| cartown a întrebat:

Am 13 si ma intrebam la ce varsta o sa se decaloteze penisul singur. Cand incer sa il decalotez manual, incepe sa ma doara "ata" ce tine pielea de pe penis. La ce varsta ar trebui sa incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa-l asa.Ca va veni si vremea lui.Sa nu produci o ruptura la el.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, până la această vârstă ar fi TREBUIT să-l poţi decalota ( "manual" ) cu uşurinţă!

"Aţa" penisului se află în partea inferioară ( în partea de jos ) şi NU cred că din cauza acesteia nu-l poţi decalota.

Cel mai indicat ar fi un control la medic, să nu fie vorba de fimoză.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Nu ața ține pe tine te doare datorită prepuțului îngust și anume fimoză.
Arată-i mamei tale.

| RitaDeluxxxe a răspuns:

Aceasta se poate întampla la 1 an, la 6 ani sau chiar mai târziu, în ritmul fiecaruia. La 50% dintre băieţei prepuţul va fi retractil deja la 1 an, la 90 % va fi retractil la 4 ani iar la 95% dintre ei până la vârsta de 15 ani, existând cazuri excepţionale în care decalotarea se face chiar mai târziu. Pâna la pubertate poate fi acceptabil ca prepuţul să ramână aderent de gland cu condiţia ca acest lucru să nu producă neplăceri copilului (durere, infecţii, urinare dificilă), caz în care e bine sa consultaţi un medic.

Pe de altă parte, decalotarea forţată zilnică poate produce fisuri şi apoi aderenţe la nivelul prepuţului. Astfel creşte riscul de fimoză patologică, infecţii si durere inutilă.

| RawkFX a răspuns:

Ba ata ti se rupe atunci cand faci prima data (se...x)

| NのON a răspuns:

Stiu un baiat care la 4 ani e expert in asta thinking

| Dimitrix a răspuns (pentru NのON):

LOL. Ma inteb ce l-or fi invatat parintii cand era mic...

| cartown explică:

Vreau sa precizez ca nu pot sa il decalotez doar cand e in erectie.