| ramonatm17 a întrebat:

La cate zile/saptamani dupa un contact sexual neprotejat se poate face un test de sarcina care sa ofere un raspuns cat de cat corect...adica cu o probabilitate mare de adevar? mentionez ca am 18 zile de la contactul sexual neprotejat.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Minim 21 de zile daca il faci din prima urina de dimineata si minim 24 de zile daca il faci din urina de peste zi. Si il repeti intotdeauna dupa 3 zile.

| Anca a răspuns:

Poti sa-l faci linistita. Teoretic dupa 10 zile de la intarzierea menstruatiei, testul iti da un rezultat corect.

| FunkYboy a răspuns:

Minim 21 de zile.Asta ziceau ceilalti de pe TPU cand au raspuns la o alta intrebare similara.

| valsulnorilor a răspuns:

Dupa 28 de zile!

| kriss_1197 a răspuns:

La 10 zile dupa, deci acum poti sa il faci. daca vrei sa fii singura. te sfatuiesc si faci 2-3 teste. multa bafta

| Ancestralsoul a răspuns:

Daca se suspecteaza ca un contact sexual ar putea determina aparitia unei sarcini testarea la 10-12 zile este la fel de nesigura, rezultatele fals negative fiind foarte frecvente. Spermatozoizii traiesc in medie 3 zile in interiorul femeii, unii traiesc chiar 5, deci dupa un act sexual fecundatia se poate produce si la 5 zile daca ovulatia are loc doar atunci. Dupa fecundatie pot sa treaca 12-14 zile pana la implantare, apoi 1-2 zile pana cand gonadotropina corionica ajunge in urina la un nivel suficient de mare pentru a fi detectata de testele de sarcina pentru acasa. Deci pot trece 5+14+2, adica 21 de zile dupa un contact sexual pana ca sarcina sa poata fi detectabila, testele facute mai repede putand avea rezultate fals negative. Daca ai dubii referitoare la rezultatul unui test de sarcina, cel mai bine ar fi sa-l repeti peste 2-3 zile. Daca ar fi dupa mine as recomanda ca din start sa se foloseasca 2 teste de sarcina, de firme diferite, pentru a avea un rezultat cat mai aproape de adevar. Daca testul de sarcina are rezultat negativ, iar menstruatia continua sa intarzie este indicat sa se faca o vizita la ginecolog pentru a identifica motivul intarzierii.Succes si atentie mai multa, 5 minute de placere te pot costa o viata ratata sau distrusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 saptamani.