,probabil voi face acest test de sarcina, insa acum este aproximativ a 5 a zi de la primul contact sexual si a aparut o secretie vaginala de culoare maroniu deschis amestecat cu alb si este vascoasa, pana acum avem secretii albe normale si vascoase insa azi este prima zi cand am avut o astfel de secretie ce poate insemna asta?

| Rayyy a răspuns (pentru georgiane):

Nu vreau să te panichez, dar sângerarea de implantare are după 6-12 zile de la ziua contactului. Sunt șanse să fii însărcinată. Fă-ți o programare la ginecolog cât mai repede!

| Edeline a răspuns:

Pentru control nu ai nevoie de parinti, decat in cazului unui avort