| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera o femeie cand spune ca...
Salut! Nu ascund faptul ca, imi place sa ies cu multe fete si sa am relatii scurte, de multe ori m-am lovit de refuzuri bineinteles, care au fost explicate, si obisnuiesc sa cer explicatii pentru ca, fiind pasionat de dezvoltare personala, vreau sa inteleg unde am gresit si sa stiu sa ma corectez, insa cea mai des intalnita explicatie este una pe care nu o inteleg, pentru ca nici-o femeie nu a fost capabila spuna de ce simte acel lucru, efectiv mi se spune foarte des ca "NU INSPIR SIGURANTA SI CA NU SUNT UN TIP DESCURCARET" si cand am intrebat de ce las aceasta impresie, singurele lucruri pe care le-am auzit sunt faptul ca nu am carnet de conducere si ca nu stiu sa gatesc, ca si cum asta te face un barbat "descurcaret si sigur pe el" cu totii stim ca exista barbati fara masina/carnet si care nu stiu gati si mananca in oras ori le face mama/sora/matusa/colegul de apartament etc. si care au succes cu femeile. Din ce am mai auzit pana acum intreband alte persoane, chestia asta cu "barbatul descurcaret si sigur pe el" e ala care are bani si este generos, insa refuz sa cred ca e vorba doar de materialism aici, cred ca poate fi vorba si de siguranta venita din atitudini/gesturi/emotii. Ca sa va spun pe scurt despre mine, am 28 de ani, 1 86, 100 kg, masiv, sunt antrenor de fitness, vorbesc destul de mult si nu am emotii niciodata cand relationez cu o femeie, asta ca sa excludem din start ideea ca as fi timid sau rusinos sau poate as fi gras/slab, daca un corp lucrat la sala si lejeritatea in comunicare pe orice subiect nu exprima siguranta de sine si "descurcareala" ca sa zic asa, atunci oare ce anume transmite siguranta aia la o femeie, despre care tot aud de atatea o transmit si prin urmare sunt refuzat. Doamnele/domnisoarele, pentru voi care ar fi definitia sigurantei si increderea unui barbat pe sine? cum o simtiti? DAU FUNDITA! tongue

3 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Femeile istete cauta barbati care au potential, care pot fi creativi, care sunt stapani pe ei si pot gasi solutii la multe probleme.
De regula, un barbat care pune mult accent pe aspectul sau fizic e posibil sa fie judecat din doua perspective: 1. ca e putin narcisist si e preocupat doar de el si de parerea celorlalti despre el si/sau 2. ca neavand nimic altceva in care sa investeasca in el, a ales ceea ce ar putea sa aleaga orice barbat, anume sa-si exacerbeze masa musculara pentru a iesi in evidenta, pentru a atrage atentia.
In viata ajuta si muschii, dar pentru chestiuni imediate si in probleme simple, concrete. Insa, pe termen lung, mai mult ajuta skill-urile motrice si intelectuale. O meserie, o educatie, un bagaj informational, aptitudini sociale, vocabular extins, capacitate de a fi volubil, convingator.
Trebuie sa intelegi femeia ca entitate, ca tipar, ea pune instinctiv problema pe termen lung, e conditionata de partea biologica, de faptul ca ramane insarcinata si naste, are nevoie de un provider, un barbat care sa poata vedea de familie de unul singur, in vreme ce ea e orientate pe "care giving", pe copil.
Singurul moment cand femeile au tendinta de a prefera muschii e in acea perioada de fertilitate a lunii, cand mai mult dicteaza feromonii si hormonii.

| Allhambra a răspuns:

Pentru mine inteligenta lui e pe primul loc. Asta imi ofera si siguranta si incredere.

| SharpEagle a răspuns (pentru Allhambra):

QED.
Caci, la fel cum viata bate filmul si inteligenta bate muschii, de cele mai multe ori.
Unii au tendinta sa-si foloseasca muschii atunci cand nu exista inteligenta care sa-i scoata din situatii, indiferent ca vorbim de un conflict direct sau de o problema de logistica, de munca.
Apoi, mai exista si interpretarea celorlalti cum ca daca ti-ai dedicat timpul muschilor, ti-a ramas mai putin timp si pentru "muschiul" mintii, deci acesta n-ar fi prea exersat. Rare sunt cazurile cand sunt amundoua exersate.