| Ioanaioa12 a întrebat:

Bună... Luna asta mi-a întârziat menstruația cam mult mai exact 15 zile, n-am mai făcut nimic luna trecuta. Acum o luna mi-a venit normal la fel și acum 2 luni. Mi-am făcut un test și a ieșit negativ. Oare sa-mi fac griji?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar cam trebui sa devii ingrijorata fiindca o dereglare atat de insemnata a ciclului menstrual se produce intotdeauna dintr-un anumit motiv care de regula este de natura medicala. Daca o asemenea dereglare se va produce si data viitoare, in acel caz este indicat sa fii consultata atat de un medic endocrinolog cat si de medicul ginecolog. Fiindca testul de sarcina a fost facut la momentul optim, rezultatul obtinut (negativ) se poate considera ca fiind VALID, VALABIL si CORECT. Indiferent de modul in care se va desfasura prezentul ciclu menstrual, ar fi mai mult decat indicat sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Daca ai varsta de 16 ani impliniti te poti prezenta singura, fara sa fii insotita de un adult. Multa sanatate!

| Ioanaioa12 explică (pentru corbulalbrosu):

Adică dacă ar fi fost vorba despre o sarcina s-ar fi văzut în 15 zile... Nu?

7 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Daca testul a iesit negativ nu ai de ce sa iti faci griji, o fi o dereglare hormonala, daca chiar vrei sa fi sigura mergi la ginecolog sa iti faca o ecografie acolo se vede tot si scapi de griji.

| Delcatty a răspuns:

Exista multe motive pentru care menstruatia poate intarzia si acestea fiind altele decat sarcina: stresul, cresterea sau scaderea brusca in greutate, metoda contraceptiva folosita sau alte probleme hormonale care necesita vizita la un endocrinolog.
Legat de testul de sarcina, indicat ar fi sa il repeti ca sa ai pace, desi acuratetea este foarte mare. Eventual cu prima urina de dimineata.
Nu, nu consider ca ai de ce sa te ingrijorezi. Se mai intampla la unele femei.

| vulpitaa18 a răspuns:

Mai demult si mie mi-a intarziat 2 saptamani dar nu s-a intamplat nimic
nu stiu ce sa zic, dar stai linistita

| sunttare666 a răspuns:

Nu doar sa fii sanatoasa sa nu mananci prostii sa nu bei cola sau alte sucuri

| Ioanaioa12 explică:

Dacă ar fi fost vorba despre vreo sarcina apărea pe test presupun, nu? Adică sunt totuși 15 zile