| Hdyxfwfb a întrebat:

La ce varsta un baiat ar trebui sa poata sa isi decaloteze complet penisul?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor decalotarea completa a penisului incepe sa devina posibila in jurul perioadei de varsta cuprinsa intre 5 si 8 ani, dar acest proces se termina in multe cazuri in jurul varstei de 11-12 ani. Existenta afectiunii numite fimoza devine evidenta si se considera ca fiind o boala, in toate situatiile si cazurile in care baietii nu reusesc sa-si decaloteze penisul in momentul in care penisul este in stare erecta si acest lucru se intampla dupa implinirea varstei de 12-13 ani. Multa sanatate!

| LPCTSTR a răspuns:

Eu puteam de la 12.

| Willis a răspuns:

Decalotarea trebuie făcută de părinți, de bebeluș. Și continuată de copil permanent când face baie, sau când face pipi, etc. Deci permanent este bine, altfel nu se va întinde pielea cum este normal, ca să se poată decalota și în stare erectă.