| Adda166 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 11 zile. Luna trecuta mi-a venit in 9. In 17 oct. am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Ce ar putea fi? Sa mai astept? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca si al 2-lea test este negativ inseamna ca se confirma primul rezultat. Si ar fi logic si normal sa nu existe o sarcina din moment ce nu s-au intamplat accidente sau defectiuni in timpul actelor sexuale sustinute in acest ciclu menstrual. Rezultatul celor 2 teste confirma faptul ca intarzierea este de natura endocrin hormonala. Incearca sa nu fii stresata.Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu ai intretinut/avut raporturi sexuale ulterior ultimei menstruatii avute nu ai avea motive de panica deoarece ultima mentruatie este garantia ca in organismul tau nu s-a format si nu a existat o sarcina. Testul de sarcina a fost facut in momentul propice efectuarii si confirma faptul ca nu poate fi vorba de o sarcina.In aceste conditii intarzierea poate fi provocata de o dereglare de natura endocrin-hormonala.In cazul in care intarzierea depaseste 10 zile se considera ca devine obligatorie o vizita la ginecologie. Daca nu ai facut sex mai poti astepta insa revin, ar fi indicata consultatia ginecologica. Multa sanatate.

| Adda166 explică (pentru corbulalbrosu):

Am avut raporturi sexuale, am mai facut un test si a iesit tot negativ.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adda166):

Daca si al 2-lea test este negativ inseamna ca se confirma primul rezultat. Si ar fi logic si normal sa nu existe o sarcina din moment ce nu s-au intamplat accidente sau defectiuni in timpul actelor sexuale sustinute in acest ciclu menstrual. Rezultatul celor 2 teste confirma faptul ca intarzierea este de natura endocrin hormonala. Incearca sa nu fii stresata.Multa sanatate.

| volumexd a răspuns:

Mai asteapta. Si daca nu esti totusi sigura ca e negativ, mai fa unul dupa cateva zile. Uneori se mai intampla doar sa intarzie si sa nu fie nimic grav.winking

| Adda166 explică (pentru volumexd):

Am facut unul a doua zi, tot negativ.