| Demeister a întrebat:

Legea actului sexual cu un minor sub 15 ani, se aplică şi în cazul în care amândoi partenerii din cuplu sunt minori?
Care este sistemul de aplicare al acestei legi?

Răspuns Câştigător
| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti fie mai frica de părinții ei decât de lege... De lege mai scapi.
Când o fata sub 16 ani are un contact sexual, pe chipul ei vor apărea urme pe care ori ce părinte le poate identifica. Bafta!

| Demeister explică (pentru Ionescu_Marius_1980):

Ce fel de urme apar pe chipul ei?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru Demeister):

Urmele de după sex. Un fel de riduri. Părinții le pot identifica foarte ușor.

| suntserios a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Plus stampila din frunte

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru suntserios):

Shhhh

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Articolul 220 din Codul penal, privind actul sexual cu un minor se aplica doar daca diferenta de varsta este mai mare de 3 ani, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
P.S. Desi intrebarea a fost bine incadrata la Legislatie. am fost obligat s-o mut aici, deoarece nu-mi dadea voie sa postez infractiunea, este o deficienta a programului TPU.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Deci practic pedeapsa nu se aplică dacă un băiat de 14 ani face sex cu iubita tot de 14 ani?
Se aplică doar dacă este diferența de vârstă depăşeşte 3 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Da, asa este, bineinteles daca actul sexual este de comun acord.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Văd că şti bine legile! Oricum mulțumesc pentru ajutor!
Apropo, eşti student/avocat la drept?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Am fost jurist, in prezent sunt pensionar.

| alexandrualind a răspuns:

Nu cred ca se aplica.