| bibishor a întrebat:

La inceputul lui decembrie am avut parte de o experienta nu prea placuta(prezervativul s-a spart si na...) am luat escapelle dupa 28 de ore, la 2 saptamani am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ...toate bune si frumoase, dar luna trecuta mi-a intarziat menstruatia 5 zile(a venit dupa 33 de zile de la anterioara) iar luna aceasta se repeta istoria. oare am de ce sa ma ingrijorez?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt efectele adverse ale pastilei de a doua zi. Ma mir ca ginecologul care ti-a prescris-o nu ti-a spus. Ar trebui sa te vada lunar in primele 3 luni dupa pastila si apoi de inca doua ori la cate doua luni, tocmai pentru a te supraveghea si a-ti face recomandari care sa minimizeze efectele nedorite ale pilulei de a doua zi. Ea da mari dereglari hormonale, care in mod normal dureaza cam 6 luni, dar care se pot prelungi ani de zile daca ai ghinion. De aceea e necesara supravegherea atenta ginecologica.

| catthshshshs a răspuns:

Nu cred ca ai de ce. Daca observi alte semne mai ingrijoratoare, poti apela la un medic.